Orbán s Ficem zamířili k Zemanovi na jednohubky, Tusk jel na Hrad za Pavlem

  • 359
Napjaté jednání čtyř premiérů Visegrádské čtyřky se propsalo i do směrů, kterými se hosté Petra Fialy vydali po jeho skončení. Zatímco polský premiér Donald Tusk vyrazil na Pražský hrad na setkání s prezidentem Petrem Pavlem, maďarský a slovenský premiér zamířili za jeho předchůdcem Milošem Zemanem. Orbán se sešel i s Václavem Klausem a Andrejem Babišem.

Robert Fico s Viktorem Orbánem dorazili za českým exprezidentem společně. V dejvické kanceláři je Zeman přivítal jako staré přátele. Na stole pro ně měl připravené tácy s chlebíčky a jednohubkami. V malé místnosti se objevili i další z bývalé hradní party – Vratislav Mynář nebo Jiří Ovčáček. Maďarskou delegaci doplnil ministr zahraničí Péter Szijjártó.

„Rád se setkávám s politiky, kteří jsou úspěšní ve svých zemích a kteří mají vysokou důvěru občanů. Obohacující setkání to pro mne bylo z důvodu, že úspěšní politici mají svůj vlastní názor a nekopírují ty ostatních,“ uvedl Zeman po skončení schůzky. Odsoudil také výrok Tuska o rozpadu V4. „Oslabení činnosti by vedlo k oslabení národních zájmů zemí Visegrádské skupiny uvnitř EU,“ dodal.

„Lišíme se v názoru na formu této pomoci. Avšak shodujeme se, že tato pomoc, ať už humanitární, nebo vojenská, by měla vyústit v mírové řešení,“ řekl dále Zeman. Doplnil, že případné vyslání vojáků NATO na Ukrajinu by považoval „za nepříliš originální začátek třetí světové války“.

Zeman se vyjádřil také ke Green Dealu, tedy Zelené dohodě pro Evropu. Ta je podle něho hlavní příčinou aktuální situace v zemědělství a energetické krize.

Klausovo setkání s Orbánem se podle Petra Macinky, manažera Institutu Václava Klause, neslo v přátelském duchu. Macinka uvedl, že Orbán navštívil Institut Václava Klause společně s dvěma ministry své vlády. Předmětem schůzky byly detaily z dnešního summitu Visegrádské skupiny v Praze.

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

„Viktor Orbán se zajímal také o pohled pana Klause na českou politiku,“ řekl Macinka. Řešil se i nově zvolený maďarský prezident Tamás Sulyok. Se slovenským premiérem Ficem se Klaus nesešel, avšak dlouhodobě má bývalý český prezident naplánovanou oficiální návštěvu v Bratislavě na 11. března, dodal Macinka.

Orbán se setkal také s Andrejem Babišem. Po setkání Pavla s Tuskem nebylo naplánované žádné oficiální vyjádření pro média.

O víkendu vzbudil rozruch i kritiku Ficův projev u příležitosti druhého výročí napadení Ukrajiny. Řekl, že Západ nedokáže přiznat, že jeho strategie prodlužování konfliktu masivní podporou Ukrajiny penězi a zbraněmi a sankcemi proti Rusku nefunguje. K příčinám ruského vpádu na Ukrajinu zařadil také nenaplnění údajných slibů, že se NATO nebude dále rozšiřovat na východ.

Premiéři V4 po dnešním setkání v Praze konstatovali, že se shodují v tom, že ruská agrese proti Ukrajině je hrubým porušením mezinárodního práva a že Ukrajina potřebuje pomoc. Liší se ale v názorech na příčiny ruské agrese na Ukrajině i na formy pomoci, které jsou ochotny napadené zemi poskytovat, řekl novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Podle všech čtyř premiérů má skupina středoevropských zemí, která vznikla po pádu komunismu, smysl i přes rozdílné názory.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video