Vězeň dostal špatný lék a zemřel. Soud zdravotní sestře potvrdil podmínku

  14:34aktualizováno  14:34
Roční podmínku potvrdil Obvodní soud pro Prahu 4 zdravotní sestře Ivaně Kocmanové za smrt vězně Miroslava Hanuše. Kocmanová přitom věděla, že podala metadon nesprávnému vězni a neudělala nic pro jeho záchranu. Podle soudu ale na celé tragédii nesou vinu i další účastníci, včetně samotného zemřelého.

Projednávání případu provázela poměrně vypjatá atmosféra. Kocmanová, která přišla k soudu se svým obhájcem Václavem Láskou, před médii skrývala svoji tvář a přerývaně plakala. Se slzami v očích pak celý proces sledovala i Hanušova snoubenka Veronika H.

Soud přitom jednal pouze o potvrzení dohody o vině a trestu, na které se na konci října dohodl státní zástupce s Kocmanovou. Podle ní zdravotní sestra dostane za usmrcení z nedbalosti roční podmínku s odkladem na dva roky. Vinu zdravotní sestry i výši trestu nakonec potvrdil soudce Michal Dvořák.

Co je to metadon?

Metadon je syntetický opiát. Látka se používá jako náhražka při léčbě závislosti na drogách. Narkomanům se podává tekutina v kalíšku, která zabrání abstinenčním příznakům, ale po požití nevyvolá euforii jako heroin. Lidem, kteří nejsou zvyklí na opiáty, ale může způsobit vážné zdravotní problémy nebo dokonce smrt. Protože působí tlumivě, tak člověk po podání může upadnout do bezvědomí nebo skončit v kómatu se zástavou dechu.

„Nejsou známy žádné důvody, aby tato dohoda nebyla schválena,“ shrnul Dvořák. Skutek podle něj odpovídá dokazování, které bylo provedeno v přípravném řízení. „Soud se také zabýval výrokem o trestu, tak jak tu byly vzneseny námitky. I tento trest shledal zákonným. Soud musel přihlédnout také ke skutečnosti, respektive k míře zavinění jednotlivých osob, které se na následku jako takovém podíleli. Kdy zavinění dalších osob mimo jiné dozorců a samotného zemřelého ze spisového materiálu vyplývá,“ dodal.

Sokol: Mohl být zachráněn

Dohodu o vině a trestu se snažili napadnout především právní zástupci pozůstalých. Vadilo jim, že za smrt mladého muže dostane zdravotní sestra pouze roční podmínku. Argumentovali tím, že Kocmanová se již krátce po podání léku dozvěděla, že jej dala nesprávnému vězni. Podle informací ze spisu to přitom byla ona, kdo dozorci řekl, že všechno bude v pořádku a že se z toho Hanuš jenom vyspí.

„Mohl být zachráněn, kdyby obviněná ihned zavolala lékařskou pomoc.Došlo by k převozu do nemocnice, popřípadě by obviněná reagovala na zhoršený zdravotní stav, který jí byl nesporně znám, “ konstatoval u soudu právní zástupce Hanušovy babičky Pavel Sokol. Před soudem podotkl, že tato skutečnost je podle něj to nejzávažnější, protože madý muž mohl špatné podání metadonu přežít, pokud by mu byl dán ihned protilék, což prý dokazují i přiložené znalecké posudky.

Neadekvátní a nesprávná přišla pozůstalým také částka deset tisíc korun, kterou jim chtěla Kocmanová zaplatit jako náhradu škody. „Částka neodpovídá prožitému traumatu poškozené Hanušové v souvislosti s úmrtím jejího vnuka Hanuše,“ vysvětlil Sokol.

Nicméně podle Lásky je deset tisíc korun pro snoubenku a stejný obnos pro babičku zesnulého částka, kterou Kocmanová nyní může zaplatit. „Když mluvíte o dohodě, tak můžete nabídnout pouze takovou částku, kterou víte, že splníte,“ uvedl s tím, že Kocmanová je nyní v invalidním důchodu a nepobírá žádný plat.

Pozůstalé verdikt rozhořčil

Právní zástupci pozůstalých ale u soudu s návrhem vyššího trestu pro Kocmanovou neuspěli. Proti uzavřené dohodě se nyní budou moci odvolat pouze co se týče částky, která jim náleží jako odškodné. Trest už zvrátit nemohou. Jediní, kdo by mohli ještě rozhodnutí soudu zpochybnit jsou státní zástupce a Láska, kteří se ale na místě vzdali svého práva na odvolání.

S trestem také není spokojená Veronika, která před rokem kvůli chybě zdravotní sestry přišla o svého snoubence. Nechápe, že za to žena vyvázne jen s podmínkou. Serveru iDNES.cz sdělila, že by byla ráda, kdyby se na celou věc podíval soudce a státní zástupce její optikou. 

„Určitě by jim to nepřišlo v pořádku, protože nešlo o nedbalost. Ona se na to vykašlala, kdyby mu vyplachli hned zaludek mohl tady být vedle mě. I kdyby mu ho vypláchli do hodiny, pořád by tady byl,“ uvedla rozhořčeně.  

Kocmanová řekla, že se vězni nemůže nic stát

O vině Kocmanové přitom nemůže být pochyb. Hanuše sice zaměnil dozorce za jiného vězně stejného příjmení, nicméně podle závěrů vyšetřování se zdravotní sestra o svém omylu dozvěděla krátce poté, co vydala metadon všem vězňům. Dozorci jí tedy Hanuše přivedli, ale ona se zřejmě bála problémů v práci, a tak strážným řekla, že vězeň bude pouze utlumený a bude spát, ale že se mu nemůže nic stát. Večer toho dne přitom Hanuš zemřel na následky otravy metadonem. Udusil se.

Hanuš si přitom ve vězení odpykával čtrnáctiměsíční trest, který dostal když i přes opakovaný zákaz řízení usedl za volant. Vzhledem k tomu, že byl prvotrestaný, chtěl požádat po uplynutí poloviny trestu o upuštění zbytku. Po dvou měsících za mřížemi ale zemřel.

Kromě zdravotní sestry Kocmanové byl obviněn i dozorce, který vězně zaměnil. Soud jeho prohřešek ale vyhodnotil pouze jako přestupek (celý článek čtěte zde). V usnesení pak napsal, že část viny za svoji smrt nese i vězeň, který prý věděl, že mu zdravotní sestra podala metadon. (více zde

Proti rozhodnutí se tehdy odvolal státní zástupce a Městský soud v Praze mu dal za pravdu a případ vrátil prvoinstančnímu soudu k dořešení (celý článek čtěte zde). 

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Stávkující studenti nocují v Karolinu, Zima z funkce odstoupit nehodlá

Účastníci studentské okupační stávky za klima se ve středu přesunuli k rektorátu univerzity. Několik desítek lidí...

Fenomén Mladý svět a jak jsme v redakci prožívali Sametovou revoluci

Mladý svět byl týdeník, který vycházel mezi lety 1959 až 2005. Za dob socialistického Československa si získal řadu...

Utkání s Kosovem je politická třaskavina. Kvůli části fanoušků i Zemanovi

Fotbalové utkání Česka s Kosovem, které je klíčové pro postup na Mistrovství Evropy, zaměstnává i tajnou službu. Část...

Nejsem monstrum, malé děti bez doprovodu v Řecku nejsou, říká Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD se ohradil proti kritice, kterou schytává proto, že se postavil proti přijetí čtyř...

Najdete na iDNES.cz