Na jihu Francie roste islamismus a strach, říká bloger Kechlibar

  • 330
Podle Mariana Kechlibara roste na jihu Francie, ale i v dalších evropských zemích islamismus. Česko by podle odborníka tuto situaci nemělo podceňovat. Marian Kechlibar, host čtvrtečního Rozstřelu, se na svém blogu věnuje světovému dění a cestovním reportážím, píše také o nárůstu radikálního islámu v západní Evropě.

Podle hosta čtvrtečního Rozstřelu jsou nejčastější příčinou konfliktů etnické a náboženské spory.

Na úvod rozhovoru přiblížil, proč se tématům týkajících se přistěhovalectví, muslimských komunit a mnohým dalším věnuje. „Na jednu stranu máme rok 2020, máme pokročilou technologii, vyspělou civilizaci, ale přesto všechno nám zde vyrůstá silně protimoderní hnutí, které se snaží vrátit zpět do sedmého století,“ osvětlil Marian Kechlibar. Toto hnutí má tendenci rekrutovat lidi na vyspělém západě. 

„Je to takový paradox,“ doplnil. Podle něj by taková expanzivní entita bez vynálezů moderní civilizace, kterou chtějí vlastně zničit, nemohla ani existovat.

Vystudovaný matematik píše rovněž knihy. Ve své poslední nazvané Krvavé levandule se v několika povídkách zaměřuje na oblast idylické jižní Francie, která je zmítaná novými etnickými a náboženskými problémy.

Poslechněte si celý Rozstřel v podcastu:

Drastické kontroly

„Na jihu Francie je atmosféra strachu, všude jsou ozbrojenci,“ osvětlil Kechlibar, jaká situace panuje v oblasti jižní Francie. Podle odborníka je přístup Francouzů ke kontrolám přehnaný. Momentálně, když přijedete do Francie, procházíte velkými kontrolami, kontrolují zavazadla, všichni jsou za tlustými skly.

Podle hosta Rozstřelu je salafismus jedním z novodobých směrů islámu. „Je to v zásadě superkonzervativní hnutí, které se chce vrátit do sedmého století, ke svým předkům,“ osvětlil pojem odborník.

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Kechlibar v pořadu řekl, že je salafismus v moderním světě šířen Saúdskou Arábií. „Vytvářejí izolované komunity, které se uzavírají před nevěřícím okolím. Vznikají koncentrační jádra nějakého problému, do kterých je velmi těžké proniknout,“ popsal v pořadu.

V Evropě počty salafistů mezi lety 2010 a 2020 podstatně vzrostly. Nejvíce ve Francii a Velké Británii. Dalším problémovým státem EU je podle odborníka Švédsko, ale i Německo. „Na rozdíl ale od Francie a Velké Británie, které tento problém nepodceňují a mají ty komunity nějakým způsobem infiltrované, Německo si nepřipouštělo, že by tento problém mělo mít,“ řekl.

Důležité je postupovat preventivně

O nárůstu radikálního islámu promluvil host i v souvislosti s Českou republikou. „U nás jsou tyto komunity menší. Nedokážou vyprodukovat celé pluky, ale pouze jednotlivce,“ řekl. Ovšem podle Mariana Kechlibara je důležité situaci nepodcenit a dávat si pozor. 

„Já bych považoval za dobré postupovat preventivně,“ podotkl Kechlibar. Upozornil na to, že bychom měli spolupracovat s Rakouskem, které je nám blízké a kde se už tato témata řeší.

Důležité je podle něj rozklíčovat a podvázat peněžní toky, které sem ze Saúdské Arábie proudí. „Peníze kupují vliv,“ shrnul, jak preventivně předcházet problému.

Marian Kechlibar se narodil v Ostravě. Vystudoval obor komutativní algebra s přesahem do kryptografie na matematicko-fyzikální fakultě Karlovy univerzity. Na svém blogu Kechlibar.net píše, že se „celý život zajímá o dějiny, politiku a společenské dění a nedá mu, aby se k nim nevyjadřoval“.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video