Šíp se Romovi zabodl hluboko do hlavy a záchranáři ho v kritickém stavu převezli do ostravské fakultní nemocnice. I přes okamžitou operaci po týdnu umřel.
Poslední rozloučení se konalo v římskokatolické kapličce v Karviné-Novém Městě, ještě předtím karvinskou čtvrtí prošel smuteční průvod, kterého se zúčastnilo zhruba šedesát Romů.
Pláč, smutek a zloba |
Při otevření rakve pak emoce propukly naplno. "Jednoznačně to byla vražda. Nešli jsme tam krást, jen se dívali po nepotřebném šrotu. Ten chlap mířil Martinovi na hlavu v době, kdy jsme už nasedali do auta," opakoval Martinův bratranec Gabriel Gujda.
Z Ostravy přijela i romská žena, která však nechtěla zveřejnit jméno. "Je to strašné, musela jsem přijet. Útoků na Romy přibývá, mám obavy, kde se to zastaví," konstatovala.
Přidávali se ostatní. "Postavte nás do řady, vezměte šípy a střílejte," křičeli.
Průběh smutečního aktu nikdo nenarušil. Příznivci střelce chystají akci do Chotěbuzi až na víkend. Policisté však byli v pohotovosti.
Střelci hrozí dlouholeté vězení, petice žádá nutnou obranu
Pohřeb se několikrát odkládal, jednou kvůli zdravotnímu stavu Hospodiho rodičů, poté se Romové na pietní akt finančně skládali, protože zabitý muž pocházel z velmi chudých poměrů. Nakonec pomohli i dárci a Kumar Vishwanathan ze sdružení Vzájemné soužití.
Střelec Šebesta zůstává na svobodě, ale čelí obvinění z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, za což může jít na deset až šestnáct let za mříže.
Střelec i jeho právník argumentují tím, že Šebestovu posilovnu a servis několikrát někdo vykradl a on považoval Romy za zloděje. Vyzval je, aby z jeho pozemku odešli, a zaháněl je namířenou kuší. Pak osudově vystřelil.
Sousedé z Chotěbuzi žádají, aby jeho počínání bylo posuzováno jako nutná obrana, petici na jeho podporu dosud podepsalo asi šest set lidí z celé země.