Armáda nestojí na generálovi Vlastimilu Pickovi, hájila se ve Sněmovně ministryně obrany Karolína Peake. Opozice ji vyzývala k odchodu z vlády.

Armáda nestojí na generálovi Vlastimilu Pickovi, hájila se ve Sněmovně ministryně obrany Karolína Peake. Opozice ji vyzývala k odchodu z vlády. | foto: ČTK

Peake pod palbou poslanců. Bránila se, že neoklamala Klause ani Nečase

  • 594
Pokud tohle někdo sleduje v NATO, tak se nestačí divit, vyčetl nové ministryni obrany Karolíně Peake vyhazov čtyřhvězdičkového generála Vlastimila Picka z funkce prvního náměstka poslanec ČSSD, stínový ministr obrany Jan Hamáček. Poslanci mimořádně řešili to, jak Peake rozprášila tým exministra Alexandra Vondry ani ne 24 hodin poté, co byla jmenována.

"Je to hazard s bezpečností země," řekl ve Sněmovně Hamáček. Vyzval Peake, aby vysvětlila, co znamená výrok prezidenta Václava Klause, který kritizoval, že vyhodila Picka. Klaus, který je zároveň vrchním velitelem ozbrojených sil, řekl, že byl oklamán buď on, nebo premiér Petr Nečas (Klausovy výhrady najdete zde).

"Měl jsem mnoho otazníků nad jmenováním paní Peake, ale byl jsem předsedou vlády ubezpečen, že bude zajištěna kontinuita fungování ministerstva a že tuto kontinuitu bude zajišťovat první náměstek ministra Vlastimil Picek," řekl ve čtvrtek Klaus.

Peake už si vybrala nové členy svého týmu

Peake se v pátek ve Sněmovně proti vyjádření Klause ohradila. "Nebyla a nejsem stranou žádné dohody o nějakých personálních obsazeních na ministerstvu obrany. Pokud takové dohody někdo uzavřel, nebyla jsem u nich. Nemohla jsem ovšem nikoho ani oklamat, ani podvést," prohlásila Peake.

Její postup však rozladil i premiéra. "Musím říci, že tímto krokem paní ministryně Peake jsem překvapen. Netuším, jaké důvody ji k tomuto kroku, který nechápu a jemuž nerozumím, vedly," řekl Nečas (více najdete v tomto čánku). A teď se ke kritikům nové ministryně obrany přidali i poslanci.

Tvrdila, že neudělá v úřadě "kobercový nálet", pak přišel

Ještě v den jmenování do vlády totiž Peake tvrdila, že nebude dělat na ministerstvu žádný "kobercový nálet" a vyhazovat lidi z funkcí. Místo toho vyhodila Picka, šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta a ředitele kabinetu Františka Šulce.

Šéf zbrojařů se zastal ministryně

U odvolání generála Pavla Bulanta našla Karolína Peake zastání v Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu. Bulantův úřad podle šéfa zbrojařů Jiřího Hynka nefungoval tak, jak měl.

"Úřad pod vedením generála Bulanta v některých případech rezignoval na svou činnost, tedy nákup, nebo nebyl schopen dotáhnout akvizici do konce kvůli různým pochybením, a to i v případě věcí, které jsou pro chod armády zásadní a potřebné, například uniformy," napsal Hynek.

Podle něj tak ministerstvo kvůli Bulantovým chybám opakovaně koncem roku vracelo stovky milionů určených na investice do státního rozpočtu.

Příliš četné nakupování vojenského materiálu přes agenturu NSPA, která zajišťuje nákupy pro státy NATO, podle Hynka vytvořilo podmínky vedoucí k "postupné likvidaci českého obranného průmyslu".

"My ani nevíme, co si paní Peake představuje pod pojmem kobercový nálet. A navrhuji usnesení, jímž Sněmovna vyzývá Karolínu Peake, aby rezignovala z funkce ministryně obrany," prohlásil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Pro jeho návrh nakonec hlasovalo 73 ze 152 přítomných poslanců - sociální demokraté, komunisté, Věci veřejné a dva národní socialisté (Jiří Paroubek a Jiří Šlégr).

Peake: Armáda nestojí na Pickovi

Ostře proti Peake před tím v rozpravě vystoupil i poslanec ODS Boris Šťastný, který spolu s opozicí zařazení mimořádného bodu jednání o počínání nové ministryně podpořil. "Vzkazujeme tím něco do NATO. Nedovedu si představit, že by ve Spojených státech byl čtyřhvězdičkový generál takto na hodinu vyhozen," řekl Šťastný. Snad jen v případě, že by spáchal vlastizradu, dodal vládní poslanec. Pro výzvu, ať rezignuje, ale nakonec Šťastný nehlasoval.

Šéfka strany LIDEM Peake svůj postup na ministerstvu ve Sněmovně hájila tím, že armáda podle ní nestojí na Pickovi. Pokud někdo říká, že na něm závisí, je to podle ministryně obrany plivnutí do tváře dalším tisícům vojáků.

"Je neobvyklé, aby armádní generál stál v čele civilní části ministerstva obrany," prohlásila Peake. Expremiér Jiří Paroubek ji v reakci na její vystoupení vyzval, aby tedy jasně řekla, jací civilisté přijdou do čela ministerstva obrany, když vyhazuje čtyřhvězdičkového generála.

Nečas opět kritizoval Peake. Schůzka kvůli Pickovi neproběhla

Nečas i v pátek znovu Peake kritizoval. Tentokrát za její slova k jejich čtvrtečnímu telefonátu, který se týkal právě změn na ministerstvu obrany. Peake v České televizi řekla, že na ni ministerský předseda eufemisticky řečeno zvýšil hlas. Premiér komentáře k takovým rozhovorům označil za politický amatérismus.

"Považuji za projev politického amatérismu a politické neprofesionality komentovat cokoli, co probíhá, buďto na základě telefonického rozhovoru dvou lidí, nebo mezi čtyřma očima," řekl Nečas novinářům v Bruselu.

V pátek se chtěl Nečas s Peake kvůli nečekaným změnám na obraně sejít. Schůzka se ale neuskutečnila. "Žádnou schůzku dojednanou nemám," prohlásila šéfka strany LIDEM.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video