Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Soud nařídil pro Chobota ochrannou léčbu

  11:32
Praha - Pražský městský soud uložil ochrannou ústavní psychiatrickou léčbu Petru Chobotovi, kterého policie podezřívala z otravy dvaatřiceti lidí během seance. O propuštění do ambulatního léčení rozhodne ošetřující lékař. Chobot je v bohnické léčebně už od konce srpna. Vyšetřovatel kvůli Chobotově nepříčetnosti jeho stíhání v srpnu zastavil.
Chobot u soudu

Chobot u soudu - Petr Chobot čeká před jednací síní Městského soudu v Praze, který se zabýval jeho případem. (18. října 2001) | foto: René VolfíkČTK

Soud svým rozhodnutím tak vyhověl návrhu státního zastupitelství.

Chobot byl obviněn z nedovoleného držení omamných a psychotropních látek a obecného ohrožení, za což mu hrozilo až 12 let vězení. Podle znalců však nebyl v době činu trestně odpovědný. Po zastavení stíhání byl převezen do bohnické
psychiatrické léčebny.

Pro středeční rozhodnutí soudu byl podstatný dodatek znaleckého posudku, v němž se psychiatři zabývali Chobotovým aktuálním zdravotním stavem. Konstatovali zlepšení duševního stavu po tříměsíční dobrovolné léčbě v psychiatrické léčebně Bohnice.

Zároveň však poukázali na potřebu v léčení pokračovat a na to, že by jeho pobyt na svobodě mohl být nyní nebezpečný.

Psychiatři zjistili, že Chobot trpí těžkou schizoidní poruchou osobnosti. Ten ve středu před soudem zopakoval, že nechtěl nikoho otrávit a záležitost označil za nešťastnou náhodu. Myslí si, že by mohl být úspěšně léčen i ambulantně. Novinářům řekl, že se v budoucnu vzdá přednášení a omezí se na písemnou tvorbu.
Rozhodnutí soudu o ústavní formě léčení je pravomocné, neboť Chobot se prostřednictvím svého právního zástupce stížnosti vzdal. Ústavní léčbu na ambulantní může v budoucnu změnit soud na základě podnětu lékařů.

Absence soudních znalců
Soudkyně Hana Hubáčková v říjnu kauzu odročila, protože požadovala výpovědi soudních znalců z oboru psychiatrie. Ve středu proto před soud předstoupili psychiatři, kteří se vyjadřovali ke zdravotnímu stavu Petra Chobota. Soudní znalci se nemohli zúčastnit říjnového jednání, protože byli zrovna mimo republiku. Soud proto kauzu odročil, aby do té doby mohli vypracovat psychiatrický posudek.

Před soudem v říjnu vypovídal mimo jiné soudní znalec v oboru psychologie Josef Pavlát. Ten hovořil o tom, že se Chobot téměř fanatickým způsobem přimkl k teorii transpersonální psychologie.

"Chobot má pocit, že svými semináři může lidem pomáhat. Jeho motivace nebyla majetková, ale idealistická - má pocit, že může změnit svět k lepšímu," řekl Pavlát soudu s tím, že idealismus obžalovaného zasahuje až za hranici duševního zdraví. "Obviněný trpí těžkou schizoidní poruchou osobnosti, existuje však perspektiva na jeho uzrdavení," upřesnil.

Vyšetřovatel: Chobot byl nepříčetný
Vyšetřovatel zastavil trestní stíhání Petra Chobota koncem srpna. Hrozilo mu přeitom až 12 let vězení za to, že se v červnu při meditační seanci v tělocvičně v Praze 6 přiotrávil její účastníky čajem, který obsahoval jed skopolamin.

Organizátorem seance byl čtyřiatřicetiletý Petr Chobot z Prahy, který přednášel na téma "Osvobozující autohypnóza pralesních kouzelníků," uvádí se v policejní zprávě. Během seance nabídl přítomným nápoj, který sám zřejmě nepil.

"Chobot, původně obviněný z nedovoleného držení omamných a psychotropních látek a z obecného ohrožení, nebyl podle odborníků v době činu trestně odpovědný," řekl ČTK vyšetřovatel případu.

Okamžitě po zastavení stíhání Chobota převezla policie z pražské vazební věznice na Pankráci do psychiatrické léčebny v Bohnicích.

"O zastavení stíhání jsem rozhodl na základě psychiatrického posudku, podle kterého Chobot trpí duševní poruchou," prohlásil vyšetřovatel.

Znalci podle něj uvedli, že v době činu byly u Chobota rozpoznávací a ovládací schopnosti téměř vymizelé. Proto také doporučili, aby se muž podrobil ústavní psychiatrické léčbě.

Jak působí rostlinné halucinogeny
Látky obsažené například v durmanu, rulíku či blínu vyvvolávají těžší poruchy vědomí než třeba hašiš a LSD. Třeba atropin zvyšuje touhu po pohybu, agresivitu, nekontrolovaný smích, zrakové i sluchové halucinace. "Jeden moment sedíte a díváte se na televizi a ten další vás najednou  vaše mrtvá babička vedle na pohovce požádá o ještě trochu čaje," popisuje účinky rulíku experimentátor Terrence McKenna.

Otrávení by si prý seanci zopakovali
Ačkoli se při seanci přiotrávilo 32 mladých lidí čajem z exotické byliny a její organizátor skončil ve vazbě, někteří z účastníků meditace by se celé akce zúčastnili znovu. Pozitivní reakce na seanci potvrzuje i Chobotova manželka.

"Ozvalo se mi osm lidí, kteří byli také ošetřeni v nemocnici, že jsou ochotni meditaci zopakovat," řekla Olga Cilvikovská.

Podle ní většina účastníků nemá z meditace žádné negativní zážitky. "Volají mi, že nic nepříjemného neprožili kromě pár zážitků z nemocnice," řekla v červnu reportérovi TVD.

Celé akce se zastávají i lidé, kteří své pocity ze seance popisují v diskusi na stránkách iDNES (příspěvky si můžete přečíst v nabídce komentáře pod článkem). "Petr Chobot provedl už několik seminářů, kde používal silnější látky a kde došlo k výrazným zážitkům rozšířeného vědomí," popisuje své zážitky jeden z účastníků seance. "Nanejvýš docházelo k zvracení, což však ale není v tomto případě nic nenormálního, ani nezdravého," dodal.

Jiný příspěvek popisuje zážitek z nemocnice. "Probudil jsem se v nemocnici asi v devatenáct hodin. Cítil jsem mírnou bolest hlavy, mírně změněné vnímání zvuku a vidění. Po asi hodině bylo už celkem dobře. Celkově mohu zážitek hodnotit jako pozitivní," píše se v diskusi.

Čaj s jedem dovedl muže do vazby
Už den po uskutečněné seanci byl čtyřiatřicetiletý Petr Chobot obviněn z nedovoleného držení omamných a psychotropních látek a jedů. Chobot v červnu řekl, že neví, jak se zdraví škodlivá látka do čaje dostala. Byliny, z nichž byl čaj připraven, získal od skupiny lidí, která přijela z Jižní Ameriky.

"Zřejmě došlo k nějaké tragické záměně při sběru bylin," uvedl. Dodal, že meditační praxi se věnuje již deset let a podobný případ nikdy nezažil.

Tři desítky lidí se otrávily v objektu Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, kde se účastnily přednášky s názvem: Osvobozující autohypnóza pralesních kouzelníků.

Hodinu po vypití nápoje z bylin jeden z nich zkolaboval. U dalších se příznaky otravy, rozšířené zorničky, poruchy vědomí, zvýšená srdeční činnost, teplota i tlak, projevily po dalších 45 minutách. Nápoj, který Chobot nabídl účastníkům seance, sám nepil.

Výpověď manželky obžalovaného
najdete ZDE

Vše probíhalo normálně, tvrdila Chobotova manželka
Podle Chobotovy manželky počáteční problémy na přednášce nevypadaly vážně. "Když jsem viděla omámené lidi, myslela jsem, že jde o normální průběh meditace," řekla iDNES manželka Olga Cilvikovská.

Na přednášce o osvobozující autohypnóze pralesních kouzelníků se účastníci otrávili po napití jedovatého odvaru z bylin. 

Video s rozhovorem s Petrem Chobotem ZDE

Chobot, který se podle slov své manželky podílel na univerzitě v Petrohradě na výzkumu lidského mozku, skončil v policejní cele.

Cilvikovská chtěla jako obvykle pomoci účasníkům seance s doprovodem na toalety. "Šla jsem vyhledat pomoc někoho, kdo by pomohl s dohlížením na účastníky meditace - aby mohli chodit na záchod a tak," dodala Cilvikovská s tím, že když se vrátila, byla již přítomna záchranná služba a policie.

Chobotova manželka potvrdila agentuře TVD, že si dříve s mužem nechávali dělat i chemické rozbory čajových směsí z jižní Ameriky. Že by někoho mohli otrávit, s tím prý nepočítali. Jeden z účastníků seance pouze na internetu popsal, jak se sebezapřením vypil asi decilitr rostlinného extraktu a k tomu litr vody. Pak cítil, že je dezorientován a když se probudil, muž v bílém plášti mu řekl, že byl otráven.

Původ rostlinných halucinogenů
Jed z rostlin, který účastníci seance vypili v čaji, používali za války Němci. "Kdysi čistou látku skopolamin používali jako sérum pravdy. Podávali to obviněným, když potřebovali jejich přiznání," řekl TVD soudní znalec oboru toxikologie Jaroslav Klán. Celou Klánovu výpověď si poslechněte ZDE.

Rostlinou, z jejíhož odvaru se lidé otrávili, by mohla být mandragora, blín, rulík a durman. "Látky, které se našly v krvi pacientů, obsahuje více rostlin. Osobně se přikláním k durmanu," řekl iDNES toxikolog Jaroslav Klán.

"Toxikologická zpráva označila za příčinu nevolnosti atropin a skopolamin. Pacientům byl proveden výplach žaludku a podán protijed, který omezil toxické účinky zmíněných jedů. Pacienti dostali infúzi s minerály a léky na snížení teploty," upřesnila například Eva Jurinová, mluvčí motolské nemocncie, kam byla část pacientů také převezena.

Za meditaci vleže zaplatili její účastníci 2000 Kč, studenti měli slevu 400 Kč.

Den po meditaci: stav přiotrávených se zlepšil
"Žádný ze 13 pacientů, kteří byli přijati s lehkou poruchou vědomí, už není ohrožen na životě. Noc byla poměrně klidná. Stav všech se postupně zlepšuje, v některých případech se dokonce uvažuje o propuštění," řekla mluvčí nemocnice Motol Eva Jurinová o třinácti ze skupiny přiotrávených lidí, kteří zde byli hospitalizováni. Pacienti byli po přijetí zmatení, měli zvýšený tlak a zrychlený tep a komunikace nebyla možná.

Lékaři pacientům podávali léky tlumící křeče a infúzemi jim zavodňovali organismus. Na příhodu si pacienti nepamatují, což je pro tuto otravu typické. Mají lehce zvýšenou teplotu a dostávají hodně tekutin. Akutní projevy otravy podle primáře pominuly a návrat obtíží ani pozdní následky nehrozí.

Chobotova Spirituální země
Osudný seminář propagoval Petr Chobot na internetu. Doporučoval před ním nekonzumovat maso, nepít alkohol a tři dny před konáním akce ani kávu či nápoje obsahující kofein.

V závěru pozvánky stálo: "Využijte ojedinělé příležitosti zúčastnit se, neboť je to pravděpodobně opět na dlouhou dobu to jediné, co tu z Petra Chobota (z)bude." Další semináře měl Chobot naplánované na 16. a 23. června.

Záchranná služba pracovala několik hodin
Po nalezení přiotrávených lidí v tělocvičně zajistili okamžitě přivolaní lékaři první pomoc a odvoz do nejbližších nemocnic. Evakuace postižených skončila v 18 hodin. Bylo nasazeno téměř 50 policistů, osm sanitních vozů a tři týmy lékařů záchranné služby. Dva lékaři záchranné služby přímo v místě otravy pracovali nepřetržitě čtyři hodiny.

Složení účastníků meditativní seance bylo velmi různorodé, jak do věkové kategorie, sociálního postavení, vzdělání.

Autoři: , ,

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Vadí mi termín „manželství“, nikoliv narovnání práv gayů, řekl Joch v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

Počet obětí ruského raketového útoku na nákupní centrum stoupl na 18

Rusko zaútočilo raketami na město Kremenčuk v centrální části Ukrajiny. Střela podle tamního prezidenta Volodymyra...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Odškodnění za sterilizaci mnoho žen nedostane. Nemocnice zničily důkazy

Před rokem dostaly nedobrovolně sterilizované ženy šanci na odškodnění. Více než polovinu žádostí, které doposud...

Za sobotu přibylo 353 případů covidu, v nemocnicích je méně než dvě stě lidí

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 353 případů koronaviru, nejvíce o víkendu od počátku května. V mezitýdenním...

Dostat dítě do školky? Zázrak. V Praze se neumístila čtvrtina přihlášených

Premium Dostat dítě do školky? V některých krajích téměř úkol na hranici lidských možností. Kapacity pro předškolní vzdělávání...

V Malešicích přibývá uprchlíků, kteří nezvládají platit byt, tvrdí koordinátor

Ve stanovém táboře Malešice už nejsou jen romští uprchlíci, nově přicházejí i Ukrajinci, kteří pracují, ale nezvládají...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Pár dělí třiadvacet let, lidé ženu zaměňují s partnerovou matkou

Osmačtyřicetiletá Rachel Allenová z Texasu zažívá lásku jako z románu. Žije s o 23 let mladším partnerem a soužití si...