Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Soud nařídil pro Chobota ochrannou léčbu

  11:32
Praha - Pražský městský soud uložil ochrannou ústavní psychiatrickou léčbu Petru Chobotovi, kterého policie podezřívala z otravy dvaatřiceti lidí během seance. O propuštění do ambulatního léčení rozhodne ošetřující lékař. Chobot je v bohnické léčebně už od konce srpna. Vyšetřovatel kvůli Chobotově nepříčetnosti jeho stíhání v srpnu zastavil.
Chobot u soudu

Chobot u soudu - Petr Chobot čeká před jednací síní Městského soudu v Praze, který se zabýval jeho případem. (18. října 2001) | foto: René VolfíkČTK

Soud svým rozhodnutím tak vyhověl návrhu státního zastupitelství.

Chobot byl obviněn z nedovoleného držení omamných a psychotropních látek a obecného ohrožení, za což mu hrozilo až 12 let vězení. Podle znalců však nebyl v době činu trestně odpovědný. Po zastavení stíhání byl převezen do bohnické
psychiatrické léčebny.

Pro středeční rozhodnutí soudu byl podstatný dodatek znaleckého posudku, v němž se psychiatři zabývali Chobotovým aktuálním zdravotním stavem. Konstatovali zlepšení duševního stavu po tříměsíční dobrovolné léčbě v psychiatrické léčebně Bohnice.

Zároveň však poukázali na potřebu v léčení pokračovat a na to, že by jeho pobyt na svobodě mohl být nyní nebezpečný.

Psychiatři zjistili, že Chobot trpí těžkou schizoidní poruchou osobnosti. Ten ve středu před soudem zopakoval, že nechtěl nikoho otrávit a záležitost označil za nešťastnou náhodu. Myslí si, že by mohl být úspěšně léčen i ambulantně. Novinářům řekl, že se v budoucnu vzdá přednášení a omezí se na písemnou tvorbu.
Rozhodnutí soudu o ústavní formě léčení je pravomocné, neboť Chobot se prostřednictvím svého právního zástupce stížnosti vzdal. Ústavní léčbu na ambulantní může v budoucnu změnit soud na základě podnětu lékařů.

Absence soudních znalců
Soudkyně Hana Hubáčková v říjnu kauzu odročila, protože požadovala výpovědi soudních znalců z oboru psychiatrie. Ve středu proto před soud předstoupili psychiatři, kteří se vyjadřovali ke zdravotnímu stavu Petra Chobota. Soudní znalci se nemohli zúčastnit říjnového jednání, protože byli zrovna mimo republiku. Soud proto kauzu odročil, aby do té doby mohli vypracovat psychiatrický posudek.

Před soudem v říjnu vypovídal mimo jiné soudní znalec v oboru psychologie Josef Pavlát. Ten hovořil o tom, že se Chobot téměř fanatickým způsobem přimkl k teorii transpersonální psychologie.

"Chobot má pocit, že svými semináři může lidem pomáhat. Jeho motivace nebyla majetková, ale idealistická - má pocit, že může změnit svět k lepšímu," řekl Pavlát soudu s tím, že idealismus obžalovaného zasahuje až za hranici duševního zdraví. "Obviněný trpí těžkou schizoidní poruchou osobnosti, existuje však perspektiva na jeho uzrdavení," upřesnil.

Vyšetřovatel: Chobot byl nepříčetný
Vyšetřovatel zastavil trestní stíhání Petra Chobota koncem srpna. Hrozilo mu přeitom až 12 let vězení za to, že se v červnu při meditační seanci v tělocvičně v Praze 6 přiotrávil její účastníky čajem, který obsahoval jed skopolamin.

Organizátorem seance byl čtyřiatřicetiletý Petr Chobot z Prahy, který přednášel na téma "Osvobozující autohypnóza pralesních kouzelníků," uvádí se v policejní zprávě. Během seance nabídl přítomným nápoj, který sám zřejmě nepil.

"Chobot, původně obviněný z nedovoleného držení omamných a psychotropních látek a z obecného ohrožení, nebyl podle odborníků v době činu trestně odpovědný," řekl ČTK vyšetřovatel případu.

Okamžitě po zastavení stíhání Chobota převezla policie z pražské vazební věznice na Pankráci do psychiatrické léčebny v Bohnicích.

"O zastavení stíhání jsem rozhodl na základě psychiatrického posudku, podle kterého Chobot trpí duševní poruchou," prohlásil vyšetřovatel.

Znalci podle něj uvedli, že v době činu byly u Chobota rozpoznávací a ovládací schopnosti téměř vymizelé. Proto také doporučili, aby se muž podrobil ústavní psychiatrické léčbě.

Jak působí rostlinné halucinogeny
Látky obsažené například v durmanu, rulíku či blínu vyvvolávají těžší poruchy vědomí než třeba hašiš a LSD. Třeba atropin zvyšuje touhu po pohybu, agresivitu, nekontrolovaný smích, zrakové i sluchové halucinace. "Jeden moment sedíte a díváte se na televizi a ten další vás najednou  vaše mrtvá babička vedle na pohovce požádá o ještě trochu čaje," popisuje účinky rulíku experimentátor Terrence McKenna.

Otrávení by si prý seanci zopakovali
Ačkoli se při seanci přiotrávilo 32 mladých lidí čajem z exotické byliny a její organizátor skončil ve vazbě, někteří z účastníků meditace by se celé akce zúčastnili znovu. Pozitivní reakce na seanci potvrzuje i Chobotova manželka.

"Ozvalo se mi osm lidí, kteří byli také ošetřeni v nemocnici, že jsou ochotni meditaci zopakovat," řekla Olga Cilvikovská.

Podle ní většina účastníků nemá z meditace žádné negativní zážitky. "Volají mi, že nic nepříjemného neprožili kromě pár zážitků z nemocnice," řekla v červnu reportérovi TVD.

Celé akce se zastávají i lidé, kteří své pocity ze seance popisují v diskusi na stránkách iDNES (příspěvky si můžete přečíst v nabídce komentáře pod článkem). "Petr Chobot provedl už několik seminářů, kde používal silnější látky a kde došlo k výrazným zážitkům rozšířeného vědomí," popisuje své zážitky jeden z účastníků seance. "Nanejvýš docházelo k zvracení, což však ale není v tomto případě nic nenormálního, ani nezdravého," dodal.

Jiný příspěvek popisuje zážitek z nemocnice. "Probudil jsem se v nemocnici asi v devatenáct hodin. Cítil jsem mírnou bolest hlavy, mírně změněné vnímání zvuku a vidění. Po asi hodině bylo už celkem dobře. Celkově mohu zážitek hodnotit jako pozitivní," píše se v diskusi.

Čaj s jedem dovedl muže do vazby
Už den po uskutečněné seanci byl čtyřiatřicetiletý Petr Chobot obviněn z nedovoleného držení omamných a psychotropních látek a jedů. Chobot v červnu řekl, že neví, jak se zdraví škodlivá látka do čaje dostala. Byliny, z nichž byl čaj připraven, získal od skupiny lidí, která přijela z Jižní Ameriky.

"Zřejmě došlo k nějaké tragické záměně při sběru bylin," uvedl. Dodal, že meditační praxi se věnuje již deset let a podobný případ nikdy nezažil.

Tři desítky lidí se otrávily v objektu Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, kde se účastnily přednášky s názvem: Osvobozující autohypnóza pralesních kouzelníků.

Hodinu po vypití nápoje z bylin jeden z nich zkolaboval. U dalších se příznaky otravy, rozšířené zorničky, poruchy vědomí, zvýšená srdeční činnost, teplota i tlak, projevily po dalších 45 minutách. Nápoj, který Chobot nabídl účastníkům seance, sám nepil.

Výpověď manželky obžalovaného
najdete ZDE

Vše probíhalo normálně, tvrdila Chobotova manželka
Podle Chobotovy manželky počáteční problémy na přednášce nevypadaly vážně. "Když jsem viděla omámené lidi, myslela jsem, že jde o normální průběh meditace," řekla iDNES manželka Olga Cilvikovská.

Na přednášce o osvobozující autohypnóze pralesních kouzelníků se účastníci otrávili po napití jedovatého odvaru z bylin. 

Video s rozhovorem s Petrem Chobotem ZDE

Chobot, který se podle slov své manželky podílel na univerzitě v Petrohradě na výzkumu lidského mozku, skončil v policejní cele.

Cilvikovská chtěla jako obvykle pomoci účasníkům seance s doprovodem na toalety. "Šla jsem vyhledat pomoc někoho, kdo by pomohl s dohlížením na účastníky meditace - aby mohli chodit na záchod a tak," dodala Cilvikovská s tím, že když se vrátila, byla již přítomna záchranná služba a policie.

Chobotova manželka potvrdila agentuře TVD, že si dříve s mužem nechávali dělat i chemické rozbory čajových směsí z jižní Ameriky. Že by někoho mohli otrávit, s tím prý nepočítali. Jeden z účastníků seance pouze na internetu popsal, jak se sebezapřením vypil asi decilitr rostlinného extraktu a k tomu litr vody. Pak cítil, že je dezorientován a když se probudil, muž v bílém plášti mu řekl, že byl otráven.

Původ rostlinných halucinogenů
Jed z rostlin, který účastníci seance vypili v čaji, používali za války Němci. "Kdysi čistou látku skopolamin používali jako sérum pravdy. Podávali to obviněným, když potřebovali jejich přiznání," řekl TVD soudní znalec oboru toxikologie Jaroslav Klán. Celou Klánovu výpověď si poslechněte ZDE.

Rostlinou, z jejíhož odvaru se lidé otrávili, by mohla být mandragora, blín, rulík a durman. "Látky, které se našly v krvi pacientů, obsahuje více rostlin. Osobně se přikláním k durmanu," řekl iDNES toxikolog Jaroslav Klán.

"Toxikologická zpráva označila za příčinu nevolnosti atropin a skopolamin. Pacientům byl proveden výplach žaludku a podán protijed, který omezil toxické účinky zmíněných jedů. Pacienti dostali infúzi s minerály a léky na snížení teploty," upřesnila například Eva Jurinová, mluvčí motolské nemocncie, kam byla část pacientů také převezena.

Za meditaci vleže zaplatili její účastníci 2000 Kč, studenti měli slevu 400 Kč.

Den po meditaci: stav přiotrávených se zlepšil
"Žádný ze 13 pacientů, kteří byli přijati s lehkou poruchou vědomí, už není ohrožen na životě. Noc byla poměrně klidná. Stav všech se postupně zlepšuje, v některých případech se dokonce uvažuje o propuštění," řekla mluvčí nemocnice Motol Eva Jurinová o třinácti ze skupiny přiotrávených lidí, kteří zde byli hospitalizováni. Pacienti byli po přijetí zmatení, měli zvýšený tlak a zrychlený tep a komunikace nebyla možná.

Lékaři pacientům podávali léky tlumící křeče a infúzemi jim zavodňovali organismus. Na příhodu si pacienti nepamatují, což je pro tuto otravu typické. Mají lehce zvýšenou teplotu a dostávají hodně tekutin. Akutní projevy otravy podle primáře pominuly a návrat obtíží ani pozdní následky nehrozí.

Chobotova Spirituální země
Osudný seminář propagoval Petr Chobot na internetu. Doporučoval před ním nekonzumovat maso, nepít alkohol a tři dny před konáním akce ani kávu či nápoje obsahující kofein.

V závěru pozvánky stálo: "Využijte ojedinělé příležitosti zúčastnit se, neboť je to pravděpodobně opět na dlouhou dobu to jediné, co tu z Petra Chobota (z)bude." Další semináře měl Chobot naplánované na 16. a 23. června.

Záchranná služba pracovala několik hodin
Po nalezení přiotrávených lidí v tělocvičně zajistili okamžitě přivolaní lékaři první pomoc a odvoz do nejbližších nemocnic. Evakuace postižených skončila v 18 hodin. Bylo nasazeno téměř 50 policistů, osm sanitních vozů a tři týmy lékařů záchranné služby. Dva lékaři záchranné služby přímo v místě otravy pracovali nepřetržitě čtyři hodiny.

Složení účastníků meditativní seance bylo velmi různorodé, jak do věkové kategorie, sociálního postavení, vzdělání.

Autoři: , ,

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Lidovec Bartošek chce prověřit, zda členka Rady ČT Lipovská neporušuje zákon

Poslanci zvolí čtyři nové členy Rady České televize. Podle šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL Jana Bartoška by měla být z...

Očkování pro lidi nad 65 let startuje. Jak a kde se registrovat?

Od středy se mohou k očkování v Česku nově registrovat lidé starší 65 let. Podle údajů ministerstva zdravotnictví se to...

Poslanci smetli kvóty na české potraviny, odmítli jejich dvojí kvalitu

Poslanci odmítli povinné kvóty pro prodej českých potravin v obchodech nad 400 metrů čtverečních. Zákon zavádí sankci...

Komunisté vypověděli toleranci vládě, podpořili by vyslovení nedůvěry

Komunisté práskli dveřmi a ukončili toleranci vlády Andreje Babiše, kterou v roce 2018 dohodli s hnutím ANO. Jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...