ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Senát by mohl vyzvat vládu k vyšetřování práv Ujgurů v Číně, rozhodl výbor

  • 38
Senát by mohl vyzvat vládu, aby se v Radě OSN pro lidská práva zasadila o vyšetřování stavu lidských práv ujgurské menšiny v Číně s důrazem na zločiny proti lidskosti. Mohl by také žádat oficiální odstoupení Česka z čínského projektu Nová Hedvábná stezka. Shodl se na tom výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Vláda by navíc měla podle návrhu usnesení pro senátní plénum podpořit v Evropské unii přijetí nařízení o zákazu dovozu zboží, které je produktem nucené práce ve třetích zemích. Zákaz by se měl důsledně vymáhat ve vztahu k výrobkům a službám pocházejícím z Číny, za nimiž stojí nucená práce Ujgurů a dalších etnik, stojí v předběžném usnesení, které by mohl Senát projednat ve středu.

Kabinet by se také měl podle návrhu zasadit o zařazení čínských firem i jednotlivců podílejících se na represích ujgurského obyvatelstva a dalších menšin na unijní sankční seznam. Pokud by neuspěl, měl by podle senátního výboru využít vnitrostátní sankční mechanismy.

Nová hedvábná stezka vstupuje do další fáze. Západ stále nemá alternativu

Senát by mohl vyzvat vládu také k tomu, aby se na unijní sankční seznam dostala čínská společnost ByteDance, jež provozuje sociální síť TikTok. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost označil letos v březnu používání této aplikace v informačních systémech za hrozbu v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Senát by si mohl od kabinetu vyžádat také podrobnou písemnou zprávu o naplňování závazku revize vztahů mezi Českou republikou a Čínou. Vláda by ji měla dodat podle návrhu do poloviny února.

Návrh usnesení vznikl v souvislosti s říjnovým veřejným slyšením k situaci ujgurské menšiny. Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu Akademie věd při něm uvedl, že čínský režim využívá k asimilaci této menšiny nejrůznější represe včetně internací, nasazení na nucené práce a rozdělování rodin.

Vystupme z OSN, fandí teroristům, vyzvala Černochová. Naštvala ji rezoluce

O nucených sterilizacích Ujgurek promluvila na slyšení jedna z nich Qälbinur Sidiqová, která musela vyučovat čínštinu ve dvou z táborů pod hrozbou, že si čínské úřady vyžádají její dceru z Nizozemska. Popisovala znásilňování a mučení ujgurských žen elektrickými obušky a tyčemi. Další z učitelů, který kvůli obavám z represe svých příbuzných požádal o anonymitu, mluvil o zabíjení lidí v táboře kvůli tomu, že se učili arabštinu a korán.

Předseda výboru Pavel Fischer (nezávislý) označil při slyšení oblast, kde žijí Ujguři, za „laboratoř pro násilnou asimilaci“. Pozastavil se nad čínskými snahami o vydání Ujgurů z jiných zemí včetně evropských kvůli trestnímu stíhání v Číně.

25. září 2019

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video