Ministerstvo se podle Bízkové takto rozhodlo především proto, že projekt splnil všechny náležitosti týkající se kvality ovzduší v ústeckém regionu. Ve srovnání s provozem stávajících bloků bude elektrárna Prunéřov po komplexní obnově vypouštět výrazně méně škodlivých emisí.
SPOR BEZ KONCE?Podle Greenpeace neznamená vydané souhlasné stanovisko EIA pro ČEZ definitivní výhru. Není totiž závazné a ekologické organizace ve spolupráci s místními lidmi svoji kampaň proti prodloužení provozu elektrárny prý nevzdají. |
Je přesvědčena, že ovzduší v Ústeckém kraji se zlepší. Ve srovnání s provozem stávajících bloků má totiž Prunéřov po komplexní obnově vypouštět o 32 % méně emisí oxidu siřičitého (SO2), o 26 % méně oxidů dusíku (NOX) a o 41 % méně tuhých znečišťujících látek.
Ekologové oponují. Podle nich jsou dostupné ještě čistší technologie, než ČEZ nabídl. Ale jsou dražší. Takto podle nich nebude mít elektrárna maximální možnou účinnost.
"Energetický gigant ČEZ dosáhl svého a znovu prokázal svůj vliv na rozhodování státních úřadů. Ministerstvo životního prostředí dalo souhlas k modernizaci Prunéřova a stalo se tak součástí Romanova impéria," komentovala mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová s narážkou na šéfa mocné firmy Martina Romana. ČEZ je podle ní o krok blíže prosazení plánu na prodloužení životnosti největšího českého zdroje znečištění o další čtvrtstoletí.
Ministerstvo podle ekologů posvětilo plán, který bude v porovnání s modernější variantou znamenat ročně statisíce tun spáleného uhlí navíc i zbytečně vyšší emise CO2 a dalších znečišťujících látek.
"Není tomu tak. Stanovisko zpřísňuje řadu emisních limitů, a to tak, aby odpovídaly použití nejlepší dostupné techniky pro nové zdroje. Toto zpřísnění zajistí oproti variantě předložené ČEZ nižší emise tuhých znečišťujících látek o 155 tun ročně a oxidu siřičitého o 750 tun za rok, které vůbec nebudou do ovzduší Ústeckého kraje každoročně vypouštěny," argumentuje ministerstvo.
NÁZOR KLIMATOLOGA PRETELA"Souhlasné stanovisko je dobrým krokem" |
Kromě přestavby Prunéřova má ČEZ zájem také o rozšíření jaderné elektrárny Temelín a výstavbu nového atomového bloku v Dukovanech. Temelín je ve fázi zpracování dopadů na životní prostředí a výběru zájemců o dostavbu. Stavba pátého bloku v Dukovanech ještě není jistá, ČEZ během dvou let zváží, zda je to ekonomicky a technicky možné.
Bízkové stačilo na seznámení čtrnáct dnů
CO JE EIASmyslem procesu posuzování vlivů na životní prostředí (tzv. EIA) je vyhodnotit vliv záměru na životní prostředí a zdraví obyvatel a posoudit, zda je záměr v souladu s platnou legislativou a příslušnými normami. Proces EIA má také stanovit, zda je možné daný záměr do území umístit. EIA je odborný proces, ve kterém svoje stanoviska vyjadřují samosprávné celky, správní úřady a další subjekty včetně veřejnosti a zástupců občanských iniciativ. Zdroj: MŽP |
"S agendou kolem Prunéřova jsem ze své předchozí pozice náměstkyně ministra nepřišla pracovně do styku, a proto se nyní snažím získat co nejvíc informací ze všech zainteresovaných stran," uvedla dříve ministryně.
V pondělí se Bízková setkala také se zástupci Ekologického právního servisu, se starosty a dalšími zástupci místní samosprávy z nejbližšího okolí Prunéřova. "Všechna setkání proběhla ve věcné rovině a korektně," zhodnotila ministryně Bízková.
Prunéřov se stal rozbuškou, kvůli které Strana zelených stáhla své ministry z vlády Jana Fischera. Podle nich se jednalo pod tlakem mocné energetické firmy. (více o odchodu Jana Dusíka čtěte zde)
Bízková navržená ODS po svém jmenování čelila výtkám, že dříve pro ČEZ pracovala, takže teď bude mít energetický gigant zřejmě vyhráno. Sama ale Prunéřov označila za vedlejší věc, hlavní problémy jsou prý jinde. Třeba s ovzduším v Moravskoslezském kraji.
POVOLENÉ LIMITYMinisterstvo životního prostředí s novým stanoviskem povolilo limit tuhých znečišťujících látek 10 mg/m3 (v navržené variantě ČEZ bylo 20 mg/m3), oxidu siřičitého 150 mg/m3 (návrh ČEZ byl 200 mg/m3) a limit oxidu uhelnatého je 200mg/m3 (návrh ČEZ byl 250 mg/m3). Zdroj: MŽP |
Ministr Jan Dusík po skončení procesu EIA ještě na začátku letošního roku požádal o vypracování nezávislého posudku na komplexní obnovu elektrárny Prunéřov norskou společnost DNV. Z ní vyplynuly pochybnosti o projektu, a Dusík odmítl stanovisko vydat.
"Rozhodnutí Ministerstva životního prostředí je velkým vítězstvím ČEZu nad zdravím a životním prostředím. Je smutnou zprávou pro veřejnost, že zelení zůstali jedinou stranou, která odmítá rekonstrukci elektrárny Prunéřov za použití technologií z osmdesátých let," uvedl k dnešnímu rozhodnutí lídr zelených Ondřej Liška.