Šmucler vloží do své volební kampaně za TOP 09 až dva miliony

  10:25aktualizováno  10:25
Cestu do politiky si klidně zaplatí sami. Po mediálním magnátovi Jaromíru Soukupovi, který financuje kampaň své kandidátce Olze Zubové, se do Poslanecké sněmovny na vlastní náklady hlásí i magnát v oblasti estetické chirurgie Roman Šmucler. Vede kandidátku TOP 09 v Karlovarském kraji.

Roman Šmucler, lídr kandidátky strany TOP 09 v Karlovarském kraji pro nadcházející parlamentní volby 2009 | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Srovnání se Soukupem se však Šmuclerovi nelíbí. "Pan Soukup je na rozdíl ode mě na strany navázaný pupeční šňůrou. Dělá jim marketing, čili ta investice je trochu taková vratká," říká soukromý lékař.

Kampaň mi dělají zaměstnanci

Rozdíly mezi oběma magnáty skutečně existují. Jaromír Soukup je zkušený zákulisní hráč, který od politiky očekává především vlastní prospěch. Jeho společnost Médea dostává významné zakázky od státních podniků.

Šmucler nemá - až na privatizaci jedné středočeské nemocnice - se státem nic společného. Bývalého televizního moderátora na politice zajímá spíš publikum.
Díky svým politickým kontaktům je Soukup také o krok před Šmuclerem. Na volbách do Evropského parlamentu si vyzkoušel, že viditelná kampaň nestačí, a tak své kandidátce tentokrát zařídil i krásné páté místo na pražské kandidátce ČSSD.

Tak bezpečnou startovní pozici Šmucler rozhodně nemá. Karlovarský kraj neposílá do Sněmovny příliš poslanců, protože tu tradičně chodí k volbám málo lidí. Aby se Šmucler stal členem Poslanecké sněmovny, musela by tu TOP 09 získat přes dvacet tisíc hlasů, což odpovídá patnácti procentům.

Takový výsledek však není příliš pravděpodobný. "Umím si to spočítat a vím, že pravděpodobnost, že se dostanu do Sněmovny, je malá. Když jsem do toho šel, byla nulová, teď se mi zdá, že tam TOP 09 bude. Je možné, že bude mít pět, šestadvacet nebo i třicet poslanců. V takovém případě bych se tam dostal i já," počítá Šmucler.

Šmucler vlastní v Karlovarském kraji síť nemocnic, soukromých klinik a ordinací. "Mám stovky zaměstnanců," říká. Odmítá, že by mu jeho lidé pomáhali se sháněním hlasů.

Každý den šest hospod

Šmucler si vybral pouze čtyři zaměstnance své pražské kliniky Asklepion, které na plný úvazek zaměstná svou kampaní. Pomáhá mu také několik dobrovolníků a externistů.

"Je to lepší a levnější, než kdybych si najal agenturu," říká Šmucler, který už teď objíždí Karlovarský kraj. "Každý den se zastavím v nějakých pěti šesti hospodách," popisuje, jak vypadá jeho kampaň. Uspořádal také debatu v hotelu Thermal o privatizaci karlovarské nemocnice.

Kdyby se Šmucler nakonec do Sněmovny přece jen dostal, přenechal by řízení kliniky svým manažerům a nechal by si jen svou praxi ve fakultní nemocnici. Ve Sněmovně by chtěl pracovat ve zdravotnickém výboru.

Roman Šmucler

* 8. července 1969 v Praze

Vystudoval stomatologii a dodnes má zubní ordinaci. V roce 1996 založil kliniku plastické chirurgie Asklepion-Lasercentrum Praha. Má několik poboček v Karlových Varech, Mariánských Lázních a Jáchymově.

Před rokem zakoupil podíl v Institutu onkologie a rehabilitace Na Pleši, získal také většinový podíl v Městské nemocnici Mariánské Lázně.

Od roku 1991 působil také jako televizní moderátor, z České televize přešel do televize Nova, kde moderoval například pořady Proč? a Tabu.

Před měsícem se stal lídrem kandidátky politické strany TOP 09 v Karlovarském kraji pro volby do Poslanecké sněmovny.

Jeho manželka je Libuše Šmuclerová, generální ředitelka české pobočky společnosti Ringier. V roce 2001 se jim narodila dcera Justina-Anna.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Ve vedru brázdí ulice kropicí vozy, ve Varech rozstřikují voňavou vodu

Kropicí vůz projíždí v horku Karlovými Vary.

Radnice v Karlovarském kraji se snaží co možná nejvíce ulevit lidem v panujícím tropickém počasí. Nejefektivnějším, a...

Po největší demonstraci je tu pokus povalit vládu. Druhý za necelý rok

Menšinová vláda Andreje Babiše získala důvěru (12. července 2018)

Vláda Andreje Babiše bude ve Sněmovně podruhé za necelý rok čelit pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Jen tři dny...

Že Milion chvilek vedou dva budoucí kněží? Pak Bůh s námi, říkal Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Jeden bonmot za druhým, ale i náznaky drobných urážek. Tak vypadají setkání prezidenta Miloše Zemana s obyvateli měst a...

Najdete na iDNES.cz