Češi měli loni o sňatky zájem, uzavřeli jich nejvíce za posledních 10 let

  10:51aktualizováno  11:11
V roce 2017 vstoupilo do manželství nejvíce Čechů za posledních deset let, uzavřelo se 52 567 sňatků. Více než polovina snoubenců byla ve věku od 25 do 34 let. Z cizinců si nejčastěji Češky i Češi berou lidi se slovenským občanstvím, oznámil Český statistický úřad.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Pokud se podíváme na vývoj sňatků za posledních sto let, tak od vzniku Československé republiky počet sňatků značně kolísal. Na počátku velkou roli hrály obě světové války, vliv měla i velká hospodářská krize ve třicátých letech minulého století,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. 

„Rapidní zlom představoval začátek 90. let a změna životního stylu. Nyní se trend poklesů sňatků zastavil přibližně v roce 2013. Můžeme říci, že sňatky opět přicházejí do módy,“ dodal Rojíček. Přesto jsou současná čísla o dost nižší, než tomu bylo dříve. Například ve dvacátých letech minulého století se uzavřelo téměř 140 tisíc manželství.

Sňatky v roce 2017


Většina sňatků se odehrává na území ČR, Češi nicméně uzavírají sňatky i mimo republiku. „Je to dáno dvěma faktory. První je, že jeden z těch snoubenců je cizinec a svatba se tak koná zpravidla v zemi snoubence. Druhým faktorem je, že lidé, byť jsou oba Češi, tak chtějí svůj velký den prožít v nějaké exotické destinaci,“ dodal Rojíček. Typickým příkladem je podle něj například Mauricius či Řecko.

Mezi zeměmi, kde Češi nejčastěji uzavírali manželství nicméně dominuje Slovensko. Právě Slováky si Češi v loňském roce brali nejčastěji. „Češka si nejčastěji brala občana Slovenska. Dále pak občana Německa či Spojeného království. Muži si také nejčastěji brali ženy ze Slovenska, dále pak šlo o Ukrajinky či Rusky či ženy z Vietnamu,“ okomentovala data vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová. Celkem se v roce 2017 uzavřelo 5 093 sňatků, kdy alespoň jeden ze snoubenců byl z ciziny.

Sňatky v roce 2017

V oblibě jsou letní měsíce

„Nejpopulárnějších na svatby je červen,“ uvedl předseda ČSÚ. Obecně jsou na svatby letní měsíce velmi oblíbené, v období od června do září se v roce 2017 uzavřelo 68 procent všech sňatků. „Zcela logicky směřují lidé sňatky do období, kdy je hezky. Z historických důvodů i pověr byl dříve neoblíbený květen, poslední dobou se to ale mění,“ poznamenal Rojíček.

Nejpopulárnějším dnem v týdnu na uzavírání sňatku je sobota, druhým dnem je pátek. „V minulém roce byla nejsilnějším dnem sobota 9. září, kdy se uskutečnilo 2 096 svateb,“ uvedl Rojíček.  Lidé si také rádi vybírají k uzavření manželství atraktivní data. Za poslední dobu byl nejúspěšnějším datem 7. červenec 2007, které tehdy navíc vyšlo právě na sobotu a konalo se 4 406 svateb.

Sňatky v roce 2017

Sňatky se uzavírají nejčastěji až ve třiceti

Více než dvě třetiny sňatků uzavřely páry, v nichž oba snoubenci vstupovali do manželství poprvé. Více než polovina snoubenců byla ve věku 25 až 34 let. Muži se poprvé ženili nejčastěji ve 29 letech, ženy ve 27. Průměrný věk novomanželů při prvním sňatku se ale příliš nemění, loni dosáhl 32,2 let u mužů a 29,8 let u žen. Podle Terezy Štyglerové se věk u manželů v posledních letech nemění.

Z opačného spektra zaznamenal ČSÚ několik zajímavostí. „Ve čtyřech případech se muž ženil pošesté. Vždy mu bylo více než 50 let. Jedna žena se loni dokonce vdávala poosmé,“ uvedl předseda ČSÚ.

Deset procent sňatků uzavřeli snoubenci stejného věku, 17 procent s jednoletým rozdílem. Stále navíc platí, že se uzavírají manželství, kdy je muž starší než žena. „Největší rozdíl mezi mužem a ženou byl 46 let. V jednom případě byl tím starším muž ve věku 73 let, v druhém žena, které bylo 79 let,“ dodal Rojíček.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Pražští strážníci zpřísnili dohled v modrých zónách, odtáhnou víc aut

Stání v placených modrých zónách v Praze bude na tři měsíce pod větším drobnohledem strážníků. Podle nich řidiči zóny...

Premium

Do luxusu ve věži investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt je stále na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz