Samková chce úplný zákaz imigrace do EU, podobu s NSDAP nevidí

  17:33aktualizováno  17:33
Advokátka a kandidátka na europoslankyni Klára Samková navázala na ostrou rétoriku Tomia Okamury. Médiím zaslala stanovisko, kde se vyslovuje pro naprostý zákaz imigrace do evropských zemí. Prakticky identický bod měla v programu z roku 1920 německá NSDAP.

Klára Samková a Tomio Okamura | foto: iDNES.cz

"Já budu vždy ochraňovat Evropskou Unii před imigranty. Emigrace do zemí EU je skutečně průšvih velkého formátu. Řečičky nepomohou, je mi líto, ale musí být vysílán zásadní signál, že země Evropské unie nebudou přijímat ŽÁDNÉ EMIGRANTY - že ochráníme EU a zejména jižní státy," uvádí Samková v prohlášení, které Úsvit ve středu zaslal novinářům (celé ho najdete zde).

Drsnější než program

Vyjádření Kláry Samkové je zostřením bodu programu hnutí Úsvit pro sněmovní volby. V něm stojí: "Chceme přísné podmínky imigrační politiky České republiky. Nechceme zde nepřizpůsobivé imigranty nebo příchod náboženských fanatiků."

Právě tato věta přitom připomíná jednu z proklamací programu nacistické NSDAP z 24. února 1920. V něm se mimo jiné píše: "Je třeba zabránit každé další imigraci ne-Němců. Požadujeme, aby všichni ne-Němci, kteří se přistěhovali do Německa po 2. srpnu 1914, byli ihned přinuceni opustit Říši."

Program (celý jej najdete zde) strana vydala tři roky před tím, než poprvé pokusila chopit moci tzv. mnichovským pivním pučem. V této době byla čerstvě založená NSDAP na německé politické scéně marginální formací.

Politolog: Úsvit je ideový nástupce republikánů

"Jednoznačně se profiluje jako skvělý ideový nástupce republikánů Miroslava Sládka," tvrdí o Okamurovi a jeho Úsvitu politolog a historik Stanislav Balík. "Jejich rétorika je v současné politice určitě nejvíc zjednodušující a působí na nejpřízemnější pudy a základní animozity. A netýká se to jen tématu emigrace," dodal Balík.

Sládek je český krajně pravicový politik, který je veřejnosti známý například svými protiromskými výroky. Jeho Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa rozpustil Nejvyšší správní soud. Ještě před tím ze strany odešli lidé kolem Tomáše Vandase, který později založil Dělnickou stranu. I ta byla z rozhodnutí soudu rozpuštěna.

Okamura například v pondělí na svém facebookovém profilu vysvětloval, jak to má Samková s Romy.

"Nemá vůbec romský původ, pochází z brněnské právnické rodiny. Jediné osobní 'spojení' s Romy je to, že její první manžel byl v minulosti Rom, avšak současný druhý je český sportovní novinář, který není Rom," vzkázal Okamura příznivcům. A dodal, že Samková "není přece žádnou ochránkyní Romů za každou cenu a to říká veřejně i sama (kdyby tomu tak bylo, nemohla by samozřejmě kandidovat za Úsvit)". Samková k tomu iDNES.cz tehdy řekla, že jí Okamurovo vyjádření nevadí a neshledává na něm nic závadného.

"Politická debata je tady od toho, aby se v ní střetávaly různé názory, které by podle mého neměly být kriminalizovány. Jiná věc je, jestliže tyto výroky přímo podněcují k nějaké nenávisti. Toto je hranou, kterou zná i náš trestní zákon," domnívá se Balík o hranici mezi tím, co je od politiků akceptovatelné a co už nikoliv.

Zatrhneme obchod s černým masem, tvrdí advokátka

"Obchod s imigranty je jeden z nejvýnosnějších byznysů kriminálních zločineckých sítí a sahá až do nejvyšších pater politiky a takzvaných nevládních organizací. V momentě, kdy vyhlásíte nulovou toleranci, těmto lidem sklapne byznys. Pokuste se podívat na to z tohoto úhlu pohledu. Vždyť je to obchod s bílým, v tomto případě s černým masem," reaguje na Balíkova slova Samková s tím, že politolog je idealista.

"Pokud vím, tak u Němců nikdy nikdo s lidmi tímto způsobem neobchodoval. Obchodoval? Zval tam někdo do této absolutně zbídačené země tisíce emigrantů? Tak to nebylo a toto je jiná situace. Pod záminkou humanismu tady nahráváme jednomu z největších zločineckých kartelů," dodala advokátka k paralele s NSDAP.

Podle Balíka může imigrace z určitého úhlu pohledu představovat problém. "A to ve chvíli, kdy do zemí emigrují lidé, kteří nejsou ztotožněni s kulturními hodnotami země, do které přicházejí, a odmítají je přijmout," upozorňuje. "To je skutečně problém hodný řešení. To ale nenajdeme v jednoduchém vykřikování o zákazu emigrace," uvedl politolog.

"Možná, že za pár let, až budeme v domovech důchodců, budeme rádi, že nás má kdo ošetřit. Nebo že bude mít kdo řídit autobusy, pokud budeme mít dál dál problémy s demografickou situací, jaké v tuto chvíli máme," dodal Balík.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Najdete na iDNES.cz