Šéfem fotbalu zůstává Pelta, uspěl i Berbr s Damkovou. Prohrál Šeterle

  9:57aktualizováno  15:48
Fotbal má předsedu na příští čtyři roky. První mužem asociace se stal Miroslav Pelta. Současný šéf tak pokračuje ve funkci, kterou má od listopadu 2011. Místopředsedou asociace za Čechy byl zvolen kontroverzní Roman Berbr, bývalý rozhodčí s velkým vlivem.
Spokojený Miroslav Pelta. Právě byl na valné hromadě  opět zvolen šéfem českého

Spokojený Miroslav Pelta. Právě byl na valné hromadě opět zvolen šéfem českého fotbalu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

"Chci poděkovat za podporu, je to pro mě závazek. Když budeme živí a zdraví, tak to zvládneme. Fotbal je fenomén, je nesmrtelnej," řekl Pelta bezprostředně po volbě. Byla jednoznačná. Vyslovilo se pro něj 123 ze 126 delegátů české komory a 67 ze 70 delegátů moravské komory.

PRŮBĚH VALNÉ HROMADY JSME SLEDOVALI ON-LINE

"Valná hromada proběhla poměrně v klidu, bez kontroverzí, ale čeká nás těžká práce. Nejvíc ze všeho musíme zvýšit důvěryhodnost pro veřejnost. Ta důvěra je v totální krizi. Mně půjde o to, aby se vztahy na úrovni profesionálního fotbalu uklidnily. Co nyní probíhá v médiích je alarmující a my se musíme zamyslet nad tím, že ten problém je v nás," prohlásil Tomáš Paclík, majitel Plzně a znovuzvolený člen výkonného výboru za ligové kluby.

 Pelta, ač rovněž muž s kontroverzní minulostí a pověstí, má ohromnou podporu díky tomu, že žije pro fotbal 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Jeho schopnost sehnat finanční prostředky je mimořádná.

Kdo získal jakou funkci

Výčet členů výkonného výboru:

Předseda asociace: Miroslav Pelta  - v české komoře 123 ze 126 hlasů (2 delegáti se zdrželi, 1 proti), v moravské 67 ze 70 (2 se zdrželi, 1 proti)

První místopředseda (za Moravu): Zdeněk Zlámal - 69 ze 71 hlasů (2 se zdrželi)

Druhý místopředseda (za Čechy): Roman Berbr - 108 ze 127 hlasů (8 se zdrželo, 11 proti)

Třetí místopředseda (za ligové kluby): Dušan Svoboda - získal hlasy 23 klubů, pro konkurenta Jaromíra Šeterleho jich hlasovalo 9.

Členové za ligu: František Hrdlička (20 hlasů), Josef Lébr (19), Tomáš Paclík (17). Poražení: Starka (8), Wolf (8), Rýva 10), Procházka (13)..

Předsedkyně Řídící komise pro Čechy: Dagmar Damková - 53 z 57 hlasů (4 se zdrželi).

Předseda Řídící komise pro Moravu: Pavel Blaha - získal 24 hlasů, konkurent Ladislav Dofek 10

Členové výkonného výboru za okresy a kraje v Čechách: Josef Tancoš a Rostislav Votík - žádní konkurenti

Členové výkonného výboru za okresy a kraje na Moravě: Vlastimírl Hrubčík a Miroslav Vrzáček - získali 20 hlasů, konkurenti Martin Bednář a Stanislav Kaláb 12

"Díky němu fotbal nezkrachoval," řekl před samotnou volbou Miroslav Jansta, předseda České unie sportů, který zároveň tvrdě kritizoval Peltova předchůdce Ivana Haška a jeho praktiky. Označil ho za člena Hušákovy galerky. "Ivan Hašek zaslouží absolutorium jako fotbalista a trenér. Ale jako funkcionář nezaslouží nic," řekl Jansta.

Možná nejzásadnější zprávou z vysočanského hoteliu Clarion je, že Berbr nemusí k prosazení svých názorů mít ve výkonném výboru většinu. Jistě za ním bude stát jeho životní partnerka Damková, soukmenovci Tancoš s Votíkem a nejspíš i Paclík.

S Peltou půjdou zástupci Moravy, kterým se Berbrovy praktiky nelíbí. Dále místopředseda za ligu Svoboda a členové za ligu Hrdlička s Lébrem.  To je celkem osm členů z třinácti. 

"Nechci tady určovat, kdo s kým a tak, ale můžu říct, že s obsazením výkonného výboru jsme spokojený," poznamenal Pelta.

Na sobotní valné hromadě fotbalové asociace Pelta neměl žádného soupeře. Svůj kýžený post místopředsedy za Čechy, tedy druhého místopředsedy asociace, získal Berbr.

"Slova předsedy si beru k srdci. Pro fotbal nebudu pracovat deset hodin, ale dvanáct. A k tomu, co bylo v posledních dnech o mně v novinách, se vyjádřím během tří týdnů do časopisu Gól," řekl Berbr delegátům. Pelta ho totiž při projevu kritizoval za některá vyjádření v médiích.

Prvním místopředsedou se stal Zdeněk Zlámal, je místopřesedou za Moravu. Byl také jediným kandidátem. Měl masivní podporu stejně jako Pelta a Berbr.

Proti zvolení Pelty hlasoval v české i moravské komoře vždy jen jeden kandidát.

Problémy se zvolením neměl ani Berbr, ačkoli proti bývalému pracovníkovi StB se postavila část nejen fotbalové veřejnosti. Pro to, aby se stal místopředsedou za Čechy, zvedlo ruku 108 delegátů, osm se zdrželo, proti jich bylo 11. Ani Berbr neměl protikandidáta.

O třetím místopředsedovi rozhodly ligové kluby. V tajné volbě Dušan Svoboda ze Sparty jednoznačně porazil Jaromíra Šeterleho. Pro Svobodu bylo 23 profesionálních klubů, pro Šeterleho jen devět.

Místopředseda českého fotbalu Dušan Svoboda komentuje valnou hromadu:

Své pozice ve výkonném výboru vedle Pelty obhájili Berbr, Svoboda, Hrdlička, Paclík, Votík, Blaha a Tancoš. Nováčky jsou Zlámal, Damková, Vrzáček, Hrubčík a Lébr.

Pelta pokáral Berbra, Jansta sepsul Haška

Projevy od řečnického pultu, předčítání zpráv. Valná hromada fotbalové asociace ČR v sobotu v 10.00 začala nudnou pasáží. Výkonný výbor byl kompletní po dalších pěti hodinách.

Před volbou současný předseda Miroslav Pelta shrnul své osmnáctiměsíční období a vyjádřil se i k Berbrovi.

"Veřejně říkám, že spolu s Romanem Berbrem máme velmi dobré vztahy. Média a veřejnost mě tlačí k tomu, abych proti němu vystoupil, jestli chci zachránit svou pověst. Já tak v žádném případě neučiním," řekl Pelta.

Bývalého rozhodčího však vyzval, aby umírnil své výroky, které podle něj pošpiňují důvěryhodnost fotbalu, a svou prací dokázal, že miluje fotbal.

"Svými výroky způsobil českému fotbalu velkou škodu. Proto ho vyzývám, aby si v případě zvolení sáhnul do svědomí a svou prací dokázal, že fotbal miluje. Aby se zamyslel nad svými činy a uvědomil si, že je zapotřebí, aby ubral na plynu. Je zapotřebí, abychom se všichni začali chovat tak, abychom získali zpět důvěru veřejnosti," pokračoval Pelta.

"Ztratili jsme důvěru veřejnosti. I podobné výzvy musíme brát vážně a zamyslet se nad tím," uznal. "Atmosféra je tak nepřátelská a zlá, že je těžké získávat důvěru zpátky, ale nesmíme rezignovat a naopak musíme bojovat."

Příjmy asociace stouply o 125 milionů

Fotbalová asociace loni vykázala příjmy o celkové sumě 444 milionů korun. Je to o 125 milionů korun více než v roce 2011. Hlavním důvodem je, že ze státních zdrojů získala o 107 milionů než v předchozím roce. Dalších téměř 14 milionů přineslo zavedení poplatků za členství ve FAČR.

Hlavním důvodem navýšení příjmů ze státních zdrojů je částka 180,5 milionu korun, kterou poskytlo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Tato částka má nahradit ztrátu, která vyplynula z krachu loterijní společnosti Sazka. Naopak oproti roku 2011 chybí 56 milionů korun z rozpočtu ministerstva financí.

Chance Liga 2024-25: Los fotbalové ligy

Nejvyšší fotbalová soutěž se bude hrát pod názvem Chance Liga. Na podzim se odehraje devatenáct kol, první část sezony skončí 14. prosince. Jarní část začne už 1. února.

Teplice - Sparta, Slavia - Č. Budějovice, Plzeň - Hradec Králové, Liberec - Slavia, Sparta - Dukla, Karviná - Ostrava, Ostrava - Slavia, Slavia - Plzeň, Slavia - Sparta, Plzeň - Sparta

  • Nejčtenější

Shamrock - Sparta 0:2, úspěšný start bojů o Ligu mistrů. Pomohl i kiks Irů

Dublin (Od našeho zpravodaje) Sparťanští fotbalisté do kvalifikace o Ligu mistrů vstoupili vítězně. V úvodním utkání 2. předkola domácí Shamrock Rovers porazili 2:0. Výsledek z Dublinu je lepší než předvedená hra, především v...

23. července 2024  19:47,  aktualizováno 

Sparta - Pardubice 2:1, fotbalová liga začala, mistr prohrával, rozhodl Olatunji

Sparťanští fotbalisté zahájili nový ročník ligy vítězně, když porazili Pardubice 2:1. Ale nadřeli se. V páteční předehrávce obhájci titulu prohrávali, do poločasu vyrovnal Ryneš a po hodině otočil...

19. července 2024  18:10,  aktualizováno  21:03

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovácko - Slavia 0:0, mdlý výkon bez šancí, neprosadil se ani Chorý

Největší favorit na titul na úvod zaváhal. Slávističtí fotbalisté v prvním kole nového ročníku si na Slovácku nevytvořili ani pořádnou šanci, i proto remizovali 0:0. Poslední půlhodiny strávil na...

21. července 2024,  aktualizováno  19:02

Slavii čeká belgický Union. Sparta může narazit na Rumuny, nebo na Izraelce

Pokud se fotbalisté Sparty dostanou přes irský Shamrock Rovers do třetího předkola Ligy mistrů, narazí v něm na rumunský FCSB, nebo izraelský Maccabi Tel Aviv. Slavia ve stejné fázi kvalifikace vyzve...

22. července 2024  12:15,  aktualizováno 

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě posily za večer. Sparta má beka ze země mistrů Evropy a dánského stopera

Dvě posily během jednoho večera. Fotbalová Sparta získala španělského obránce Imanola Garcíu z Athletiku Bilbao, který podepsal víceletý kontakt, a na hostování s opcí přivedla dánského stopera ...

16. července 2024  20:06,  aktualizováno  21:23

Thierry, pozlatíš Francii? Tipovat fotbalový turnaj na olympiádě je ošidné

Mistrem světa je od roku 1998. O dva roky později vyhrál s Francií mistrovství Evropy. Tehdy byl obdivovaným zabijákem, elegantním útočníkem s bleskovým pohybem a dokonalou střelou placírkou....

24. července 2024  9:57

Spokojený Friis: Půjdu a hráčům poděkuju. Těžko jim teď něco vytýkat

Dublin (Od našeho zpravodaje) Po každé otázce se na chvíli zamyslel, než na ni začal odpovídat. Rozvážný byl projev trenéra sparťanských fotbalistů Larse Friise po jeho premiéře v evropských pohárech v roli hlavního kouče....

24. července 2024  7:26

Vindahl mi ani nepoděkoval, smál se hrdina Ross. O nabídce Sparty neváhal

Dublin (Od našeho zpravodaje) Jeho klíčový moment přišel ve 30. minutě. Po chybné rozehrávce brankáře Vindahla před sebou měl záložník Farrugia odkrytou bránu, vypálil zpoza vápna, ale jeho pokus skvělým skluzem zablokoval...

23. července 2024  23:58

Shamrock - Sparta 0:2, úspěšný start bojů o Ligu mistrů. Pomohl i kiks Irů

Dublin (Od našeho zpravodaje) Sparťanští fotbalisté do kvalifikace o Ligu mistrů vstoupili vítězně. V úvodním utkání 2. předkola domácí Shamrock Rovers porazili 2:0. Výsledek z Dublinu je lepší než předvedená hra, především v...

23. července 2024  19:47,  aktualizováno 

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...