Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Školy více hlídají pravé bydliště. Jak se děti „stěhují“ za školou

Rodiče, kteří chtějí dostat dítě na vysněnou základní školu, se často uchylují k triku, který je ale na hraně. Změní budoucímu prvňákovi trvalé bydliště, aby byl blíž škole, kam ho chce rodič dostat. Jenže radnice a školy se začínají chovat jako detektivové a bydliště dětí zkoumají. Pokud odhalí fixlování, dítě může o školu přijít. Přednost dostane školák s reálným bydlištěm.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

„Měli jsme spádovou školu, do které jsme syna dát nechtěli. Jednak je moc velká a jednak neměla úplně nejlepší reference. Chtěli jsme spíš menší školu rodinného typu a takovou, abych z ní mohl syna lépe vyzvedávat,“ popisuje otec školáka Marek z Liberce.

„Abychom na školu syna dostali, změnili jsme na pár měsíců trvalé bydliště a přihlásili manželku se synem na adresu ke známé,“ přibližuje otec Marek. „Ve vybrané škole byl docela přetlak, takže jinak bychom se tam zřejmě nedostali. Trvalé bydliště bylo jedním z hlavních kritérií,“ doplňuje tatínek.

K zápisu do první třídy míří další silný ročník. Míst je dost, problém je lokalita

Podobné přehlašování adresy kvůli tomu, aby dítě mohlo jít na jinou než svou spádovou školu, je v Česku běžné. Jenže městům, která školy zřizují, dělá čáru přes rozpočet. Díky spádovosti je jasné, do jaké školy dítě přesně patří a kde se s ním počítá. Umělé přepisování bydliště ale způsobuje přetlaky dětí a v některých případech i to, že se o místa ve škole musí losovat. Města proto začala proti tomu bojovat.

U zápisů se ptají na bydliště

Konkrétně se u zápisů, které probíhají celý duben, zaměřují na to, kde děti opravdu bydlí.

„Zřizovatel škol schválil metodiku, která ředitelům škol slouží k posuzování skutečného místa pobytu žáka jako zákonného kritéria pro přijetí žáka k základnímu vzdělávání. Tak tomu bylo i v minulém roce a systém se osvědčil,“ přiblížila strategii místostarostka Prahy 6 Mariana Čapková (Praha 6 sobě).

Právě šestá městská část začala se spádovou turistikou bojovat v Praze jako první. A inspirují se další čtvrti.

Třeba Praha 1 sice zatím nechystá obdobný systém, ale problematiku monitoruje. „Ze zkušeností víme, že děti jsou precizně vycvičeny, aby za svůj domov označily adresu, na které nikdy nebyly a v níž firma zajišťující pro mne podivný styl podnikání nabízí virtuální adresu. Dlouhodobě se jedná o adresy stejných ulic, které se těší velkému zájmu rodičů,“ přiblížil 1. místostarosta Prahy 1 David Bodeček.

Stát plánuje omezit odklady školní docházky. Psychologové nesouhlasí

Svou strategii zvolily letos i Pardubice. „Ředitelé budou vedle trvalého pobytu letos věnovat velkou pozornost doložení skutečného bydliště ve spádovém obvodu školy. Naše školy stále čelí problému účelového přehlašování pobytů z jiných obcí, tedy spádové turistice. Proto se snažíme zabránit situaci, aby děti s fiktivním bydlištěm v Pardubicích obsazovaly místa na úkor těch, které v Pardubicích skutečně žijí,“ podotkl náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice/SOCDEM).

Na ministerstvu školství se loni řešením této problematiky zabývala speciální skupina. Zatím ale žádná plošná pravidla resort nechystá.

Chce se ale zaměřit na příčiny, proč rodiče mění adresy nebo si je i fiktivně kupují, aby své dítě dostali do jimi vybrané školy. O opatřeních chce jednat v následujících měsících. „Jedním z už schválených zákonných nástrojů, který by mohl pomoci, je nově definované takzvané společenství obcí, které nabízí členům vhodné podmínky pro spolupráci kromě jiného i v oblasti školství, tedy v plánování kapacit škol,“ doplnila mluvčí ministerstva Tereza Fojtová.

Rozdíl v kvalitě

Jak ukazuje i příklad z Liberce, rodiče většinou chtějí děti dostat do jiné školy ze dvou důvodů. Jeden je praktický, kdy chtějí mít školu blíže k pracovišti, druhým je pak kvalita školy. A ta se v Česku poměrně liší.

„Pro rodiče může být tou kvalitou úspěšnost přijetí žáků na víceletá gymnázia a úspěšnost u přijímacích zkoušek jako takových,“ uvedl pro iDNES.cz ústřední inspektor České školní inspekce Tomáš Zatloukal.

„To však v našich podmínkách nemusí přímo souviset s kvalitou vzdělávání v té které konkrétní škole, ale spíše s úrovní podpory v rodinách žáků,“ podotýká inspektor Zatloukal.

Zájem o soukromé základní školy roste. Učitelů mají dost, problém je ale místo

Podle něj se tak pohled rodičů na to, co je kvalitní škola, odvíjí od jejich subjektivního vnímání.

„Proto také jsou za kvalitní školy považovány zejména ty, které mají většinu žáků z podporujícího rodinného prostředí. Kvalitu však prokazují zejména základní školy, které mají různorodé složení žáků z pohledu socioekonomického zázemí a které s nimi dosahují výborných výsledků. Tyto školy však paradoxně nemusí být poptávané, protože nejsou vnímané jako takzvaně prestižní,“ vysvětluje Zatloukal.

Málo se staví

Spádová turistika se týká především větších měst a jejich okolí. Vliv na to má i četná satelitní výstavba, která se rychle rozvíjí v prstencích kolem měst. Jenže stejnou rychlostí, jako se budují byty a domy, nerostou školy.

„Rodiče, kteří mají přehled, se snaží dostat děti na co nejlepší školy. To vytváří dvojí problém. Jednak vzniká nápor na školy ve velkých městech a v okolí dálnic, kde se hodně staví. Zároveň jsou tu pak školy v pohraničí, které zoufale potřebují žáky,“ myslí si expert na školství Miroslav Hřebecký z organizace EDUin.

Míst pro prvňáky je ve spádových školách dost, často ale chtějí jinam

Problém má podle něj několik příčin. „Zaprvé je to neuvážlivé rozprodání parcel a polí v devadesátých a nultých letech, takže teď se stavějí spousty domů, ale na školy místo není. A zadruhé, obce nemají kde sehnat peníze na výstavbu. Taková škola stojí klidně miliardu a tu zřizovatel s kapitálem pár milionů nesežene,“ popsal Hřebecký.

Nepříjemná situace vzniká také v okolí měst, která se v posledních letech rozšiřují. Příkladem je třeba středočeský Beroun, ve kterém byla spádová škola pro děti z okolních vesnic. Samo město se ale už tak rozrostlo, že děti z okolí už nemůže přijímat. „Před několika lety šla do 1. třídy dcera a bez problému ji v Berouně přijali. Letos jde syn a mám strach, že budeme muset hledat jinde,“ obává se maminka Petra z obce u Berouna.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Podvodník století? Žalobce chce pro Ortinského osm let

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Královská rodina vyslala na Ukrajinu vévodkyni, mluvila o sexuálním násilí

29. dubna 2024  23:19

První člen britské královské rodiny přijel na Ukrajinu od začátku konfliktu s Ruskem. Vévodkyně z...

Evropská krajní pravice opakuje propagandu Kremlu, prohlásila von der Leyenová

29. dubna 2024  22:34

Ostré slovní výměny o podpoře bránící se Ukrajiny či ruském vlivu na nadcházející volby do...

Hromadná nehoda u letiště zastavila Pražský okruh, jedno z aut skončilo na střeše

29. dubna 2024  16:33,  aktualizováno  20:36

Všechny složky integrovaného záchranného systému zasahovaly v pondělí na 27. kilometru Pražského...

Trojský koník v Evropě. San Marino se stalo základnou ruských špionů

29. dubna 2024

Premium Jeden z nejmenších států v Evropě vzbuzuje čím dál větší pozornost západních tajných služeb....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...