Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Senát schválil tvrdší tresty za týrání zvířat

  • 13
Senát ve čtvrtek schválil zákon na ochranu zvířat. Norma upravuje například pravidla pro přepravu zvířat a její maximální dobu. Zpřísňuje i postihy za trápení zvířat či za jeho propagaci. Takzvané kontaktní norování, při němž se lovečtí psi cvičí přímo na živých zvířatech, nepovoluje. Zákon teď poputuje k prezidentovi.

"Zákon obsahuje řadu významných úprav, které zlepšují kvalitu péče o zvířata. Zabraňují tomu, aby zvířata při mnoha činnostech - například při přepravě - trpěla," řekl v Senátu ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS).

Parlament zákon na ochranu zvířat projednával už loni. Spory budilo právě takzvané kontaktní norování. Kvůli němu senátoři normu vrátili poslancům.

Navrhovali toto přímé cvičení loveckých psů na liškách i jiných zvířatech zakázat. Sněmovna ho ale prosadila. Prezident poté zákon s norováním vetoval. Poslanci prezidentovo veto nepřehlasovali. Zákon tedy nebyl přijat. - čtěte Klaus uspěl s vetem, poslanci odmítli kontaktní norování lišek

Vláda pak podle Gandaloviče znovu předložila "senátní verzi". Kontaktní norování nepovoluje.

Zákon upravuje pravidla pro přepravu zvířat a maximální délku cesty na jatka. Po Česku nesmí trvat déle než osm hodin.

Norma nově za týrání považuje i poškozování a přistřihávání křídel ptáků kvůli tomu, aby nemohli uletět. Pokusy na zvířatech budou přípustné jen tehdy, pokud se prokáže, že neexistuje jiná možnost zkoušení.

Mezi přestupky patří podle zákona nejen týrání či usmrcení zvířete, ale například i to, když jim člověk nezabrání. Za to hrozí pokuta až půl milionu korun.

Děti do 15 let si zvíře nekoupí
Pokutu až 200 tisíc korun si mohou vysloužit lidé, kteří budou mimo jiné propagovat týrání zvířat nebo se o ně budou špatně starat. Za další delikty hrozí pokuta 50 tisíc korun. Dostat by ji mohli například ti, kteří by venčili psa bez vodítka. Podle nového zákona by dětem do 15 let mělo být zakázáno kupovat zvířata.

Chovatelem zvířat, která mohou být nebezpečná a vyžadují zvláštní péči, se mohou stát jen dospělí. Norma nově upravuje i ochranu zraněných zvířat, která byla odchycena v přírodě. O ně bude muset v záchranných stanicích pečovat minimálně jeden pracovník. V Česku nyní funguje 24 těchto stanic.

Vyškolení potřebného počtu lidí si vyžádá podle autorů zákona až 240 tisíc korun. Částka by měla putovat z dotací ministerstva životního prostředí.

Legislativní novinka zahrnuje také povinnost čipování druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči včetně exotických zvířat, jakými jsou například velké kočkovité šelmy.

Někteří senátoři navrhovali dnes zákon s úpravami vrátit zpět Sněmovně.

Výhrady měli například k vysoké pokutě za volné pobíhání psů či k přísným pravidlům péče o zraněná zvířata. Pro normu nakonec zvedlo ruku 41 senátorů a senátorek, proti byli čtyři.

"Chtěl bych zákonodárcům poděkovat za zodpovědný přístup při opakovaném schvalování této důležité normy. Věřím, že novelu zákona v tomto znění stvrdí svým podpisem i prezident republiky," dodal Gandalovič.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video