Korecký: Zeman rozehrál poslední politickou bitvu. Ukáže se, zda je silnější než Fiala

  • 238
Česká republika stále čeká na jmenování nové vlády. Prezident Miloš Zeman chce dokončit schůzky s kandidáty na ministry do pátku 10. prosince. Problém má však s Janem Lipavským, možným ministrem zahraničí. O současné politické situaci hovořil v Rozstřelu moderátora Vladimíra Vokála vedoucí komentátor MF DNES Miroslav Korecký.

 „Já myslím, že těch důvodů je nějaký mix. Myslím, že mu může vadit, že ten člověk působí velmi nezkušeně, na svůj věk může být velmi nezralý.“ Odpovídá Korecký na otázku, co může Zemanovi na Lipavském vadit. „Pak jsou tu věci názorové, tady je hned několik věcí, v kterých mají evidentně odlišné názory,“ doplnil. 

Korecký uvedl, že v očích prezidenta Lipavský působí, jako mladý člověk, na němž je vidět, že si není moc jistý svou rolí, kterou má ve vládě zastupovat. „Neumí moc mluvit, a to je velmi podstatné u ministra zahraničí. Tyto věci pana Lipavského hodně diskvalifikují,“ vysvětlil.

„Je vidět, že kolem pana Lipavského probíhá horečné jednání. Je možné, že my ve skutečnosti vůbec nevíme, co vše se kolem toho uvnitř odehrává. Ten spor půjde zřejmě do konfliktu a my budeme čekat na výsledek kompetenční žaloby.“ Petr Fiala podle Koreckého ale dal najevo, že neustupuje z boje.

Korecký okomentoval i spor z roku 2001, kdy byl spor o šéfa centrální banky, který dospěl ke kompetenčnímu soudu. „Miloš Zeman, jako premiér, tehdy prohrál a Václav Havel si Zdeňka Tůmu, jako šéfa centrální banky obhájil.“

Odpověděl i na to, jak by mohla kompetenční žaloba dopadnout. „To je hodně otevřená věc. Soud se hodně názorově posunul a soudci nemají s Milošem Zemanem dobré vztahy. Nedával bych tomu velké šance, že budou mít pro Miloše Zemana pochopení.“ 

Miroslav Korecký si myslí, že je možné, aby Miloš Zeman jmenoval vládu bez Lipavského v případě, že na to Fiala přistoupí. „Je to určitě reálná varianta, pokud na ni Petr Fiala přistoupí.  Pokud by to odmítl, tak se dostáváme do složité situace a Babišova vláda tu vydrží ještě několik dalších měsíců.“

„Pokud by Zeman ze své poslední politické bitvy odstoupil, tak to bude, to hlavní, co si budeme o Milošovi Zemanovi pamatovat. Pro Zemana hraje čas, a to, že ho k tomu nemůže nikdo donutit,“ míní Korecký.

Korecký uvedl, že teď je ta vůbec nejhorší doba na tento spor a podle něj by bylo nejlepší, kdyby Jan Lipavský odstoupil. Jiní nominanti na něj působí, jako takový mix, ale podle něj si Petr Fiala za svými kandidáty stojí.

Premiér Petr Fiala v tuto chvíli odmítá možnost, že by jeho nová vláda mohla být jmenována bez jednoho člena. „Abych předešel různým spekulacím, na nominaci kandidátů do mé vlády se nic nemění,“ uvedl v úterý Fiala. 

Toho čeká v řádu několika málo dnů střet s prezidentem Milošem Zemanem, jemuž se nezamlouvá kandidát Pirátů na ministra zahraničí Jan Lipavský. Podle Frekvence 1 mu v úterý doporučil, aby se nominace vzdal. Miroslav Korecký zodpoví také otázku, jestli jsou nějaké další osobnosti, které už nyní před jmenováním vzbuzují pochybnosti. 

„Vyjádřil jsem naději, že vláda bude jmenována jako celek,“ řekl po středečním setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech šéf STAN Vít Rakušan.

Fiala zatím nepřipouští, že by mohla být jmenována vláda bez jednoho člena

„Uvidíme, kdy bude jmenována vláda. Záleží to na mnoha faktorech,“ řekl Rakušan. Pokud bude jmenována již příští týden, kolem poloviny prosince, k hlasování o důvěře kabinetu podle Rakušana dojde v lednu.

Premiér Fiala má před sebou tři možné scénáře. Kromě toho, že prezident couvne, si bude muset vybrat mezi tím, zda počká na jmenování celé nové vlády, nebo přistoupí na možnost, že vládu prezident Miloš Zeman jmenuje bez ministra zahraničí. V tom případě by resort zatím řídil jiný člen vlády, třeba i sám premiér, dokud nerozhodne Ústavní soud o kompetenční žalobě. Miroslav Korecký zodpověděl i to, jak moc by taková žaloba zkomplikovala další politické dění u nás.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video