Silné deště vyplavily část Krkonoš

  21:21aktualizováno  21:21
Voda se nedlouho po katastrofálních záplavách opět připomněla. Přívalové deště zvedly hladiny řek a potoků v jižních Čechách. Vltava v Březí dosáhla třetího stupně povodňové aktivity, ale už klesá, stejně jako v nedalekých Českých Budějovicích. Na vzestupu jsou však další toky, například Lužnice. Největší škody, za desítky milionů korun, napáchala voda ve východních Krkonoších.

Vltava v jižních Čechách začala klesat. V Březí, kde bylo nutné vyhlásit dopoledne třetí stupeň povodňové aktivity, už platí jen druhý, v Českých Budějovicích dokonce jen první stupeň.

V Klatovech začala klesat Úhlava. Stoupá ještě Berounka, nejvyšší průtok se zde očekává v pondělí odpoledne. Na vzestupu je Lužnice v Klenovicích na Táborsku a Nežárka v Lásenici na Jindřichohradecku, kde platí první stupeň.

Na některých místech kraje napršelo dosud až osmdesát milimetrů srážek. "Situace už se pomalu uklidňuje," řekl iDNES Tomáš Vlasák, pracovník Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

Hladina Vltavy v Březí v devět hodin rána dosáhla 206 centimetrů  průtoku 153 metrů krychlových vody za sekundu. O čtyři hodiny později už to bylo 163 centimetrů a 138 metrů krychlových.

V Českých Budějovicích byla hladina řeky ráno 301 centimetr vysoká a protékalo jí 224 metrů krychlových za sekundu. Ve 13 hodin už naměřili hydrometeorologové 262 centimetrů a 176 metrů krychlových.

Stále stoupá Lužnice, kde byl překročen první stupeň v Klenovicích. Hydrometeorologové čekají přes den podobný vývoj na Nežarce, kde se hladina zvedla od rána o 40 cm na jeden metr a výrazně narostl i průtok.

"Hladina Lužnice stoupá pozvolněji než Vltava, ale o to déle to bude trvat. Na horním toku existuje možnost překročení druhého stupně," podotkl Vlasák.

Hasiči na Českokrumlovsku museli čerpat
Přívalové deště zvedly také hladiny potoků na Českokrumlovsku, kde voda zaplavila domy ve Chvalšinách, Křemži, Mříčí i jinde. V Červeném Dvoře zaplavila voda z Podborovského rybníka kotelnu psychiatrické léčebny. V Českém Krumlově byla zaktivizována městská povodňová komise.

"Potoky jsou na úrovni jako při nedávných záplavách a voda pořád stoupá," hlásil iDNES dopoledne operační důstojník českokrumlovských hasičů Josef Říha, který vysílá jednotky k čerpání sklepů.

Rozvodněný Chvalšinský potok, který již zaplavil části Křemže i dalších obcí, začal ohrožovat i Český Krumlov. Voda se blíží k tenisovému centru, poničenému již před dvěma týdny. "Silnice II/166 z Českého Krumlova na Chvalšiny a Černou v Pošumaví je neprůjezdná. Máme zde techniku a pracujeme na zvýšení břehů potoka," řekl ČTK Říha.

České Budějovice měly problémy s dopravou
V Českých Budějovicích začalo pršet po půlnoci. S vodou měla problémy kanalizace, poničená během nedávných záplav. Zaplaveny byly některé křižovatky a silnice ve městě. Krizový štáb však město nepovažovalo za nutné svolat.

Dopravní podnik musel zastavit trolejbusové linky a vyměnit je za autobusy. Voda pronikla také do některých sklepů, odkud ji odčerpali profesionální i dobrovolní hasiči.

"Jediným problémem je voda na Novohradské ulici poblíž Teplárny. Autobusy městské hromadné dopravy i ostatní vozidla jedoucí ve směru na Trhové Sviny a Nové Hrady, jezdí po objížďce přes Křižíkovu ulici," řekl po obědě ČTK primátor Miroslav Tetter.

Voda zasáhla i Jindřichohradecko
Také na Jindřichohradecku musejí hasiči odčerpávat vodu ze sklepů. Místa výjezdů? Lužnice, Kardašova Řečice, Lomnice nad Lužnicí. "Je toho dost, ale déšť se už uklidňuje, nemělo by to být tak hrozné jako naposledy," řekl iDNES Ondřej Vtípil, operační důstojník jindřichohradeckých hasičů.

Podle čtenáře iDNES stoupl Dírenský potok v Deštné u Jindřichova Hradce o jeden metr. "To se nestalo ani při povodních," napsal čtenář, jenž se podepsal jako Karlos, který odhadl výšku hladiny při kulminaci na 1,7 metru.

Vysočina: zatopené sklepy, plné rybníky
Voda při deštích pronikla také do desítek sklepů na Vysočině, zejména na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku. Voda rovněž hodně zvedla hladiny rybníků, které musí rybáři společně s hasiči upouštět.

Voda přetekla přes hráz rybníka Dvořiště u Pacova. Konstrukce hráze
Cihelského rybníka u Humpolce nedovoluje upouštění, hasiči proto zajistili usměrnění odtoku vody, která se dostala přes hráz.

V Krkonoších řádila Úpa
Mohutný přívalový déšť zasáhla v noci také východní část Krkonoš. Během hodiny zvedl hladinu řeky Úpy a některých jejích jejích přítoků až o dva metry. Vyvrácené kmeny stromů na mnoha místech ucpaly mosty, takže se voda začala rozlévat do okolí a vyplavovat domy.

Největší škody napáchala povodeň v Malé Úpě. Na dvou místech vážně poničila horskou silnici k Pomezním boudám, když úplně odnesla asi stometrový úsek jednoho jízdního pruhu, a také vyplavila místní školu.

"Škody půjdou do desítek milionů korun. Voda na dvou místech vážně poškodila horskou silnici na Pomezní boudy, na které silničáři teprve nedávno dokončili opravy škod způsobených povodněmi před pěti lety," konstatoval starosta Malé Úpy Lubomír Mocl.

Zatím není jasné, jestli se do známého horského střediska východních Krkonoš vůbec dostanou linkové autobusy. "Musíme počkat, až poškozená místa prohlédne statik. Potom budeme vědět víc," řekl starosta.

Noční povodeň pronikla i do místní základní školy na Pomezních boudách. Budovu s tělocvičnou vyplavil jeden z menších potůčků.

"Nestačil pojmout obrovské množství srážek, které u nás během několika desítek minut spadly. Následky povodně začneme hned uklízet, abychom měli v pondělí kde zahájit nový školní rok," řekl Mocl.

Povodeň vtrhla do několika obcí
Sousední Pec pod Sněžkou velká voda témeř nezasáhla. Mnohem hůř dopadl nedaleký Horní Maršov, do kterého z jedné strany vtrhnul rozvodněný Lysečinský potok a z druhé strany zdivočelá Úpa.

Záchranáři museli například evakuovat čtyřiadvacet rekreantů z penzionu Myslivna v Temném dole, kde voda poničila několik zaparkovaných automobilů a dva vozy strhla přímo do koryta běsnící říčky.

"Evakuovaní lidé přečkali noc v zasedací místnosti naší radnice. Před chvílí hasiči odvezli první skupinu rekreantů zpátky nahoru, aby si z vytopeného penzionu mohli odnést své věci," konstatoval v neděli po poledni starosta Horního Maršova Jan Géc.

Podobnou povodeň v Horním Maršově nepamatují. "Voda spadla, jak když se vyklopí lavor. Zažil jsem víc vody i podstatně větší škody, ale nikdy jsem se nesetkal s tak rychlým průběhem povodně. Ještě o půlnoci tu bylo sucho a ve čtvrt na tři ráno mě už budili občané z okrajových částí obce, že u nich voda během půlhodiny stoupla o sto třicet centimetrů a zvedá se dál," řekl starosta.

Padlé stromy vytvořily přehrady
Obrovské množství vody vyrvalo z horských svahů mnoho stromů, které během krátké doby ucpaly propusti a mosty. "Vytvořily se přehrady a hrozilo, že mosty nápor nevydrží a pustí obrovskou povodňovou vlnu do údolí. K tomu naštěstí nedošlo," dodal Géc.

Škody ve dvanácti vyplavených domech včetně několika budov na maršovském náměstí odhaduje na statisíce korun. "V Albeřicích voda strhla cestu a poškodila i některé další místní komunikace, takže škody ještě určitě narostou," řekl starosta.

Rozvodněná Úpa neušetřila ani některé níže položené obce. Voda dokonce zaplavila i několik objektů v Trutnově. "Na křižovatce v Poříčí byl metr vody. Ta pronikla až do sklepů tří domů, odkud jsme ji museli odčerpat. Pohotovost jsme drželi ve všech obcích podél rozvodněné řeky až do Úpice," řekl operační důstojník trutnovských hasičů Pavel Rykr.

Podle meteorologů spadlo v noci ze soboty na neděli na horský hřeben mezi Malou Úpou a Horním Maršovem až 120 litrů vody na metr čtvreční. "Další mimořádně silné přívalové deště ve východních Čechách v nejbližších dnech nehrozí," uvedl Otto Bulíř z Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Bagr staví hráz z kamení ve Chvalšinském potoce. (1. září 2002)

Rozvodněný Chvalšinský potok u Českého Krumlova strhl i směrové cedule. (1. září 2002)

Muži se snaží dostat ze zatopeného krumlovského letního kina konstrukci, která byla součástí benefičního představení pro zatopené oblasti. (1. září 2002)

Muži vynášejí koncertní konstrukci ze zatopeného letního kina v českém Krumlově. (1.září 2002)

Vymletá chvalšinská silnice vedoucí do Kájova. (1.září 2002)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Babiš zamířil za Zemanem. ČSSD má víc kandidátů na nového ministra kultury

Prezident Miloš Zeman přijal v Lánech premiéra Andreje Babiše.

Premiér Andrej Babiš se vydal za prezidentem Milošem Zemanem. Do pátku chce od ČSSD jméno kandidáta na ministra...

Zeman nepředpokládá, že dojde k rekonstrukci vlády, řekl šéf Pirátů Bartoš

Šéf Pirátů Ivan Bartoš a mluvčí strany Karolína Sadílková po jednání u...

Prezident Miloš Zeman podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše nepředpokládá, že dojde k rekonstrukci vlády či předčasným...

Babiš požádal Zemana, ať pomůže rychle dořešit otázku ministra kultury

Premiér Andrej Babiš (ANO) se 20. srpna 2019 v Lánech setkal s prezidentem...

Premiér a šéf ANO Andreje Babiš požádal prezidenta Miloše Zemana, aby bylo možné rychle dořešit problém nového ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz