Iráčanka ukazuje na archivním snímku voličský průkaz.

Iráčanka ukazuje na archivním snímku voličský průkaz. | foto: Reuters

SPECIÁL: Kdo kandiduje v iráckých volbách

Iráčané budou ve čtvrtek rozhodovat o budoucím parlamentu. Mělo by jít o první svobodné volby z nichž vzejde nový zákonodárný sbor. Kandidátky jsou přeplněné. Zaregistrováno bylo 231 volebních listin, z nichž 19 je koalic a přes 200 stran. Kdo bude vítězem a ustaví novou vládu?

Sjednocené irácké spojenectví (UIA) - 17členná koalice zejména hlavních šíitských formací, která je vůdčí složkou vlády. Je v ní zastoupeno šíitské Nejvyšší shromáždění islámské revoluce v Iráku (SCIRI) Abdal Azíze Hakíma, šíitská formace Hlasu islámu (Ad-Dava) premiéra Ibráhíma Džaafarího, menší šíitská Islámská strana ctnosti (IVP) Nadíma Ísá Džabirího, malý Islámský turkmenský svaz (TIU) Abbáse Hasana Bajatího či další šíitská Organizace islámské akce (IAO) Ibráhíma Muttajrího. Na rozdíl od lednových voleb je v ní též zastoupena formace radikálního šíitského duchovního Muktady Sadra, není v ní ale Irácký národní kongres (INC) vicepremiéra Ahmada Šalabího.

Spojenectví Kurdistánu - koalice 17 kurdských stran na čele s Vlasteneckým svazem Kurdistánu (PUK) prezidenta Džalála Talabáního a Demokratickou stranou Kurdistánu (KDP) prezidenta autonomního Kurdistánu Masúda Barzáního. V koalici, která je v koaliční vládě s UIA, je též například Islámský svaz Kurdistánu (KIU) Saláhaddína Baháaddína či Sociálnědemokratická strana Kurdistánu (KSDP) Muhammada Hadže Mahmúda.

Irácký národní seznam - sekulární koalice kolem Irácké národní dohody (INA) expremiéra, šííty Ajáda Alávího. V koalici je i sekulární Irácká komunistická strana (ICP) Hamída Madžída Músy, sunnitská formace Iráčané viceprezidenta Ghazího Adžila Javara či předsedy parlamentu Hádžima Hasáního nebo sekulární formace Sdružení nezávislých demokratů (RDI) exministra zahraničí Adnana Pačačího.

Národní fronta shody - koalice tří hlavních sunnitských stran, Irácké islámské strany (IIP) Tárika Hášimího a menších formací - Konference iráckého lidu Adnana Dulajmího a Rady pro národní dialog. Tyto strany bojkotovaly lednové parlamentní volby.

Irácká sjednocená fronta - koalice menších sunnitských stran, které odmítly ústavní referendum 15. října 2005.

Základní fakta o volbách v Iráku

  • Rada reprezentantů má 275 členů. Z toho 230 poslanců se volí poměrným systémem z kandidátek v 18 provinciích. Zbývajících 45 křesel obsadí kandidáti, kteří nedostali hlas v provinciích (podle složitého, dvouetapového klíče tzv. národní volební kvóty, což má zvýhodňovat menší strany, které se nedostaly do sněmu v provinciích).
  • V Iráku může volit na 15 milionů z asi 25 milionů obyvatel země, volit mohou i Iráčané v asi 15 zemích světa včetně například USA, Británie či Německa. V Iráku je 6291 volebních místností.
  • Kandidátům musí být nejméně 30 let. Kandidovat nemohou souzení lidé, významní členové bývalé vládnoucí strany Baas a členové armády.
  • Na kandidátkách musí být nejméně třetina žen na volitelných místech (aby se respektovala kvóta 25 procent poslankyň, která je zakotvena v nové ústavě)
  • Zvolený parlament má schválit stálou vládu, která se má ujmout mandátu na začátku roku 2006.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video