SMS pro hnidu a video ze záchoda. Tak vypadá kyberšikana

  6:03aktualizováno  6:03
Válku jí vyhlásily internetové společnosti i úřady. Kyberšikana. Ze školních tříd se šikana přesouvá i na internet. Kam až agresor může stovkami SMS zpráv či e-mailů oběť dohnat? "Veřejným ponížením na internetu se utrpení oběti násobí. Vede to až ke zhroucení," říká expert na šikanu Michal Kolář.
„Přeju ti vše nejhorší do nového roku. Smrt, mor, syfilis, tuberu,“ četla oběť kyberšikany 1. ledna. Ilustrační foto

„Přeju ti vše nejhorší do nového roku. Smrt, mor, syfilis, tuberu,“ četla oběť kyberšikany 1. ledna. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Výhrůžné, urážlivé a obtížné e-maily, esemesky, telefonáty. Desítky, stovky zpráv ve dne v noci. Webové stránky se snímky, videonahrávkami, fotomontážemi a texty, které oběť urážejí nebo zesměšňují. Zveřejňování osobní konverzace. Odcizení a zneužití osobních údajů. Rozesílání zpráv a e-mailů jménem oběti...

Evropa varuje před kyberšikanou

Lépe chránit děti slibuje i Google

Kyberšikana. Je stále častější formou šikany. Obětem kyberšikany sice neteče krev, nemají po těle modřiny a šrámy, ale útočníci dokážou rozleptat jejich osobnost tak, že zhroucené končí v psychiatrických léčebnách. Zdaleka se to netýká jen dětí.

Každý v sobě máme agresora i oběť

"Znám oběti kyberšikany mezi dospělými lidmi. Takové stokrát opakované sprosté esemesky dokážou rozložit i silnou dospělou osobnost. Oběti jsou křehké. A agresoři rafinovaní. Lidi si ubližujou všude a v každém věku. Od dětství po smrt," říká klidným vážným hlasem psycholog Michal Kolář, patrně největší český expert na šikanu.

"Každý v sobě máme potenciálního agresora i oběť, jde o to, ve kterou chvíli která součást převáží," dodává Kolář. V minulosti řešil šikanu i na vysoké škole či v pracovních kolektivech. K té nejrozšířenější se ale vraťme do školních lavic.

Natočili ho na záchodě, chlapec skončil v léčebně

Martina dlouhodobě šikanovali spolužáci. Svlékali ho do spodního prádla. Smáli se mu, když byl před tabulí. Zesměšňovali ho. Útoky zesilovaly. Vyvrcholilo to tím, že natočili shora kabinku záchoda, když měl průjem. A video kolovalo třídou... všichni se svíjeli smíchy a chlapec se zhroutil.

"Má diagnostikovanou takzvanou školní fobii, tři měsíce byl v léčebně," komentuje nedávný případ Kolář. "Učitelé pak sice měli důkaz na mobilu, ale vypořádali se s tím tak, že to byl jednorázový incident," dodává.

V jiné třídě v jiné škole natáčeli kluci na mobil, jak mlátí svoji oběť řemenem a pěstmi. "Ten kluk byl úplně zlomenej, byl na dně. Ale dlouho nebyl schopen se bránit, nebyl schopen to ani nikomu říct. Až když mu pohrozili, že udělají web a pod jeho přezdívkou tam ta videa dají," vypráví Kolář.

"Lekl se a začal naznačovat, že se něco děje. Měl absolutní hrůzu z veřejného ponížení. Tím se utrpení oběti násobí. Její ponížení vidí stovky i tisíce lidí. To vede ke zhroucení."

Program proti šikaně

Pro školy, kterým není šikana lhostejná, vydalo Ministerstvo školství ve spolupráci právě s Michalem Kolářem Školní program proti šikanování. Je určený především pro učitele a učitelky základních a středních škol, ale užitečný může být třeba i pro rodiče.

V mnoha školách prý cítí snahu šikanu bagatelizovat, ignorovat, nepřiznat. Z dlouhodobého týrání dělat jednorázový případ. "Jsou školy, které se prezentují, že je tam přátelství a láska, ale ve skutečnosti nic moc," vysvětluje Kolář. Naštěstí je však prý mnohem víc těch, které s šikanou bojovat chtějí. "Snaží se ji řešit, působit preventivně, ale je to velmi obtížné, mnohdy nevědí, jak na to."

"Do nového roku tuberu, choleru a smrt"

Patnáctileté Aleně se dlouhé měsíce vysmívaly spolužačky. Byla trochu jiná. Nemalovala se jako ony a místo randění se věnovala gymnastice. Posílaly desítky e-mailů a esemesek. Psaly o ní "básničky" na web. "Vypadá jako hnida/ ale je velká pinda/anglicky umí jen I miss you, I love you/ Ale na to jí říkám jen Fuck you."

Takové a mnohem vulgárnější texty píší jak kluci, tak dívky. "Holky jsou v tomhle směru neuvěřitelně tvořivé," podotýká Kolář. Čte dál ukázky z některých "výtvorů" - jsou to nepublikovatelné, sprosté útoky plné fekálních a sexuálních obratů.

Vyvrcholilo to na Nový rok, kdy Alena dostala "přání". "Přeju ti vše nejhorší do nového roku. Smrt, mor, syfilis, tuberu, láskou nezamaskuješ žádný hemeroidy, hnidy. A dostaneš přes hubu hned na Nový rok," píše agresorka. Dívka se zhroutila. Odmítala jíst. Hubla. Byla u ní diagnostikována anorexie. Když její matka chtěla šikanu řešit, rodiče agresorek všechno popřeli a obrátili proti oběti.

Co má dělat rodič a co učitel

Rady pro rodiče:

- dítě, které je obětí šikany, často mění chování a nálady, trpí bolestmi břicha před cestou do školy či mívá poničené pomůcky

- pokud se nesvěří samo (což je výjimečné), měl by se rodič ptát (na vztahy ve třídě, kamarády)

- při podezření na šikanu by rodič měl navštívit školu; pokud nezíská dojem, že je učitel nebo ředitel schopen zakročit, měl by se obrátit na specialisty, pomoc najde na www.sikana.org či na www.minimalizacesikany.cz

Rady pro učitele:

- včas si všimnout, že něco není v pořádku, a odhadnout, jak daleko šikana zašla

- v soukromí mluvit se svědky šikany, oběťmi i rodiči

- poskytnout oběti ochranu

- na agresory „udeřit“, až když má jasnou představu, co se dělo; pak je postavit před výchovnou komisi

- teprve pak by měl mluvit o tom, co se stalo, se třídou

Zdroj: Sikana.org


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Znásilnění šestnáctileté, z nějž je obviněný cizinec, míří k žalobci

Muž původem z Afriky obviněný ze znásilnění a majetkové trestné činnosti na...

Vyšetřování červnového znásilnění šestnáctileté dívky na Litoměřicku, z něhož je obviněný cizinec v minulosti neúspěšně...

Léto ještě nekončí, o víkendu se do Česka vrátí tropické třicítky

Teploty šplhají v Karlovarském kraji ke třiceti stupňům.

Česko si v závěru prázdnin užije ještě tropických teplot. Podle předpovědi bude o víkendu až 32 stupňů Celsia,...

Zemřel údajný dědic miliard ve Švýcarsku známý z Ransdorfovy kauzy

Europoslanec Miloslav Ransdorf na brífinku po jednání s vedením KSČM (8....

Končí policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku. Vladimír Huněk, který je známý z kauzy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz