Alena Schillerová na tiskové konferenci před začátkem jednání vlády ve Strakově...

Alena Schillerová na tiskové konferenci před začátkem jednání vlády ve Strakově akademii. (15. května 2017) | foto: Dan Materna, MAFRA

Senát chce osvobodit od EET podnikatele s obratem do 750 tisíc i část lékařů

  • 517
Senát doporučil vládě, aby zvážila výjimku z elektronické evidence tržeb pro podnikající fyzické a právnické osoby s ročním obratem do 750 tisíc korun. Při projednávání petice proti EET to navrhl a získal pro to podporu senátor za ODS Miloš Vystrčil. Senát také předložil vlastní návrh novely, která by osvobodila od EET platby v hotovosti u části lékařů.

Usnesení Senátu je ale pouze doporučující. Nová vláda, která bude jmenována příští týden 13. prosince poté, co se ve středu stal premiérem Andrej Babiš, nemusí horní komoru parlamentu poslechnout. Samo ministerstvo financí zvažuje osvobození od EET pro živnostníky využívající paušální daň.

Podporu Senátu nezískal návrh nezařazeného Iva Valenty, aby elektronická evidence tržeb byla zcela zrušena. Horní komora parlamentu ale předložila vlastní návrh zákona, podle nějž by se EET neměla vztahovat na sociální ústavy, nemocnice a část lékařských ambulancí, pokud tam platí lidé v hotovosti.

Poslance žádá horní komora parlamentu, aby návrh schválili ve zrychleném režimu, aby byla přijata včas, ještě před startem třetí vlny zavádění elektronické evidence tržeb. Do té spadají právě i lékaři v ambulancích.

Jeden z autorů nápadu na výjimku, senátor Vladimír Plaček z klubu ČSSD, k návrhu řekl, že současný zákon vyjímá z povinnosti evidovat hotovostní tržby jen příspěvkové organizace v sociální oblasti a zdravotnictví. „Jedná se o nápravu určité nerovnosti,“ řekl.

EET by ale měla být podle návrhu Senátu zachována pro ambulance v oborech klinická stomatologie, ortodoncie, dentální hygiena a pro zařízení poskytující služby reprodukční medicíny, stejně jako pro lékárny.

Třetí fáze EET začíná v březnu a týká se třeba farmářských trhů, ale i třeba dopravy, účetních, právníků a lékařů. Pro řemeslníky začne platit povinnost EET od června 2018.

Schillerová: Z EET letos 5 miliard, běží jako švýcarské hodinky

Zavedení elektronické evidence tržeb přinese státu za letošek navíc 5 miliard korun, řekla v Senátu budoucí ministryně financí Alena Schillerová. „Systém funguje jako švýcarské hodinky,“ řekla dosavadní náměstkyně na financích při projednávání petice za zrušení EET.

Proti EET vystoupil v Senátu Ivo Hucl, zástupce signatářů petice za zrušení klíčového zákona, který prosadila v minulém volebním období vláda kvůli lepšímu výběru daní. „Dopadá především na občany na venkově. Rozevírá nůžky mezi městem a venkovem,“ kritizoval elektronickou evidenci tržeb.

„EET bude mít dlouhodobé kulturní, sociální, emancipační důsledky. Ne vše co nelze vyjádřit penězi, je bezcenné. Své ordinace budou zavírat starší obvodní lékaři, EET podnikatelské prostředí nenarovnává,“ tvrdil Hucl.

„Když se budete ptát hostinských, tak vám řeknou, že je poškodil víc zákaz kouření než elektronická evidence tržeb,“ řekl v Senátu Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací.

Schillerová senátorům řekla, že z okolních zemích nemá takový typ evidence tržeb jen Německo, ale zvažuje to od roku 2020. A Slovensko, které má registrační pokladny už kolem pětadvaceti let, zvažuje také přechod k elektronické evidenci. Řekla, že nějaký obdobný systém evidence má včetně Česka již 17 členských zemí Evropské unie.

Budoucí ministryně zdůraznila, že až na jednu malou výjimku ještě z loňského prosince funguje elektronický systém rychle, s maximální odezvou do 0,2 sekundy. „Mnohde to ani zákazníci vůbec nezaznamenali, jen na účtenku přibyly dva speciální kódy,“ řekla Schillerová k zákonu o EET, o který se v minulém volebního období vedla asi nejtvrdší politická bitva a kvůli ústavní stížnosti pravicových politiků ještě spor o zákon stále řeší Ústavní soud.

Elektronická evidence se týká zatím restaurací, hotelů, maloobchodu a velkoobchodu. Zatím eviduje pomocí EET 155 tisíc podnikatelů, příští rok jich přibude dalších zhruba 400 tisíc. Až poté, co budou spuštěny a celoročně povinnost EET pro všechny, kteří byli rozděleni do čtyř vln náběhu projektu, bude daňový přínos pro stát 18 miliard korun ročně. Příští rok to má být okolo 12 miliard.

Stát by se měl zaměřit spíš na velké ryby, doporučil Oberfalzer

Projekt EET kritizoval senátor Jiří Oberfalzer z ODS. „Číslo 170 miliard, což mají být daňové úniky, jak s tím ministerstvo financí operuje, rozhodně nevzniká u hospodských. Stát by se měl zaměřit hlavně na velké ryby,“ řekl. Schillerová oponovala Oberfalzerovi, že výpadek 170 miliard korun je skutečně krácení tržeb, nikoli důsledek daňové politiky velkých firem.

Pavel Štohl z klubu ČSSD prezentoval stanovisko senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu mluvil o tom, že případná výjimka by určitě měla být podle obratu, ne podle předmětu činnosti. „Proč se to má týkat prodeje vánočních kaprů, proč ne vánočních stromků,“ podivoval se výjimce ze zákona, na kterou nedávno kývla vláda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video