Prezident Miloš Zeman na Žofínském fóru, kde se vyjádřil pro zrušení podpory...

Prezident Miloš Zeman na Žofínském fóru, kde se vyjádřil pro zrušení podpory pro "solární šílenství" a podpořil nový tendr na dostavbu Temelína. (29. dubna 2014) | foto: František Vlček, MAFRA

Prezident je proti zákonu o Šumavě. Budu ho vetovat, vzkázal do Senátu

  • 101
Prezident Miloš Zeman bude vetovat senátní zákon o Národním parku Šumava, pokud bude tato norma schválena. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že důvodem je problematika bezzásahových zón. Návrh počítá s jejich rozšířením na víc než čtvrtinu parku.

O kontroverzním senátním návrhu jednal Miloš Zeman minulý týden s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem. "Proběhla diskuze na téma senátního návrhu. Pan prezident avizoval, že by využil svého práva veta," řekl prezidentův mluvčí.

Senátoři chtějí, aby se národní park řídil pravidly, jež bude určovat zákon. Navrhují mimo jiné rozšířit první zónu v NP Šumava na 26,5 procenta území parku, která nebude zcela bezzásahová.

Senát návrh podpořil na konci dubna v prvním kole projednávání. Stalo se tak i přes kritiku vědců, ekologů i ministerstva. Ti namítají, že zákon by nechránil šumavskou přírodu, kvůli níž byl národní park vyhlášen, a jde proti zákonu o ochraně přírody a krajiny.

Norma klade podle kritiků stejný důraz na rozvoj obcí jako na ochranu přírody, čímž se rozchází s principy národního parku. Umožňuje například lovit zvěř všude mimo obce či by usnadnila výstavbu kontroverzních projektů. Zákon navrhuje, aby se v lesích NP hospodařilo jako v komerčních. Zavádí i daňové kompenzace a nerovné finanční náhrady pro obce na území parku.

Senátní návrh vychází z předlohy, jejíž projednávání nestihla před svým rozpuštěním dokončit bývalá Sněmovna. S návrhem podle předkladatelů souhlasila rada parku a šumavské obce, které byly s předlohou seznámeny. Podporuje ho i bývalý ředitel NP Jiří Mánek, jehož ministr ke konci dubna odvolal a dočasně nahradil přírodovědcem Pavlem Hubeným.

Návrh má před sebou ještě dlouhou cestu. Nyní míří do senátních výborů, poté půjde do druhého kola projednávání, a pokud se s ním senátoři ztotožní, vyšlou ho do legislativního procesu. Musí projít vládou, Sněmovnou a nakonec se dostane k prezidentovi.

Zeman za své více než roční působení ve funkci vetoval zatím jediný zákon, a to po dohodě s parlamentem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video