V první vlně jsme zavřeli vše, teď zvládáme i necovidovou péči, říká šéf VFN

  • 49
Rozdíl mezi začátkem pandemie a současným stavem jsou podle ředitele Všeobecné fakultní nemocnice vědomosti a dovednosti zdravotníků, které získali během roku a půl s covidem-19. Řešení náporu na nemocnice vidí v očkování rizikových pacientů. Do třetí dávky měli být zapojeni praktičtí lékaři mnohem dřív, řekl šéf VFN onkolog David Feltl v pořadu Rozstřel.

Hlavní rozdíl mezi první vlnou a tou současnou jsou vědomosti a dovednosti zdravotníků, které nasbírali za rok a půl pandemie, řekl David Feltl. Ve Všeobecné fakultní nemocnici je nyní méně pacientů v těžkém stavu, než bylo na jaře 2021. I přesto museli v nemocnici nějakou péči omezit, sdělil. 

Že by byla v ohrožení akutní péče, například o více zraněných po těžké autonehodě však zcela odmítl. „Absolutně vyloučeno,“ řekl. „Musíme najít řešení,“ dodal Feltl.

Jako řešení situace zaplněných nemocnic a omezování odkladné péče vidí Feltl očkování rizikových pacientů „Cestou je ochránit rizikové skupiny,“ sdělil. „Víme jistě, že očkování výrazně snižuje pravděpodobnost těžkého průběhu, to je zásadní věc,“ vysvětlil Feltl. 

Podle Feltla měli být do podávání třetí dávky zapojeni praktičtí lékaři mnohem dřív. „Všichni praktici by se měli zapojit, to je zásadní,“ řekl.

Povinné očkování Feltl nepodporuje. „Šel bych tou cestou argumentů a dobrovolnosti. V situaci, kdy se to naše poznání vyvíjí, připusťme, že někdo může mít pochybnosti,“ řekl Feltl a dodal, že vakcína proti covidu-19 není stejná, jako například vakcíny proti tetanu nebo spalničkám. 

Spektrum názorů zaměstnanců nemocnice na očkování je podle Feltla stejné, jako jinde v běžné populaci. „Také tam jsou pochybnosti,“ řekl Feltl. Nenaočkovaní zaměstnanci se musí v nemocnici jednou týdně testovat antigenními testy. 

Pacienti z Brna transport zvládli

Všeobecná fakultní nemocnice, které šéfuje onkolog David Feltl, přijala minulý týden pacienty z Fakultní nemocnice Brno i Fakultní nemocnice u svaté Anny. „Vzali jsme šest pacientů z Brna vesměs na kyslík nebo ventilátor. Všechno proběhlo dobře, pacienti přežili transport a jsou v naší péči,“ sdělil ředitel nemocnice. Nyní se pražská instituce chystá na další přísun, který na následující dny a týdny predikují statistici.

Sama nemocnice také bojuje s nedostatkem personálu. Aktuálně je na neschopenkách 450 zaměstnanců, tedy 8 procent kompletního personálu. „Většina z nich jsou sezonní respirační infekce včetně covidu. V karanténě je minimum lidí, protože očkovaní nemusí do karantény. Není to optimální, ale umíme si poradit,“ řekl. 

Všeobecná fakultní nemocnice bude mít od 13. prosince na starost očkovací centrum v OC Kotva. Centrum bude pouze bez registrace, a zdravotníci v něm budou podávat vakcínu Pfizer.

O Vánocích musí být zdravotníci připraveni do služby

Blížící se Vánoce vzbuzují mezi zdravotníky obavy, přiznal Feltl. „Zdravotníci jsou nervózní, že Vánoce stráví v nemocnici. Ale jsme služba, kterou nemůžeme zavřít. Samozřejmě bychom chtěli být doma. Zatím jsme nerušili dovolené ani svátky, ale všem jsme řekli, že musí být ve startovních blocích,“ řekl Feltl na závěr rozhovoru. 

Více zasažené epidemií koronaviru jsou v současné době moravské kraje, kde některé nemocnice hlásí zahlcení vážnými případy covidu-19. Minulý týden už proběhly převozy pacientů mezi zařízeními, téměř dvě desítky lidí převezli z Brna do Prahy, dva vrtulníkem.

Zdravotníci v poslední době čelí kromě velkého počtu pacientů i demotivaci, kterou ztělesňují neočkovaní a odpůrci opatření, řekla nedávno prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. Z jejich strany přicházejí urážky či jiné útoky kvůli odmítání očkování a testování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video