Válek měl vše zrušit hned, roušky mají být jen dobrovolné, míní Hostomský

  • 443
Omikron je nejúspěšnější variantou covidu, značí to konec pandemie. V Rozstřelu to v pondělí řekl ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Hostomský. Podle něho měla vláda rozvolnit proticovidová opatření už při svém nástupu k moci. Očkování i nošení roušek by biochemik ponechal na bázi dobrovolnosti.

„Myslím si, že varianta omikron nemá za cíl nás všechny vyhubit. Virus má zájem se co nejvíce šířit, hostitele si musí laskat, nebude je posílat do nemocnic,“ míní o variantě covidu omikron biochemik Hostomský.

„Varianta se účinně šíří, nezatěžuje se tím, že jde do plic. Stačí, když bude v horních cestách dýchacích. Jestli přijde nová varianta, musí být ještě lepší než omikron. Ten je ale velmi úspěšný, znamená to konec pandemie,“ dodal Hostomský.

O konci pandemie se hovoří v několika evropských zemích, které rozvolňují proticovidová opatření. Česká republika nezůstává pozadu. Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek upřesnil, že od 9. února může kdokoliv do jakéhokoliv zařízení bez certifikátu.

Kabinet také oznámil konec plošného testování. Poslední testování na přítomnost koronaviru se ve školách i firmách uskuteční 18. února.

Podle Hostomského měl ministr zdravotnictví takový krok oznámit už před několika týdny. Česko podle něj mohlo rozvolnit opatření ještě dříve než Velká Británie.

„Jsme malý národ ve střední Evropě, dáváme vždy přednost Britům. Anglosaský svět má určitá privilegia, udělali to samé s covidem. Boris Johnson prohlásil, že nemá cenu opatření dělat. Nenuťme celou společnost ze solidarity, aby se uzavřela. Zabíjíme tak západní civilizaci. Jejich produktivní život produkuje to, co ohrožené zachrání,“ řekl biochemik k opatřením.

Testování zaměstnanců i ve školách končí 18. února, vláda slibuje kompenzace

Vláda ale uvedla, že nadále zůstává povinnost nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorech. Podle hosta Rozstřelu je ale tato ochrana proti viru pouze symbolická.

„Delta byla na úrovni těžší chřipky, omikron je na úrovni těžšího nachlazení. Kdybychom si to všichni nasadili podle předpisů, mohlo by to mít reálný efekt. Nikdo si to ale nenasadí správně. Je to jen rituál,“ míní o ochraně nosu a úst ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Roušky by se podle něj mohly nosit na dobrovolné bázi.

Rozvolňování opatření i přes vyšší nakažlivost omikronu zdůvodňují evropské státy tím, že je u varianty častější lehký průběh a naopak nižší riziko hospitalizace. Třetí očkovací dávka, kterou mohou dostat lidé starší dvanácti let, má přitom před rychle se šířícím omikronem chránit. 

„Třetí dávka nakopne imunitu, kterou už člověk má. Pokud chcete omikronem projít bez ztráty květinky, třetí dávka je výborná. Nutit to malým dětem je ale podle mě kontraproduktivní. Nejlepší je hybridní imunita, tedy přirozená imunita a nakopnutí vakcínami,“ řekl k očkování proti covidu host Rozstřelu. Vakcinace by podle něj měla být dobrovolná. „Vše co děláme plošně, je nesprávné,“ dodal Hostomský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video