Vyjedou na dovolenou, vrátí se s manželem. I tak fungují podvodné sňatky

  9:52aktualizováno  9:52
Odjet na dovolenou a vrátit se s manželem. Pro ženu někdy splněný sen, pro muže lístek na cestu z rodné země. Zatímco někteří Češi uzavírají podvodné sňatky za peníze, cizinci často volí také jinou cestu. Uzavírají falešný sňatek s Češkami zcela zadarmo. V obou případech se jedná o činy, které české úřady zjišťují a řeší velmi obtížně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

O sňatcích s cizinci ve středu informovala i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Ve své výroční zprávě uvedla, že novým trendem v České republice se stává uzavírání fiktivních sňatků. „Z hlediska modu operandi skupina pachatelů sjednává účelové sňatky pro občany, zejména z Turecka. Díky uzavření sňatku mohou vstoupit na území Evropské unie a tam žádat o vydání dokladu k trvalému pobytu,“ píše se ve zprávě. 

Policie uvedla, že k uzavření falešného sňatku cizinci nejčastěji vyhledávají a zneužívají mladé ženy i dívky, které za finanční odměnu uzavírají s muži manželství buď přímo v Česku, nebo v zahraničí. 

„Prokázat tuto trestnou činnost není jednoduché, neboť pachatelé ženy neodvážejí do zahraničí násilím, naopak jim za tyto ‚sňatkové služby‘ poskytují nemalé finanční odměny. Mnohdy tyto pak tyto ženy zůstávají na území jiného státu Evropské unie, kde pracují nebo provozují prostituci v nočních klubech,“ doplnila zpráva. 

Falešná láska za peníze, přes internet i jako suvenýr z dovolené

Případem uzavírání podvodných sňatků se v České republice zabývá i cizinecká policie. Od ledna do konce září letošního roku řešili policisté 32 případů v souvislosti s napomáháním k nelegální migraci. Podle mluvčí Kateřiny Rendlové se policisté nejčastěji zabývali právě napomáháním k účelovému sňatku, takových případů bylo za uvedené období čtyřiadvacet.

NCOZ ve své zprávě uvedla jako příklad jeden ze dvou způsobům, jakým se cizinci snaží dostat ze svého domova do „lepší země“. Nejvýhodnější je, když si svou manželku nemusí koupit, ale okouzlí ji sami natolik, že je žena ochotna si je vzít. A přestože se jedná o genderově nevyvážené tvrzení, jsou to v drtivé většině právě ženy, která naletí na takový typ sňatku. 

„Může se jednat o známost z dovolené, nebo o někoho, koho ženy potkaly někde na internetu,“ nastínila situaci Hana Klučarová z odboru komunikace ministerstva zahraničích věcí. 

Typická situace, kdy je žena oklamána, tak může vypadat jako romantický film. Češka odjede na dovolenou, užít si klidu, sluníčka a někde na pláži potká muže, který ji doslova okouzlí a svým chováním ji přesvědčí o tom, že je jiný než všichni ostatní. V jistých ohledech tak tomu skutečně je. 

Manželství a cizinci

Jen za loňský rok uzavřeli Češi a Češky přes 52 tisíc sňatků. Podle dat z Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo za loňský rok uzavřeno téměř pět tisíc sňatků s cizinci. Častěji si podle dat braly cizince Češky, své „ano“ řeklo v loňském roce 2654 žen.

Zatímco ženy si vybírají muže spíše ze západu, čeští muži se orientují spíše na druhou světovou stranu. Mezi výčtem zahraničních států se ovšem objeví i země jako například Tunisko, Egypt, Brazílie, Rumunsko, Filipíny či Thajsko.

„Nejčastěji jsou to destinace a muži z destinací v západní či severní Africe, Egypt nebo Tunisko,“ doplnila Klučarová. Okouzlená žena se pak kvůli muži svých snů do zahraničí vrátí ještě několikrát, často se taky stane, že také vyhoví požadavku cizince o peníze. A když jinak dotyčný požádá o ruku, nadšeně souhlasí. 

To, že byla oklamána, se dozví po svatbě a až poté, co se její manžel dostane do České republiky. „Ze strany Češky se pak v takovém případě nejedná o uzavření podvodného sňatku jako takového, žena byla pouze oklamána,“ zdůraznila Klučarová. 

O takovém podvodném sňatku se české úřady dozví až tehdy, kdy se občan republiky cítí podveden a jde celou věc ohlásit na policii. „Jinak není jiná šance, jak se o něčem takovém dozvědět,“ doplnila Rendlová.

Z právního hlediska se tedy také jedná o podvodné sňatky, neboli marriage by deception. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové se úřad setkává s takovými sňatky zejména v souvislosti s žádostmi o vydání víza. Pokud se cizinec dopustí uzavření takového sňatku, nemusí mu úřad vízum udělit. Podle Klučarová se ovšem účelovost v takových případech zjišťuje velmi špatně, neboť ministerstvo má omezené možnosti, jak se něčeho takového dopátrat. 

Proti falešným sňatkům bojuje i vnitro

O něco lépe je na tom ministerstvo vnitra, které má v České republice na starost vydávání povolení k přechodným, trvalým pobytům či uznávání státního občanství. 

„Existence manželství se státním občanem České republiky, konkrétně pak faktické vedení společné domácnost, je ověřována v průběhu řízení ve věci udělení státního občanství České republiky za situace, kdy je cizincem požádáno o prominutí zákonem požadované délky trvalého pobytu,“ uvedla Hana Malá z odboru komunikace ministerstva vnitra. 

Pokud policie či ministerstvo zjistí, že se jedná o účelový sňatek, žádosti o vydání pobytového oprávnění nevyhoví. Úřad také může ukončit cizinci přechodný pobytu, nebo mu neudělat povolení k trvalému pobytu. Má také pravomoc požádat cizineckou policii, aby manželství s cizincem prověřila, zejména v případech, kdy cizinec zažádá o jednen z uvedených pobytů či o občanství.

„V případě podezření na účelově uzavřené manželství je situaci vždy nutné prověřit, což se děje především výpověďmi obou manželů. Dále existuje možnost prověřit soužití manželů v domácnosti Policií ČR, přesněji její návštěvou v místě bydliště manželského páru,“ uvedla Malá.

Prokazování podvodného sňatku je přitom komplikované. Někdy úřady získají podezření samy, jindy se polici ohlásí samotná podvedená žena. „Neexistuje žádná časová hranice trvání manželství, od které by bylo možno odvíjet podezření na účelovost uzavření sňatku. Toto podezření spíše závisí na okolnostech předcházejících uzavření sňatku,“ uvedla Malá. 

Podle ředitelky obecně prospěšné společnost Most pro Heleny Grundmanové je prověřování svazku manželku velmi nepříjemné. „Vyhodnocení navíc nebývá někdy správné. Tam, kde je sňatek účelový, a my to víme, na to nepřijdou. A naopak někdy bývá za účelovou označena svatba, kde je vztah opravdový,“ uvedla.

Podle ní jsou některé otázky nečekané. „Nebo snad víte, jakou má barvu kartáček vaší manželky? Když nejste pohotový a nejste dostatečně inteligentní, snadno se zapletete. Naopak tam, kde účelový sňatek je, se manželé spíše na otázky připraví,“ dodala.

Falešné sňatky a vězení

„V případě, že se odpovědi obou manželů v základních věcech neshodují či úplně rozcházejí, šetření Policie ČR také nepotvrdí společné soužití, případně se dalším prověřováním zjistí nepravdivost údajů uváděných ve výpovědi, může být situace vyhodnocena jako účelově uzavřený sňatek,“ uvedla Malá. 

Boj proti falešným sňatkům tak nemají úřady zcela jednoduché. Pokud žena na úřadech nahlásí, že byla cizincem podvedena a úřady jí dají za pravdu, je cizinci pouze zrušen pobyt v České republice.

Neznamená to ovšem, že by všechny případy falešných sňatků končily takto. V situacích, kdy Češky uzavírají sňatky s cizinci za peníze, se může jednat o trestní čin.

„Podmínkou toho, aby se jednalo o trestný čin, je fakt, že osoba, která k neoprávněnému pobytu napomáhá, má úmysl získat majetkový či jiný prospěch. To znamená, pokud by bylo zdokumentováno, že občan ČR uzavřel účelový sňatek s cizincem s cílem získat pro sebe nějakou finanční „odměnu“ a umožnit cizinci pobyt na území ČR, mohl by být za tento trestný čin odsouzen,“ uvedla Malá.

Lidem, kteří se dopustí takového činu, hrozí podle trestního zákoníku například až osm let odnětí svobody. Podle Klučarové je ovšem i toto pro cizince to „lepší řešení“. Pokud cizinec skončí v českém vězení, je to pro něj stále lepší řešení, než aby se vrátil zpět do své rodné země. 

§ 341 zákon č. 40/2009 Sb., Trestní zákoník

Napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky

(1) Kdo v úmyslu získat neoprávněný majetkový nebo jiný prospěch pomáhá jinému k neoprávněnému pobytu na území České republiky, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, jestliže

  1. čin uvedený v odstavci 1 zorganizuje,
  2. spáchá takový čin jako člen organizované skupiny,
  3. spáchá takový čin opětovně, nebo
  4. spáchá takový čin v úmyslu zakrýt nebo usnadnit jiný trestný čin.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let, propadnutím majetku nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,

  1. získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného značný prospěch, nebo
  2. spáchá-li takový čin za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.

(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku, bude pachatel potrestán,

  1. získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu, nebo
  2. spáchá-li takový čin jako voják za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Najdete na iDNES.cz