Šlouf se omluvy nedočká, řekl soud

  • 9
Jste veřejně činná osoba? Jste politik? Připravte se na to, že novináři se do vás budou moci strefovat více než do "obyčejných" smrtelníků. To si má podle Ústavního soudu uvědomit bývalý Zemanův poradce Miroslav Šlouf. Týdeník Respekt se mu nemusí omluvit.

Na rozdíl od předchozích sporů se soud přiklonil na stranu Respektu.

"Osoba na veřejné scéně musí počítat s tím, že bude pod drobnohledem veřejnosti, zvlášť pokud spravuje veřejné záležitosti," prohlásil ústavní soudce Miloslav Výborný.

V případě bývalého Zemanova poradce to znamená, že Šlouf nemá nárok například na omluvu za karikaturu, jíž si z něj 18. září 2000 dělali novináři legraci.

A to přímo na titulní stránce týdeníku.

"Karikatura je jiným způsobem kritiky, může být ostrá i jednostranná, pokud alespoň minimálně spočívá na reálném základě," řekl Výborný.

Karikatura zveřejněná v Respektu se podle soudu Šloufa nemůže vážněji dotknout, protože každý čtenář na první pohled musí poznat, že jde o legraci. Je to však průlomový názor - někteří předchozí soudci, kteří se případem zabývali, si to nemysleli.

"Obyčejnému čtenáři je zřejmé, že k vyobrazení inspirovanému westernovými filmy nelze přistupovat vážně," řekl Výborný.

"Jsem rád, že Ústavní soud takto rozhodl. V případě té karikatury šlo o jasnou nadsázku, to musel každý pochopit," řekl šéfredaktor Respektu Marek Švehla.

Šlouf, který k Ústavnímu soudu nepřijel, se k případu ani nevyjádřil. Jeho syn Ondřej uvedl, že se otec musí šetřit, protože právě v těchto dnech nastupuje do nemocnice.

Respekt: Šlouf se stýká s gangstrem
Text, který v Respektu tehdy vyšel současně s karikaturou, kritizoval především Šloufovy kontakty s Milanem Jedličkou, Čechoameričanem s kriminální minulostí.
Respekt jej označil za gangstera.

Podle Ústavního soudu ani v tom nepřeháněl.

"Šloufovi jsme se mezitím omluvili, takže nyní napíšeme článek, kde celou situaci zase vysvětlíme. Byli jsme po celou dobu přesvědčeni, že máme pravdu," řekl autor článku Jaroslav Spurný.

"Tehdy jsme byli nejvíc šokováni povinností omluvit se za karikaturu," dodal.

Ústavní soud podobně argumentoval už v případu sporu Heleny Vondráčkové s publicistou Janem Rejžkem. Tehdy také upozornil, že Vondráčková, jako veřejně známá osoba, musí být připravena na kritiku novinářů.

Šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf u mikrofonu na 30. sjezdu ČSSD, 6. dubna 2001.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video