Silný vítr v Česku pokračuje. V noci na pondělí dosáhne síly orkánu

  • 33
Silný vítr, který nás provázel celý týden, podle meteorologů povane až do pondělí. Lidé by podle nich měli zajistit okna a dveře a při řízení aut být mimořádně opatrní. V noci na pondělí se pak vítr na horách přiblíží až ke 125 kilometrům za hodinu a dosáhne tak síly orkánu.

Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu platí pro celou republiku od sobotního dopoledne do pondělního rána.

Orkán

Beaufortova stupnice slouží pro odhad síly větru.

Má dvanáct stupňů, posledním je orkán. Toho vítr dosahuje v případě, že vane alespoň rychlostí 32,7 metrů za sekundu či 118 kilometrů za hodinu.

Má ničivé účinky. 

Před silným větrem varují meteorologové prakticky celý týden. Zatímco v sobotu bude vítr na většině Česka foukat rychlostí 55 až 90 kilometrů za hodinu, na horách dosáhne až 110 kilometrů za hodinu.

Na letišti v sobotu po poledni však vítr žádné komplikace nezpůsobil. „Provoz probíhá zcela standardně,“ přiblížil mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň.

„V neděli v ranních hodinách bude vítr zeslabovat a opět zesílí v odpoledních hodinách, největší nárazy očekáváme v noci z neděle na pondělí,“ uvedli meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu na svém webu.

V noci na pondělí se bude rychlost větru pohybovat mezi 70 a 90 kilometry za hodinu, na horách se přiblíží až k 125 kilometrům za hodinu. Podle Beaufortovy stupnice tak dosáhne největší síly - orkánu. Zeslabovat by vítr měl až v pondělí. 

Meteorologové proto varují před možnými pády stromů či menšími škodami na domech. Hrozí podle nich nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, stejně jako komplikace v dopravě.

Více na pocasi.idnes.cz

„Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně,“ uvedli. Doporučují pak také, aby byli lidé mimořádně opatrní při pohybu venku a při řízení aut. V horských oblastech je třeba omezit túry, a to zejména do hřebenových partií.