Češi měli loni o sňatky zájem, uzavřeli jich nejvíce za posledních 10 let

  10:51aktualizováno  11:11
V roce 2017 vstoupilo do manželství nejvíce Čechů za posledních deset let, uzavřelo se 52 567 sňatků. Více než polovina snoubenců byla ve věku od 25 do 34 let. Z cizinců si nejčastěji Češky i Češi berou lidi se slovenským občanstvím, oznámil Český statistický úřad.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Pokud se podíváme na vývoj sňatků za posledních sto let, tak od vzniku Československé republiky počet sňatků značně kolísal. Na počátku velkou roli hrály obě světové války, vliv měla i velká hospodářská krize ve třicátých letech minulého století,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. 

„Rapidní zlom představoval začátek 90. let a změna životního stylu. Nyní se trend poklesů sňatků zastavil přibližně v roce 2013. Můžeme říci, že sňatky opět přicházejí do módy,“ dodal Rojíček. Přesto jsou současná čísla o dost nižší, než tomu bylo dříve. Například ve dvacátých letech minulého století se uzavřelo téměř 140 tisíc manželství.

Sňatky v roce 2017


Většina sňatků se odehrává na území ČR, Češi nicméně uzavírají sňatky i mimo republiku. „Je to dáno dvěma faktory. První je, že jeden z těch snoubenců je cizinec a svatba se tak koná zpravidla v zemi snoubence. Druhým faktorem je, že lidé, byť jsou oba Češi, tak chtějí svůj velký den prožít v nějaké exotické destinaci,“ dodal Rojíček. Typickým příkladem je podle něj například Mauricius či Řecko.

Mezi zeměmi, kde Češi nejčastěji uzavírali manželství nicméně dominuje Slovensko. Právě Slováky si Češi v loňském roce brali nejčastěji. „Češka si nejčastěji brala občana Slovenska. Dále pak občana Německa či Spojeného království. Muži si také nejčastěji brali ženy ze Slovenska, dále pak šlo o Ukrajinky či Rusky či ženy z Vietnamu,“ okomentovala data vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová. Celkem se v roce 2017 uzavřelo 5 093 sňatků, kdy alespoň jeden ze snoubenců byl z ciziny.

Sňatky v roce 2017

V oblibě jsou letní měsíce

„Nejpopulárnějších na svatby je červen,“ uvedl předseda ČSÚ. Obecně jsou na svatby letní měsíce velmi oblíbené, v období od června do září se v roce 2017 uzavřelo 68 procent všech sňatků. „Zcela logicky směřují lidé sňatky do období, kdy je hezky. Z historických důvodů i pověr byl dříve neoblíbený květen, poslední dobou se to ale mění,“ poznamenal Rojíček.

Nejpopulárnějším dnem v týdnu na uzavírání sňatku je sobota, druhým dnem je pátek. „V minulém roce byla nejsilnějším dnem sobota 9. září, kdy se uskutečnilo 2 096 svateb,“ uvedl Rojíček.  Lidé si také rádi vybírají k uzavření manželství atraktivní data. Za poslední dobu byl nejúspěšnějším datem 7. červenec 2007, které tehdy navíc vyšlo právě na sobotu a konalo se 4 406 svateb.

Sňatky v roce 2017

Sňatky se uzavírají nejčastěji až ve třiceti

Více než dvě třetiny sňatků uzavřely páry, v nichž oba snoubenci vstupovali do manželství poprvé. Více než polovina snoubenců byla ve věku 25 až 34 let. Muži se poprvé ženili nejčastěji ve 29 letech, ženy ve 27. Průměrný věk novomanželů při prvním sňatku se ale příliš nemění, loni dosáhl 32,2 let u mužů a 29,8 let u žen. Podle Terezy Štyglerové se věk u manželů v posledních letech nemění.

Z opačného spektra zaznamenal ČSÚ několik zajímavostí. „Ve čtyřech případech se muž ženil pošesté. Vždy mu bylo více než 50 let. Jedna žena se loni dokonce vdávala poosmé,“ uvedl předseda ČSÚ.

Deset procent sňatků uzavřeli snoubenci stejného věku, 17 procent s jednoletým rozdílem. Stále navíc platí, že se uzavírají manželství, kdy je muž starší než žena. „Největší rozdíl mezi mužem a ženou byl 46 let. V jednom případě byl tím starším muž ve věku 73 let, v druhém žena, které bylo 79 let,“ dodal Rojíček.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Chystá se nový zákon pro makléře. Bez vzdělání a pojištění se už neobjedou

ilustrační snímek

V České republice zatím neexistuje zákon, který by reguloval práci realitních makléřů. Realitním makléřem se tak může...

S rakovinou je třeba rozmlouvat, radí onkoložka. Lékař nesmí brát naději

Onkoložka a psychoterapeutka Olga Dostálová

V moderní době se zhoubný nádor objeví u každého čtvrtého člověka. S nádorem by lidé měli umět rozmlouvat a velmi...

Jazykovkám utíkají rodilí mluvčí i Češi, výuka angličtiny je neuživí

Ilustrační snímek

České jazykové školy se potýkají se stále větším úbytkem svých lektorů. Odcházejí z nich nejen rodilí mluvčí, ale i...

Najdete na iDNES.cz