Flegr se dál obává napadení. Podle Tušla soud nerozhodne spravedlivě

  • 24
Obvodní soud pro Prahu 8 ve středu pokračoval v projednávání případu obtěžování šéfa České lékařské komory Milana Kubka, kvůli kterému čelí obžalobě Patrik Tušl. Ten je spolu s dalšími dvěma muži stíhán také kvůli výtržnictví. Podle státní zástupkyně předloni v listopadu muži pouštěli sirénu před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra a vyzývali ho, aby „jménem zákona“ upustil od protiprávního jednání.

Soud ve středu vyslechl Flegra. Vypověděl, že lidé se před jeho domem v daném období sešli třikrát. Nevěděl, jací lidé se před jeho domem shromáždili, podle něj ale nešlo ve všech případech o stejné lidi. Dění před domem sledoval na videu, které účastníci shromáždění streamovali na internet.

Flegr řekl, že se necítil ohrožen, neviděl ze strany shromážděných žádnou nenávist, měl pocit, že šlo spíše o komerční záležitost. Oproti svým předchozím zvykům ale začal například zamykat, uvedl také, že strach měla jeho rodina.

Tušl odmítl, že by obtěžoval Kubka. Chtěl jsem s ním jen mluvit, řekl k obžalobě

Flegr dodal, že obavy má spíše od chvíle, kdy lidé na jedné z demonstrací proti pandemickým opatřením nesli jeho fotografii s nápisem „zrádce národa“. Podle Flegra ale Tušl svým chováním přispěl k tomu, že ho část Česka považuje za nepřítele národa.

Obžalované přišla do soudní síně podpořit asi desítka příznivců, při Flegrově výpovědi se několikrát smáli nebo vykřikovali. Soudkyně nechala jednoho z mužů kvůli vyrušování vyvést.

Tušl uvedl, že není nebezpečný

Tušl v reakci na výpověď uvedl, že není nebezpečný a zaráží ho, proč stojí před soudem zrovna on. Se zmíněnou demonstrací neměl podle svých slov nic společného. Dodal také, že soud podle něj nerozhodne spravedlivě. Další obžalovaný Tomáš Čermák doplnil, že z Flegrovy výpovědi vyplynulo, že se obžalovaní nechovali nijak nebezpečně a biologa neohrožovali.

Obžaloba také tvrdí, že kromě výtržnictví se Tušl dopustil nebezpečného pronásledování. Podle žalobkyně se mezi listopadem 2021 a lednem 2022 snažil se šéfem ČLK Kubkem vynutit kontakt. Čekal na něj před domem, kde bydlel, zvonil na něj a domáhal se jeho přítomnosti, aby mu mohl pokládat otázky ohledně očkování proti covidu-19.

Na Kubka čekal také před jeho pracovištěm, volal mu do ordinace. Jeho jednání prostřednictvím facebooku sledovaly podle státní zástupkyně stovky lidí. Tušl je podle spisu vyzýval, aby Kubka také kontaktovali.

Cílem bylo podle obžaloby vybírat od lidí finanční příspěvky. Někdy se jednání účastnil i Čermák, v tomto bodě obžaloby však viněn není.

Brutální kampaň, pusťte nás. Tušl zůstane ve vězení, Čermák volí Babiše

Tušl už v lednu před soudem odmítl, že by se trestných činů dopustil. Nepopřel, že se Kubka snažil kontaktovat, lékař ale o něm podle něj lhal v médiích, chtěl si s ním proto promluvit z „očí do očí“. Nesouhlasil také s tím, že od někoho žádal peníze. Obžalovaní Čermák a Zdeněk Masár se v lednu vyjádřili k obtěžování Flegra tak, že trestný čin nespáchali.

Tušl spolu s Čermákem dostali na konci loňského roku pravomocné tresty za nenávistné výroky o Ukrajincích v nahrávce na sociálních sítích. Tušlovi odvolací soud uložil desetiměsíční vězení, Čermákovi desetiměsíční podmíněný trest. Tušl byl navíc v lednu podle deníku Právo nepravomocně odsouzen za vyhrožování zabitím strážníkovi a vydírání ženy, která na sociálních sítích archivovala a rozkrývala jeho dezinformace. Soud mu trest navýšil na 15 měsíců vězení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video