Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Na snímku Andrej Babiš (ANO). (3. května...

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Na snímku Andrej Babiš (ANO). (3. května 2022) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Předčítáte nějaký leták, kárala Babiše Kovářová. Ten jsem vymyslel, opáčil

  • 567
Expremiér a šéf ANO Andrej Babiš svým projevem na mimořádné schůzi, který trval čtyři hodiny, obstruoval vládní návrh, jímž mají zdravotní pojišťovny letos přijít o 14 miliard korun na odvodech státu za státní pojištěnce. Poslanci už druhý den bojují na mimořádné schůzi o návrhy, které označila vláda Petra Fialy za prioritu.

Slovo si vzal Babiš a celé dopoledne nepustil k řečnickému pultíku nikoho jiného. Mluvil třeba o tom, kolik žen umírá na rakovinu děložního čípku a místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová z hnutí STAN se ho marně snažila usměrnit, aby mluvil k věci.

„Jednáme přece o zdravotnictví a myslím, že pár z vás by to mohlo zajímat,“ opáčil Kovářové bývalý premiér. Mluvil i o preventivních vyšetřeních na další typy rakoviny. „Zkuste se vrátit k věci. Zase předčítáte nějaký leták,“ kárala Kovářová Babiše.

„To není nějaký leták, to je leták, který jsem vymyslel a který měly pojišťovny dát každému pojištěnci. Leták neodešel, protože to údajně byla kampaň,“opáčil jí Babiš. „Chápu, že pokud jste leták vymyslel vy, je to velmi důležité,“ reagovala Kovářová.

Ministr financí Zbyněk Stanjura po Babišově vystoupení šéfovi ANO radil, že efektivnější by bylo, kdyby nepředčítal čtyři hodiny monotónním hlasem, ale kdyby materiál, z nějž četl, radši rozdal poslancům.

Od úterních 10 hodin, kdy mimořádná schůze začala, neprosadila koalice zhola nic. Dokázala jen schválit program a to, že se mohlo jednat i v noci. Opoziční poslanci z ANO a SPD dokáží zatím blokovat, aby se Sněmovna posunula dál.

O vládou navržené snížení plateb státu zdravotním pojišťovnám za státní pojištěnce se poslanci začali přít čtyři minuty před půlnocí z úterý na středu, ale koalice nedokázala prosadit ani za celou noc svůj návrh přesto, že mimořádná schůze probíhala až do čtyř hodin ráno.

Pak si poslanci opozičních klubů ANO a SPD vzali dvakrát dvě hodiny přestávku, což jim umožňuje jednací řád.

Omezení řečníků se netýká 6 politiků opozice. Nevím, zda „trhnu“ Okamuru, řekl Babiš

Na návrh šéfa poslanců KDU-ČSL Marka Výborného vládní koalice ve středu ráno omezila dobu pro vystoupení poslanců ke snížení odvodů za státní pojištěnce na dvakrát deset minut.

Netýká se to ovšem poslanců s právem přednostního vystoupení. V SPD jsou takoví lidé dva - šéf hnutí Tomio Okamura a předseda klubu Radim Fiala, v ANO čtyři - expremiér Andrej Babiš, šéfka klubu Alena Schillerová a místopředsedové Sněmovně Karel Havlíček a Jana Mračková Vildumetzová.

Babiš si také hned ráno vzal slovo a vyjádřil potěšení nad tím, že poslanci řeší jeho oblíbené zdravotnictví. „Včera jsem trhnul 3 hodiny 15 minut, nevím, jestli dneska trhnu Okamuru,“ prohlásil.

„Až skončí soutěž o náčelníka ,velká huba’, budeme tu slyšet racionální výstupy. Ne předhánění v tom, kdo více blábolí. Na to, že v minulosti vyhrával pan předseda Okamura, jsme byli zvyklí. Překvapilo mě, že včera se do soutěže aktivně zapojil pan předseda Babiš,“ řekl předtím šéf lidovců, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„Jurečka konstatoval, že jsem se zapojil do soutěže o blábolení. Já jsem soutěžil celý život, tak budu mít dnes radost mluvit o zdravotnictví, a jak říkal pan Jurečka, blábolit,“ nenechal si to líbit bývalý premiér a šéf ANO.

Parlament je paralyzován kvůli zájmu jednoho člověka, zlobil se Pirát Michálek

Obstrukce ANO kritizoval šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek. „Paralyzujete celý parlament kvůli zájmům jednoho člověka,“ řekl šéf poslanců Pirátů. Skutečným důvodem obstrukcí je podle Michálka novela zákona o střetu zájmů, která je také jedním z bodů mimořádné schůze. Poslancům i členům vlády novela zcela zakáže vlastnit média.

Návrh novely o snížení plateb státu zdravotním pojišťovnám za státní pojištěnce ve Sněmovně za vládu obhajoval ministr financí Zbyněk Stanjura. Překvapilo ho, že si opozice vybrala jako jeden z cílů útoku na vládu právě tento zákon.

Stát platí za každého státního pojištěnce od ledna 1967 korun měsíčně, o 200 korun víc než loni. Od července to má být podle návrhu vlády Petra Fialy o 400 korun méně. Systém zdravotního pojištění má snížením plateb dostat o 14 miliard korun méně, než mohl mít bez poklesu plateb, s čímž už počítá schválený státní rozpočet. Stát totiž za letošek odvede do veřejného zdravotního pojištění za každého pojištěnce v průměru stejně peněz jako loni.

Ukrást cizí peníze není úspora, ale loupež, řekl Okamura

Lídr SPD Tomio Okamura návrh vlády označil za skandální. „Ukrást cizí peníze není úspora, ale loupež,“ řekl Okamura.

„Stokrát lhal Tomio Okamura, když stokrát řekl, že se zhorší zdravotní péče,“ reagoval Stanjura. „Opozice by neměla strašit občany, zdravotnictví funguje a fungovat bude,“ zdůraznil.

Zdravotní pojišťovny mají podle Stanjury dost peněz na účtech a nižší státní platby je neohrozí. Stanjura také řekl, že vládní koalice chce při dalším projednávání do zákona přidat automatickou valorizaci plateb státu pojišťoven za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané. Valorizační vzorec by měl být podle něho stejný jako u důchodů. Důchod se zvyšuje o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd.

„Finanční rezervy na straně pojišťoven jsou dostatečné, těch čtrnáct miliard korun teď nepotřebují,“ řekl rovněž místopředseda lidovců a předseda dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Tom Philipp.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video