Fotbalový Liberec a Jablonec volil Berbra. Bývalý estébák vadí politikům

  8:20aktualizováno  8:20
Slovan Liberec pomohl k důležité funkci ve fotbalové asociaci bývalému příslušníkovi komunistické Státní bezpečnosti Romanu Berbrovi. Místopředsedou se totiž stal rovněž díky podpoře FK Baumit Jablonec. Politici z Libereckého kraje, které MF DNES oslovila, by pro Berbra nikdy nehlasovali.

Roman Berbr, bývalý agent StB, dnes místopředseda Fotbalové asociace ČR. | foto: www.fotbal.cz

"Pokud chceme mít pevnou demokracii, nemůžeme přece takové lidi dosazovat do důležitých funkcí," řekla liberecká primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).

"Ve fotbalu se příliš nevyznám, ale pro lidi, kteří pracovali u StB, bych ruku nezvedla," prohlásila náměstkyně jabloneckého primátora Soňa Paukrtová (Domov na Nisou).

Berbr sloužil u komunistické kontrarozvědky. Na víkendové valné hromadě fotbalové asociace ho podpořil ředitel Slovanu Libor Kleibl.

"Vem to čert, vždyť je to záležitost stará třiadvacet let, vůbec mě to nevzrušuje," uvedl k Berbrově estébácké minulosti Kleibl. "Pro funkci místopředsedy ho to nijak nedegraduje."

Kleiblovi přijde zvláštní spojovat Berbrovu práci u StB s fotbalem.

"Kreatury z StB by neměly vykonávat veřejné funkce"

Poslanec a semilský starosta Jan Farský (TOP 09 a Starostové) si však myslí něco úplně jiného.

"Je ostudné, aby místopředsedu fotbalové asociace dělal člověk jako Berbr," prohlásil Farský.

"Kreatury z StB by neměly v současné době vykonávat žádné veřejné funkce. K StB šly pro svůj vlastní prospěch a proč bychom teď měli věřit, že budou pracovat ve prospěch ostatních?"

Metody StB označil Farský za špinavé. "Ale nepřekvapuje mě, že si Slovan a další kluby vybraly za místopředsedu asociace právě Berbra," dodal Farský. "Český fotbal je plný úplatků a zákulisních machinací. A nelíbí se mi, že za těchto okolností dostává ze státního rozpočtu ročně dotaci přes čtvrt miliardy korun."

Kleibl věří, že Berbr určitě naplní důvěru, jíž se mu dostalo od valné hromady i od Slovanu. "Kdo ví, kolik z delegátů valné hromady mělo s StB co do činění?" poznamenal ředitel Slovanu v rozhovoru pro iDNES.cz.

Náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová (Změna pro Liberecký kraj) se s Kleiblem názorově rozchází a vadí jí, že Slovan přispěl ke zvolení Berbra místopředsedou fotbalové asociace.

"Mám s tím osobně velký problém a nikdy bych mu svůj hlas nedala. Je alarmující, že Berbrova minulost pro něj nebyla na překážku na cestě k funkci, ale spíše vstupenkou k ní," upozornila Kocumová.

"Na druhou stranu vím, že některá mužstva držela na protest proti poměrům ve fotbale výstražné minuty ticha. Věřím, že těchto hlasů bude přibývat."

"Berbr používá zákulisní intriky"

Poslanec Senátu a místopředseda krajského fotbalového svazu Karel Kapoun (ČSSD) se s Kocumovou shoduje. "Vadí mně, pokud ve vedení fotbalové asociace působí lidé s takovou minulostí jako Berbr," řekl Kapoun.

A v čem vidí příčinu, že Berbr u fotbalových funkcionářů uspěl? "Dlouhodobě používá zákulisní intriky. Dokáže klubům leccos nabídnout a omotat si je kolem prstu," vysvětlil Kapoun.

Slovan se nemusí kvůli přízni pro Berbra politiků obávat. Na klub jim chybí páky. "Ale existuje i morální rovina a s panem Kleiblem si pravděpodobně promluvím," upozornila primátorka.

Slovan Liberec patří po roce 2000 k vlajkovým lodím českého fotbalu. Získal třikrát mistrovský titul, jednou vybojoval domácí pohár a dvakrát skončil v Gambrinus lize na třetím místě.

Jablonec letos triumfoval v domácím poháru. V sezoně 2009/10 skončil v Gambrinus lize druhý, o rok později třetí.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ústavní soud se podruhé zastal muže, kterého exekutor připravil o byt

Ústavní soud se podruhé zastal muže, který kvůli nevelké pohledávce přišel o družstevní byt. Už před pěti lety ÚS...

Soud potvrdil zproštění v kauze kolem smluv ministerstva vnitra a Fujitsu

Šest lidí, obžalovaných v souvislosti se smlouvami ministerstva vnitra a firmou Fujitsu Technology, nespáchalo trestný...

Česko respektuje politiku jedné Číny, napsal Zeman Si Ťin-pchingovi

Nemám žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků. Česká republika plně respektuje politiku jedné Číny,...

Chceme odstoupení rektora Zimy, žádají po smlouvě s Home Creditem akademici

Po podpisu smlouvy o partnerství s firmou Home Credit vyzývají k odstoupení rektora akademici a tři členové vědecké...

Najdete na iDNES.cz