Senátoři schválili novelu, která pomůže ztišit reklamu v televizi

  12:42aktualizováno  12:42
Parlamentem prošla novela s ambicí ztišit v Česku televizní reklamu. V pátek odpoledne ji schválili senátoři, a předloha proto putuje k podpisu prezidenta. Novelu ještě musí doplnit prováděcí vyhláška zpracovaná Radou pro rozhlasové a televizní vysílání.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Pro novelu hlasovalo 38 senátorů ze 42 přítomných. Proti nebyl ani jeden.

Novelu zákona navrhla skupina poslanců napříč politickými stranami. Ti původně zamýšleli, aby změna platila už od srpna, proces schvalování se však zdržel a třetím čtením ve Sněmovně novela prošla až v září.

Novelu poslanci předložili kvůli stížnostem diváků na to, že je hlučná reklama doma ruší. "Jste sami svědky, že hlasitá reklama skutečně existuje. Některé ruší při vysílání a některé, například mě, ruší, když u televize usnu," řekl senátorům před hlasováním Václav Mencl, poslanec a spoluautor změny.

"Sedmkrát denně musím poslouchat, jak je pro mě výhodné koupit si dámské vložky Always," podpořil snahu poslanců senátor Jaroslav Doubrava.

Samotná novela je poměrně stručná. Do zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání vkládá v podstatě jen několik vět. Ta klíčová zní: "Provozovatel televizního vysílání je povinen zajistit, aby reklamy, teleshopping a označení sponzora nebyly vysílány takovým způsobem, že zvuková intenzita jejich vysílání
je vyšší než zvuková intenzita pořadů a dalších částí vysílání vysílaných v době předcházející vysílání reklamy, teleshoppingu nebo označení sponzora, a také v době následující po jejich odvysílání."

Vyhláška nezbytná ke ztišení bude až příští rok

Novela se následně odkazuje na prováděcí vyhlášku, kterou má vyhotovit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Paradoxní je, že na vyhlášce může začít pracovat až po podpisu prezidenta. Musí počkat na schválení novely, protože teprve ta jí dává pravomoc vyhlášku vydat.

Evropské doporučení

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se při tvorbě vyhlášky přiklonila k doporučení Evropské vysílací unie k regulaci hlasitosti (více o nich najdete zde). Vyhláška proto říká, že hladina hlasitosti programu bude normována "na - 23,0 LUFS, s maximální odchylkou +/- 1,0 LU.

Návrh znění vyhlášky RRTV najdete zde.

"Její příprava bude trvat v řádech měsíců a předpokládáme, že vyhláška bude připravena okolo data účinnosti zákona. Samozřejmě provozovatelé by ji měli mít s předstihem, než nabude účinnosti," řekla iDNES.cz předsedkyně Rady Kateřina Kalistová.

Dodala, že vše se stihne včas, protože už nyní má Rada návrh vyhlášky, čeká však na konečné znění novely, kterou poslanci a senátoři mohli na cestě parlamentem pozměňovat. "Předpokládáme, že u vyhlášky dojde jen k malým modifikacím, technické aspekty ale zůstanou podobné," uvedla k návrhu vyhlášky Kalistová.

Rada bude také institucí, jež bude kontrolovat dodržování nového pravidla. V důvodové zprávě novely stojí, že na pořízení techniky získá 200 tisíc korun.

Za prohřešky mají hrozit milionové pokuty

Z novely vyplývá, že pokud by provozovatel televizního vysílání pravidla porušil, hrozí mu pokuta až pět milionů korun. Na zapracování novinky dostanou televize sedm měsíců, protože zákon má odloženou účinnost.

Proti novele se už dříve ohradili soukromí vysílatelé. Asociace televizních organizací například namítala, že jde o složitou věc, jež není snadno uchopitelná, a proto ani nemůže mít svá natvrdo daná pravidla. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ale tento názor neakceptovala s tím, že se míjí se zadáním (více o námitkách televizí čtěte zde).

Česká televize už loni avizovala, že vyjde divákům vstříc a ještě před novým zákonem bude regulovat hlasitost v celém svém vysílání a na všech svých programech (více o ztišení reklamy na ČT čtěte zde).

Kvůli hlučné reklamě vznikla na internetu i petice. Založil ji Petr Krajča z Napajedel. Návrh novely politikům sepsal proto, že už ho nebavilo pořád sahat po ovladači (více o odhodlání Petra Krajči zastavit řvoucí reklamu čtěte zde). Petice sesbírala téměř 14 tisíc podpisů a lidé se pod ni mohou podepisovat i nyní.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Moravský Krumlov chce znovu získat Epopej, začíná opravovat zámek

Na zámku v Moravském Krumlově začnou opravy. Pak chtějí získat zpět Slovanskou...

Nejhlasitější výtky proti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova padají. Startují totiž opravy zámku za 130...

Vrcholí příběh krabice s penězi. Rath si u soudu vyslechne svůj rozsudek

Bývalý středočeský hejtman David Rath (uprostřed) prochází mezi novináři při...

Ve středu by měl zaznít pravomocný rozsudek v korupční kauze, jejímž symbolem se stalo sedm milionů v krabici od vína....

Hraboši likvidují pole, v některých regionech poškodili 80 procent porostů

Hraboš polní

Tak velký výskyt polních hlodavců a tolik zničené úrody zemědělci nepamatují. Nejhůř na tom jsou jižní Morava a Haná....

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz