Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Na Pankráci panoval chaos, shodli se svědci v kauze otráveného vězně

  15:47
V pankrácké věznici v Praze byl zmatek v seznamech vězňů, dozorci také museli podávat nemocným léky bez dostatečných znalostí. Vyplývá to ze čtvrtečních výpovědí svědků v případu vězně, který zemřel po nesprávném podání metadonu. Znalkyně před soudem přitom uvedla, že kdyby dostal protilék, mohl žít.

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Rok a čtvrt po události stanul před Obvodním soudem pro Prahu 4 nadřízený dozorců Michal Šolc. Je obžalovaný z porušení povinností, za což mu hrozí až dva roky vězení. Šolc se hájí tím, že ho zdravotní sestra Ivana Kocmanová ujistila, že se nic stát nemůže. Proto si není vědom svojí viny (více v článku Nepochybil jsem, hájil se u soudu dozorce).

Výpověď dozorce Štěpána Škorpila ukázala na chaos panující ve Vězeňské službě. Když dozorci ráno 25. prosince 2016 shromažďovali vězně na podání metadonu, v seznamu byla uvedená špatná křestní jména nebo oddělení. Někteří odsouzení dokonce chyběli. Proto když našli vězně jménem Hanuš, který na zmíněném oddělení nebyl, vyhledali si ho v kartotéce.

Co je metadon?

Metadon je syntetický opiát. Látka se používá jako náhražka při léčbě závislosti na drogách. Narkomanům se podává tekutina v kalíšku, která zabrání abstinenčním příznakům, ale po požití nevyvolá euforii jako heroin. Lidem, kteří nejsou zvyklí na opiáty, ale může způsobit vážné zdravotní problémy nebo dokonce smrt. Protože působí tlumivě, člověk po podání může upadnout do bezvědomí nebo skončit v kómatu se zástavou dechu.

Následně se ho dvakrát zeptali, jestli je na metadonové léčbě, a Miroslav Hanuš jim prý odpověděl, že ano. Proto ho vzali ke zdravotní sestře, která měla před podáním léku v seznamu ověřit křestní jméno, příjmení a identifikační číslo.

Hanuš, který si odpykával čtrnáctiměsíční trest za řízení automobilu v době zákazu, si přesto metadon vzal. Problém nastal při návratu na oddělení, kde se přihlásil vězeň, který svůj lék nedostal. Proto Šolc jako vedoucí oddělení odvedl Hanuše zpátky k sestře, aby zkontrolovala jeho zdravotní stav. Řekla mu, že po požití metadonu bude vězeň v pořádku. Bude pouze trochu omámený a bude pospávat.

„Sestra tvrdila, že ho nikam odvážet nemusíme, že mu to neublíží a jsou to pouze sedativa. Domluvili jsme se, že obchůzky na stanoviště, kde byl, tak budeme dělat častější a budeme ho kontrolovat,“ uvedl Škorpil.

Nicméně když Hanuš usnul, tak už ho dozorci příliš nekontrolovali. Robert Zázvorka, který Šolce večer vystřídal, o nesprávném podání léku nic nevěděl. Dozvěděl se to až od podřízeného, který mu o půl osmé večer volal, že jeden z vězňů nereaguje a nedýchá. Příčinu se dozvěděli až od spoluvězňů na cele.

Zázvorka před soudem uvedl, že sám by to určitě zaznamenal do knihy předání služeb a sepsal by o tom úřední záznam. „Ke mně se žádná informace nedostala, že by se stalo něco nestandardního,“ podotkl.

Sestra se prozrazení bála

Další svědek Josef Kolář pracující ve Vězeňské službě uvedl, že sestry identitu vězňů, kterým dávají metadon, nekontrolují dostatečně pečlivě. Sám proto prý údaje raději překontrolovával. S Hanušem však při podání léku nebyl, měl službu na patře, kde se mu později přihlásil jiný vězeň, který dávku nedostal.

Kontaktoval proto sestru s tím, co se stalo. „Sestra byla arogantní a začala vykřikovat: ‚Jestli mě chcete napráskat, tak mě napráskejte!‘“ popsal další vývoj událostí Kolář. Celou situaci ale podle něj řešil vedoucí Šolc.

„Šolc se v mé přítomnosti několikrát zeptal sestry, jestli se mu může něco stát. Jestli nemáme Hanuše předvést na lékařské ošetření. Zeptal se jí asi třikrát. Odpověděla mu, že bude jenom unavený, bude spát a nic se mu nestane,“ uvedl Kolář. Svědci se shodli, že neznali účinky metadonu ani dávkování, proto všichni věřili tvrzení sestry, že to bude v pořádku.

Hanuš byl podle něj po podání látky rozrušený a opakoval, že neví, proč si ji vzal. Byl podle něj dost vystrašený a třásl se. Kolář událost vyhodnotil jako mimořádnou, která se podle něj měla hlásit. Počítal ale s tím, že to udělá buď Šolc, nebo hlavní šéf strážní služby. Hanuš dvanáct hodin po podání léku zemřel na zástavu dechu. Zdravotní sestra Kocmanová dostala loni v prosinci roční podmínku.

Po tragické události se podle Koláře řada věcí zlepšila. U seznamů vězňů pro podávání léků a další speciální úkony jsou identifikační čísla a celá jména. Sestry nyní také podávají vězňům léky i v poledne, takže to nemusí dělat dozorci. Podle jejich výpovědi ale stále přetrvává praxe, kdy dozorci dávají vězňům léky večer, o víkendu a ve svátcích, přestože neznají jejich účinky a nejsou na to proškolení.

Mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová iDNES.cz, že systém podávání léků je nastavený dobře. „Všechny léky jsou řádně označeny a toto označení koresponduje s identifikačními údaji vězňů. Nelze je tedy při řádném dodržování postupu zaměnit,“ uvedla Kučerová s tím, že se v tomto případě nejednalo o systémovou chybu, což vyplynulo z prověřování GIBS.

Znalkyně: Bez pomoci nemohl přežít

Znalkyně v oboru toxikologie Marie Balíková konstatovala, že Hanuš nemohl otravu metadonem bez pomoci přežít. Dávku, kterou dostal, konkrétně 105 miligramů, vyhodnotila jako obrovskou a pro člověka, který nebyl na látku zvyklý, fatální. Podle odborné literatury je smrtelná dávka pro člověka, který není na metadon zvyklý, už od 20 miligramů.

V případě intoxikace metadonem podle ní dojde se zpožděním ke zpomalení dechu a zástavě dechového centra. Potvrdila tak výpověď spoluvězně, který tvrdil, že Hanuš hodinu po podání léku zfialověl a utlumil se mu dech. Hanušovi by podle Balíkové pomohlo včasné podání protijedu naloxonu.

Babička zesnulého Jaroslava Hanušová u soudu vypověděla, že vnuk jí měl být oporou ve stáří. Popisovala, jak s ní od útlého dětství vyrůstal a jak si po rozvodu jeho rodičů byli velice blízcí. Za vnukovu smrt Hanušová požaduje odškodnění čtyři miliony korun. Stejnou částku chce vymoci i jeho snoubenka. 

Autor:
  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Soukup urovnal spor, ČT i Media Club stahují insolvenční návrh

Firma Médea, kterou vlastní Jaromír Soukup, oznámila, že urovnala spory se společností Media Club. Ta stejně jako Česká...

Českem se prohnalo intenzivní sněžení. Nejvíc komplikací způsobilo na Vysočině

Silné sněžení zasáhlo v úterý dopoledne většinu území České republiky. Během hodiny připadlo i několik centimetrů sněhu...

Žhář zapálil Ukrajincům auta. Agresivita vůči uprchlíkům v Česku stoupá

Byla hodina po půlnoci v noci na sobotu, když v Habrové ulici na východním předměstí Plzně začalo hořet zaparkované...

Chybí shoda. Lidovečtí ministři by odložili úmluvu o potírání násilí vůči ženám

Čtyři ministerstva žádají o další roční odklad projednání Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...