V lokalitě je navíc porouchaná veřejná kanalizace. Do sklepů i přízemních bytů se tlačí splašky. Leckde se rozlézá plíseň...
"Lidé jsou podráždění. Všichni už toho máme dost. Je tu plno dětí i nemocných lidí. Kdo se chce mýt a vařit, musí tahat vodu v kbelících, hrncích a lahvích. Ne každý má ale dost nádob," líčí Jan Bandy.
Ghetto PřednádražíKdysi krásné cihlové domy z roku 1910 v ulici Přednádraží v Ostravě bývaly dobrou adresou. Dnes jde o zapáchající ghetto. Některé domy už neexistují, z dalších zbyly ruiny. Zánik hrozí i obydleným domům. Vinou nefunkční veřejné kanalizace se do sklepů i přízemních bytů tlačí splašky a začíná tam bujet plíseň. |
"Pořád sem chodí sociální pracovnice, lidé ze sdružení Jekhetane i romský asistent Kumar Vishwanathan. Jedni nabízejí teplé párky, jiní stěhování na ubytovny. To ale není pomoc. Lidé chtějí tekoucí vodu, ne párky ani ubytovny," dodal Bandy, který v Přednádraží žije 30 let a teď pracuje jako správce domů.
Kanalizace údajně má tři vlastníky
Nový majitel je koupil asi před dvěma lety. Chtěl domy opravit a pronajímat, ale narazil na problémy. "Nejhorší je nefunkční veřejná kanalizace. Patří městu, ale to ji odmítá opravit," tvrdí Oldřich Roztočil.
Podle mluvčího Ostravy Michala Bayera má ale kanalizace tři vlastníky: město, firmu Ostravské opravny a strojírny a Roztočilovu firmu, které patří přípojky k domům.
"Odbor ochrany životního prostředí města zahájil správní řízení se všemi vlastníky kanalizace. Řízení s firmou Ostravské opravny a strojírny je ale přerušeno do rozhodnutí soudu, neboť společnost podala určovací žalobu," řekl Bayer s tím, že až řízení skončí, bude jasné, kdo má kanalizaci opravit. "Ani já nesouhlasím s tím, že přípojky jsou moje," tvrdí Roztočil.
Devadesát nájemníků musí pryč
Kvůli splaškům ale jeho domy rychle chátrají a lidé přestávají platit nájemné. Vodárny navíc zvýšily fakturované částky až na dvojnásobek. Asi i kvůli úniku vody a rozbitému vodoměru. Majitel nevybral z nájmů ani tolik, aby mohl zaplatit 90 tisíc korun v termínu. Vyjednával odklad a reklamoval poslední faktury, ale vodárny vodu vypnuly.
Ulice bez vody |
Roztočil pak narychlo sháněl cisternu, aby lidem zajistil vodu na víkend. A také celé pondělí musel řešit další osud celé lokality.
"Ze dvou stovek nájemníků, o nichž víme, musí devadesát pryč, protože neplatí a nemají už platnou nájemní smlouvu," netají Roztočil, který chtěl neplatiče vystěhovat už v pondělí za asistence policie.
Pomoci se ale nedočkal. Jen rady, že má podat trestní oznámení. To udělal. Teď čeká, co se bude dít. S vodárnami dohodl nové termíny přistavení cisterny.
Situaci v ghettu sledují i hygienici. Loni se tam šířila žloutenka. "Prověříme, zda mají lidé vodu alespoň z cisterny," řekl mluvčí hygienické stanice Radim Mudra s tím, že k uzavření domů zatím hygienici nevidí důvod. "Nemáme hlášený ani jeden případ infekčního průjmového onemocnění," sdělil.
Zástupkyně ombudsmana: Město nesmí otálet
Zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová je přesvědčená, že v takové situaci by město nemělo dál otálet. "Když vadná kanalizace ohrožuje zdraví lidí i majetek, je možné využít zákonný institut náhradního opatření. Státní stavební úřad by měl nařídit opravu a až pak řešit další věci," míní.
To si přeje i majitel domů. Nic takového se zatím ale neděje a rodiče z Přednádraží se bojí, že by jim sociální pracovníci mohli odebrat menší děti a umístit je do ústavů. Strach mají hlavně matky trvale hlášené ve Slezské Ostravě.
"Situaci sledujeme, ale děti neodebíráme," ujistil vedoucí tamního oddělení sociálně právní ochrany dětí Václav Pěkník a dodal, že sociální pracovnice nabízejí rodinám přestěhování na ubytovny.
Rodiny, které platí, ubytovnu odmítají
Totéž potvrdila i mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková. "Pracovníci odboru sociálních věcí včetně romského asistenta jsou v lokalitě každý pracovní den. Řeší situaci s jednotlivými rodinami a snaží se dojednat náhradní bydlení v nové ubytovně v Cihelní ulici, přestože obvod není vlastníkem domů v Přednádraží. Ubytovna může od 1. srpna přijmout až 25 rodin. Přednost ale dostanou ty, které dlouhodobě žijí v našem obvodu a nedluží na nájemném a službách," uvedla.
Jenže právě rodiny, které platí, ze svých domovů odejít nechtějí. "Bydlím tu od narození," řekla 41letá žena, která se stará o sedm dětí a vnoučat. "Nikdy nechci žít na ubytovně se společnou kuchyní a koupelnou," dodala.
Další důvod, proč se na ubytovny nechce ani neplatičům, jsou peníze. Ačkoli by teď nemuseli platit kauci a majitelé by jim počkali s prvním nájemným, nakonec by zřejmě bydleli mnohem dráž než teď. "Kde by na to vzali? To nikoho nezajímá," zlobí se Jan Bandy.