Ilustrační snímek - Siri Ellen Sletnerová

Ilustrační snímek - Siri Ellen Sletnerová | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Rodiče mohou bez obav mluvit o svých kauzách v Norsku, tvrdí ambasáda

  • 371
Rodiče se mohou v médiích vyjadřovat ke svým kauzám, které řeší norské sociální úřady, a nehrozí jim za to postih. Prohlásila to norská ambasáda v souvislosti s případem dětí Evy Michalákové. Matka tvrdí, že důvodem pro nové rozhodnutí norské komise byla medializace celého případu.

„Rodiče mají právo vyjadřovat se svobodně o případech skrze média. Žádným způsobem tím neriskují, že budou za toto potrestáni či trestně stíháni,“ uvedla v jednom z prohlášení norská ambasáda. Poukazuje na citlivost případů pro děti i jejich rodiče. „Rodiče mají právo na bezplatnou právní pomoc během celého procesu,“ sdělilo velvyslanectví. Už dříve uvedlo, že rodiče mohou dostat advokáta ex offo.

Ambasáda sdělila, že nemá žádné informace o důvodech rozhodnutí „o dvou nezletilých dětech českého občanství“. Případ mohou komentovat jen účastníci řízení, což podle velvyslanectví může vést k tomu, že média nepředstavují záležitost „na základě všech relevantních informací“. Názory by měly vycházet „ze správných a věcných“ údajů.

Nyní ambasáda prohlásila, že norský zákon je v souladu s principy Úmluvy o právech dítěte a norské zákony se vztahují na všechny lidi v Norsku bez ohledu na jejich původ či národnost.

Michaláková nechtěla v úterý rozhodnutí norských úřadů komentovat (více o adopci a zbavení rodičovských práv zde). „Budeme podávat odvolání a když to nedopadne dobře, budu hledat pomoc ve Štrasburku. Chci udělat vše pro to, aby se děti mohly vrátit domů,“ řekla iDNES.cz ve středu matka chlapců.

V úterní tiskové zprávě od rodinných právníků stálo, že norské úřady jako jeden z hlavních důvodů uvedly právě to, že o kauze Michaláková mluvila s médii. Podle některých informací mohlo úřadům vadit hlavně to, že se ve sdělovacích prostředcích objevovaly informace o chlapcích i jejich snímky.

Europoslanci vyzvali ke zdrženlivosti

Případ vyvolává i slovní přestřelky mezi politiky. Europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09-STAN) přes média vyzval svého lidoveckého kolegu z europarlamentu Tomáše Zdechovského, aby přestal navrhovat vyhoštění norské velvyslankyně z Česka (více zde). Poškozuje to prý vzájemné vztahy a nepomáhá matce a jejím synům.

Sedm českých europoslanců - mezi nimi Polčák i Zdechovský - podepsalo ve středu společné prohlášení. Vyzvali v něm ke zdrženlivosti politiků v kauze. Odmítli také vyhoštění ambasadorky Norského království z Prahy. Zdechovský pak řekl, že i když prohlášení podepsal, svůj názor na vyhoštění nezměnil. Prezident Miloš Zeman zase zrušil pozvání velvyslankyně na oslavy 28. října (více čtěte zde).

Také senátorka a šéfka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová se prý nesetkala „s příběhem tak hrubého porušení lidských a dětských práv“, jaký mají Michalákovi. Norský postup považuje za „výsměch Úmluvě o právech dítěte“. Postrádá „zásadní reakce a akční kroky“ členů vlády, aby se děti vrátily do rodiny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video