Selhal jste, odstupte, vzkázal Bém šéfovi Národní knihovny

  18:02aktualizováno  18:02
Pražský primátor Pavel Bém obvinil šéfa Národní knihovny Vlastimila Ježka z manažerského selhání. Reagoval tak na čerstvý vzkaz z Bruselu, že soutěž, v níž vyhrál blob, porušila zákon. Bém vyzval Ježka, aby z toho vyvodil osobní odpovědnost jako šéf knihovny i při kandidatuře v senátních volbách.

Ještě půl roku po soutěži pro sebe Pavel Bém a Vlastimil Ježek měli i úsměvy. Teď si jen vyměňují ostrá slova. Snímek z října 2007. | foto: Michal Šula, MF DNES

"Unijní stanovisko jen potvrzuje má opakovaná prohlášení o zásadních pochybeních v zadání mezinárodní soutěže, její evidentní neregulérnosti, manažerském selhání ředitele Ježka a taktéž potvrzuje závěry právníků v expertní komisi k Národní knihovně," píše Bém v prohlášení pro média.

Ježkovi naznačil, že by měl opustit křeslo ředitele Národní knihovny a nejlépe se i vzdát kandidatury v podzimních volbách. Ježek jde do souboje o křeslo v Senátu v barvách lidovců. Od kandidatury by měl podle Béma upustit, protože post je "spojen s institutem imunity".

Vlastimil Ježek nemíní rezignovat ani na post ředitele, ani upouštět od kandidatury. "Pavel Bém tímto siláckým prohlášením jen pokračuje ve své politice drobnějších i větších lží, kterými provází celou dobu od vyhlášení výsledků soutěže," řekl ČTK.

. Proč ta silná slova

Kaplického návrh vybrala mezinárodní porota začátkem března 2007. Hlasování bylo jednomyslné a proslulý architekt zvítězil mezi více než 400 projekty. V říjnu se však okolo návrhu rozhořel spor. Postavili se proti němu pražští zastupitelé ODS. ÚOHS tento týden oznámil, že podle Evropské komise soutěž na novou budovu NK byla v rozporu se zákonem a v návaznosti na tento názor zřejmě úřad doporučí knihovně, aby původní soutěž zrušila.

Upozornil, že Evropská komise žádné stanovisko nevytvořila. "Pouze neznámý úředník ředitelství vnitřního obchodu EU vytvořil právní názor, který je pro Česko zcela nezávazný. Jediným orgánem, který má právo rozhodovat v konkrétních kauzách, je český antimonopolní úřad," tvrdí.

Pozastavil se zároveň na tím, že Bém uvádí, že dokument podrobil analýze. "Pokud ho podrobil analýze, předpokládám, že ho má k dispozici. Dosud jej ovšem k dispozici nemá ani Národní knihovna a, pokud vím, ani ministerstvo kultury. To je velmi zvláštní," dodal.

Podle Ježka je lež, že právní komise došla ke stejnému závěru. "Každý, kdo se podívá na webové stránky NK nebo magistrátu, ví, že právní komise se shodla na opačném výsledku při svém druhém zasedání. Od druhého zasedání dostali právníci, jmenovaní do komise magistrátem, zřejmě jiné zadání. Od třetího zasedání se právní komise nedohodla na ničem," konstatoval.

Vše Národní knihovně

K výzvám primátora k osobní odpovědnosti uvedl: "Jsou to velkohubé řeči, ke kterým se vyjadřovat nebudu. Přes média se začal komunikovat právní názor, který není ani stanoviskem, ani rozhodnutím. Nikdo neví, jak zněl dotaz z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže do Bruselu, a nikdo neví, jak vypadá odpověď," řekl.

Dodal zároveň, že pokud jde o jeho úmysl kandidovat do Senátu, má Bémovo prohlášení přesně opačný efekt. "Pokud se politik je schopen chovat tak jako Bém, pak je o důvod víc, aby se člověk pokusil takové chování v politice změnit," uvedl.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

Kůrovec řádí na vysočině. Nejhůře z kraje je na tom Třebíčsko. Například u...

Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana,...

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Většina Čechů souhlasí s právem na interrupci a i s uzákoněním eutanazie

Ilustrační foto

Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy usmrcení nemocného...

Najdete na iDNES.cz