Projednávání případu provázela poměrně vypjatá atmosféra. Kocmanová, která přišla k soudu se svým obhájcem Václavem Láskou, před médii skrývala svoji tvář a přerývaně plakala. Se slzami v očích pak celý proces sledovala i Hanušova snoubenka Veronika H.
Soud přitom jednal pouze o potvrzení dohody o vině a trestu, na které se na konci října dohodl státní zástupce s Kocmanovou. Podle ní zdravotní sestra dostane za usmrcení z nedbalosti roční podmínku s odkladem na dva roky. Vinu zdravotní sestry i výši trestu nakonec potvrdil soudce Michal Dvořák.
Co je to metadon?Metadon je syntetický opiát. Látka se používá jako náhražka při léčbě závislosti na drogách. Narkomanům se podává tekutina v kalíšku, která zabrání abstinenčním příznakům, ale po požití nevyvolá euforii jako heroin. Lidem, kteří nejsou zvyklí na opiáty, ale může způsobit vážné zdravotní problémy nebo dokonce smrt. Protože působí tlumivě, tak člověk po podání může upadnout do bezvědomí nebo skončit v kómatu se zástavou dechu. |
„Nejsou známy žádné důvody, aby tato dohoda nebyla schválena,“ shrnul Dvořák. Skutek podle něj odpovídá dokazování, které bylo provedeno v přípravném řízení. „Soud se také zabýval výrokem o trestu, tak jak tu byly vzneseny námitky. I tento trest shledal zákonným. Soud musel přihlédnout také ke skutečnosti, respektive k míře zavinění jednotlivých osob, které se na následku jako takovém podíleli. Kdy zavinění dalších osob mimo jiné dozorců a samotného zemřelého ze spisového materiálu vyplývá,“ dodal.
Sokol: Mohl být zachráněn
Dohodu o vině a trestu se snažili napadnout především právní zástupci pozůstalých. Vadilo jim, že za smrt mladého muže dostane zdravotní sestra pouze roční podmínku. Argumentovali tím, že Kocmanová se již krátce po podání léku dozvěděla, že jej dala nesprávnému vězni. Podle informací ze spisu to přitom byla ona, kdo dozorci řekl, že všechno bude v pořádku a že se z toho Hanuš jenom vyspí.
„Mohl být zachráněn, kdyby obviněná ihned zavolala lékařskou pomoc.Došlo by k převozu do nemocnice, popřípadě by obviněná reagovala na zhoršený zdravotní stav, který jí byl nesporně znám, “ konstatoval u soudu právní zástupce Hanušovy babičky Pavel Sokol. Před soudem podotkl, že tato skutečnost je podle něj to nejzávažnější, protože madý muž mohl špatné podání metadonu přežít, pokud by mu byl dán ihned protilék, což prý dokazují i přiložené znalecké posudky.
Neadekvátní a nesprávná přišla pozůstalým také částka deset tisíc korun, kterou jim chtěla Kocmanová zaplatit jako náhradu škody. „Částka neodpovídá prožitému traumatu poškozené Hanušové v souvislosti s úmrtím jejího vnuka Hanuše,“ vysvětlil Sokol.
Nicméně podle Lásky je deset tisíc korun pro snoubenku a stejný obnos pro babičku zesnulého částka, kterou Kocmanová nyní může zaplatit. „Když mluvíte o dohodě, tak můžete nabídnout pouze takovou částku, kterou víte, že splníte,“ uvedl s tím, že Kocmanová je nyní v invalidním důchodu a nepobírá žádný plat.
Pozůstalé verdikt rozhořčil
Právní zástupci pozůstalých ale u soudu s návrhem vyššího trestu pro Kocmanovou neuspěli. Proti uzavřené dohodě se nyní budou moci odvolat pouze co se týče částky, která jim náleží jako odškodné. Trest už zvrátit nemohou. Jediní, kdo by mohli ještě rozhodnutí soudu zpochybnit jsou státní zástupce a Láska, kteří se ale na místě vzdali svého práva na odvolání.
S trestem také není spokojená Veronika, která před rokem kvůli chybě zdravotní sestry přišla o svého snoubence. Nechápe, že za to žena vyvázne jen s podmínkou. Serveru iDNES.cz sdělila, že by byla ráda, kdyby se na celou věc podíval soudce a státní zástupce její optikou.
„Určitě by jim to nepřišlo v pořádku, protože nešlo o nedbalost. Ona se na to vykašlala, kdyby mu vyplachli hned zaludek mohl tady být vedle mě. I kdyby mu ho vypláchli do hodiny, pořád by tady byl,“ uvedla rozhořčeně.
Kocmanová řekla, že se vězni nemůže nic stát
O vině Kocmanové přitom nemůže být pochyb. Hanuše sice zaměnil dozorce za jiného vězně stejného příjmení, nicméně podle závěrů vyšetřování se zdravotní sestra o svém omylu dozvěděla krátce poté, co vydala metadon všem vězňům. Dozorci jí tedy Hanuše přivedli, ale ona se zřejmě bála problémů v práci, a tak strážným řekla, že vězeň bude pouze utlumený a bude spát, ale že se mu nemůže nic stát. Večer toho dne přitom Hanuš zemřel na následky otravy metadonem. Udusil se.
Hanuš si přitom ve vězení odpykával čtrnáctiměsíční trest, který dostal když i přes opakovaný zákaz řízení usedl za volant. Vzhledem k tomu, že byl prvotrestaný, chtěl požádat po uplynutí poloviny trestu o upuštění zbytku. Po dvou měsících za mřížemi ale zemřel.
Kromě zdravotní sestry Kocmanové byl obviněn i dozorce, který vězně zaměnil. Soud jeho prohřešek ale vyhodnotil pouze jako přestupek (celý článek čtěte zde). V usnesení pak napsal, že část viny za svoji smrt nese i vězeň, který prý věděl, že mu zdravotní sestra podala metadon. (více zde)
Proti rozhodnutí se tehdy odvolal státní zástupce a Městský soud v Praze mu dal za pravdu a případ vrátil prvoinstančnímu soudu k dořešení (celý článek čtěte zde).