Novelu zákona o správě voleb projednávají poslanci ve Sněmovně. Opoziční...

Novelu zákona o správě voleb projednávají poslanci ve Sněmovně. Opoziční politici na protest odešli. (24. ledna 2024) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Koalice se rozhodla skoncovat s obstrukcemi ANO a SPD ke korespondenční volbě

  • 417
Přetahovaná o korespondenční volbu pro Čechy žijící v cizině skončí ve Sněmovně po několika dnech ve čtvrtek v 15 hodin. Koalice se rozhodla skoncovat s obstrukcemi ANO a SPD a jistotu, že se nemusí bát to udělat, jí dal verdikt Ústavního soudu, který odmítl stížnost na loňský nižší růst penzí a kritizoval i obstrukce, které schvalování úpravy provázely.

Po jednání vlády večer premiér Petr Fiala ocenil, že se Ústavní soud věnoval i procesní části žaloby ANO, která se týkala chování koalice a opozice.

„Upozornil na limity obstrukcí, upozornil, kde jsou limity ochrany, a myslím, že to je precedentní rozhodnutí pro souboje v budoucnosti,“ řekl předseda vlády.

Jednání o návrhu koalice umožnit Čechům v zahraničí volit odesláním hlasu poštou probíhalo ve Sněmovně ve středu již pátý den..

Korespondenční volby mají stát 15 milionů korun

Navrhovaná korespondenční volba nebude v cizině možná ve válečných oblastech, řekl ministr zahraničí za Piráty Jan Lipavský. Náklady na distribuci volebních lístků by činily podle hrubého odhadu 15 milionů korun. Zřízení dalších volebních místností v cizině, jak to žádá ANO, by bylo podle něj drahé.

Na to, jak přesně a kdy se koalice chystá skoncovat s obstrukcemi, upozornil iDNES.cz již brzy odpoledne. „Je to pravděpodobné,“ řekl před 15:00 šéf poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. Potvrdil to i předseda klubu KDU-ČSL Aleš Dufek. A stejná informace odpoledne doputovala i k šéfovi opozičního hnutí SPD Tomiu Okamurovi.

Nebylo tak překvapení, když to o šest hodin později koalice skutečně prosadila.

Poslanci ANO opustili před tímto rozhodnutím Sněmovny na protest jednací sál. Zákonodárci za SPD hlasovali proti.

Koalice prosadila také ve středu možnost jednat i po půlnoci. Jednání nakonec skončilo přesně o půlnoci ze středy na čtvrtek.

Nejsem Castro ani Gándhí, ale neomezujte mě, žádal poslanec poslanec Lang

Omezení řečnické doby kritizovali i ve středu někteří opoziční poslanci.

„Já nejsem žádný Fidel Castro ani Gándhí, prostě nechtěl jsem tady hovořit osm nebo deset hodin, ale prostě kdybyste nás neomezili v tom našem právu a nesnížili nám to na těch dvakrát 10 minut, tak jsme mohli třeba více argumentů vznést, abychom vás třeba nalomili v tom, že máme také právo prostě říci si k tomu svoje,“ kritizoval poslanec ANO Hubert Lang omezení lhůty na jeho vystoupení na dvakrát deset minut.

Lidovec Pavel Bělobrádek ho vzápětí pokáral, ať nefňuká. „Proč říkáte, že tady fňukáme? Já tady nefňukám,“ opáčil mu Lang a řekl, že ve Sněmovně zastupuje názory voličů ANO na korespondenční volbu. „Očekáváte asi příliv hlasů ze zahraničí,“ vytkl vládní koalici poslanec ANO Lang. Podle lednového průzkumu STEM/MARK podporuje korespondenční volbu 47 % Čechů, 35 % je proti. Mezi voliči ANO je podpora nižší - 29 %.

„Když je někdo takový patriot a chce rozhodovat, byť žije dlouhodobě třeba v zahraničí, o tom, kdo tady bude sedět v Poslanecké sněmovně, kam bude směřována politika naší země, tak jednou za ty čtyři roky, i když žiju v zahraničí, tak si opravdu ten čas najdu, zajedu si za rodinou do Čech,“ prohlásil poslanec ANO.

Jde až o statisíce hlasů. Bez volby poštou v cizině rozhodovalo 13 200 Čechů

Češi v zahraničí mohou volit jen na velvyslanectvích, ale zejména ve větších zemích to pro ně může být časově i finančně nákladné.

Korespondenční hlasování by se mohlo teoreticky týkat až půl milionu českých občanů žijících v zahraničí. Jde o Čechy dlouhodobě usazené v zahraničí, ale i o ty, kteří vyrazili do ciziny kvůli studiu nebo zaměstnání. Při volbách do Sněmovny v roce 2021 jich hlas odevzdalo zhruba 13 200.

Koalice už v úterý prosadila, že každý řadový poslanec bez přednostního práva smí vystoupit jen dvakrát deset minut, což se ale netýká třeba šéfů stran a klubů.

„Nerozšiřujeme počet lidí, kteří mohou volit,“ hájil návrh na korespondenční volbu ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. Odmítl také kritiku od Patrika Nachera z ANO, že návrh umožňuje započíst i hlas voliče, který ho odešle poštou, ale zemře ještě než samy volby začnou. „Okamžik volby je moment, kdy odesílám volební hlas,“ řekl Rakušan.

Volba poštou není podle opozice tajná

Podle opozice hlasování poštou nezaručí tajnost ani svobodnou volbu.

„Nemyslím si, že by o politických poměrech v naší zemi měly rozhodovat hlasy lidí, kteří zde nežijí,“ řekla třeba poslankyně ANO Monika Oborná.

Česká republika je jedním ze čtyř členských států EU, v nichž není možné korespondenční volbu ze zahraničí využít. Kromě Česka nemají volbu dopisem ze zahraničí Francie, Chorvatsko a Malta, z dalších evropských zemí Island. Ve Francii se ale dá od roku 2020 volit ze zahraničí prostřednictvím internetu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video