Věci veřejné označil předseda ČSSD Bohuslav za mafiánskou strukturu. Premiér Petr Nečas by měl podle něj hledat cestu, jak VV dostat z vlády.

Věci veřejné označil předseda ČSSD Bohuslav za mafiánskou strukturu. Premiér Petr Nečas by měl podle něj hledat cestu, jak VV dostat z vlády. | foto: Petr Topič, MAFRA

Sobotka: Mafiánskou strukturu Věci veřejné je třeba oddělit od vlády

  • 1266
V zájmu demokracie v České republice podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je, aby Věci veřejné odešly z vlády. "Premiér by měl hledat cestu, aby se mafiánská struktura oddělila od vlády," řekl Sobotka po pátečním jednání předsednictva strany, které potvrdilo úmysl vyvolat v co nejkratší době hlasování o nedůvěře vládě.

Sobotka řekl, že není možné, aby o životech občanů v zemi a o tom, kde se bude škrtat a šetřit, rozhodovali lidé jako Vít Bárta či Radek John. To podle něj ohrožuje pověst celého demokratického systému v zemi. Předseda sociální demokracie označil Věci veřejné za "skupinu dobrodruhů kolem bezpečnostní agentury ABL".

"Nedivím se lidem, že jsou pobouřeni a rozhořčeni," řekl Sobotka v reakci na proces u Obvodního soudu pro Prahu 5, kde čelí předseda poslaneckého klubu VV Bárta obžalobě za podplácení a poslanec Jaroslav Škárka, který od něj dostal obálku se 170 tisíci korunami, za přijímání úplatku. Bártu obvinila také poslankyně Kristýna Kočí, že od něj dostala půlmilionový úplatek.

Týdenní proces, který soudce Jan Šott přerušil do 4. dubna mimo jiné kvůli analýze Škárkovy nahrávky z Bártova bytu (více o ní najdete tady), kde přebíral peníze, ukázal třeba to, že ve Věcech veřejných je jako běžná metoda používána ta, že se členové mezi sebou nahrávají a shánějí na sebe různé kompromitující informace. Podle Sobotky už to, aniž by padl u soudu nějaký trest, ukázalo, že Věci veřejné nejsou standardní politická strana, a premiér Petr Nečas podle něj musí konat.

Předsednictvo ČSSD se také zabývalo chystanými škrty, o nichž jedná vládní koalice. Patří mezi ně například omezení valorizace důchodů či růst DPH. (více o plánech vlády najdete zde) Vedení sociální demokracie považuje vládou připravovaná úsporná opatření za sociálně nespravedlivé a z hospodářského hlediska za chybné.

I proto chce strana vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, jak už dříve avizovala. (podrobnosti zde) Pokud by ČSSD uspěla, čemuž ovšem zatím nic moc nenasvědčuje, měly by se podle strany konat předčasné volby, nejlépe na podzim společně s krajskými a senátními.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video