Expert: Řidič by měl vyzvat k použití pásu, pokutu vždy platí nepřipoutaný

  9:32aktualizováno  9:32
Řidič nenese odpovědnost za to, že se dospělý pasažér v autě nepřipoutá. Nicméně zodpovědný šofér na to spolujezdce alespoň upozorní, říká dopravní expert Roman Budský z neziskové organizace Tým silniční bezpečnosti. Případnou pokutu za nepoužití bezpečnostního pásu v každém případě platí spolujezdec.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ve čtvrtek dal Ústavní soud částečně za pravdu muži, který si stěžoval, že mu soudy přičetly k trestu smrt spolujezdce, který se nepřipoutal (více o případu a nálezu ÚS čtěte v tomto článku). Dopravní expert Roman Budský však tvrdí, že nejde o nijak přelomové rozhodnutí, jelikož potvrdil znění zákona o provozu na pozemních komunikací. 

Podle něj je řidič povinen zajistit bezpečnost přepravované osoby, podle druhého ustanovení je „přepravovaná osoba povinna být za jízdy připoutána na sedadle bezpečnostním pásem“ a dbát pokynů řidiče.

Pokuta za pásy

Za porušení povinnosti být za jízdy připoután bezpečnostním pásem: 
- bloková pokuta na místě do 2 000 korun
- ve správním řízení 1 500–2 500 korun
- 3 body do karty řidiče

Pokutu platí ten, kdo pásy nepoužil. Za nezletilé řidič.

„Nikde není stanoveno, že řidič by byl odpovědný za připoutání, nebo nepřipoutání spolujezdce,“ říká Budský. V případě nehody se zraněním se pak zkoumá, nakolik k němu přispěla právě absence bezpečnostního pásu.

„Jinak je to ve vozidlech s více než osmi místy, jako jsou mikrobusy a autobusy. Tam je dáno, že řidič a samozřejmě i provozovatel jsou povinni upozornit cestující, aby se připoutali, k čemuž používají například piktogramy,“ vysvětluje odborník. Pokud pasažér neuposlechne, může jej přepravce na základě přepravního řádu odmítnout svézt.

Přestože podle zákona šofér spolujezdce nemusí ani upozornit, aby se připoutal, Budský takovou výzvu považuje za znak zodpovědného řidiče.

„Faktem je, že zodpovědný řidič, když sedne za volant a má spolujezdce, tak je třeba neformálně vyzve, aby si zapnuli pásy. Někdy jsou například pasažéři vzadu zabraní do hovoru, a prostě na ten pás nepamatují. V té první fázi by měl řidič říct: Hele, nezapomeňte se mi tam připoutat. To si myslím, že je i slušnost a neformální povinnost šoférů,“ míní odborník.

Kontrolujete jako řidič, zda jsou vaši spolujezdci připoutaní?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 10. května 2018. Anketa je uzavřena.

Ano 2409
Ne 578

Připomíná rovněž možnost, kdy nepřipoutání se může výrazně změnit i soudní dohru nehody. „Může se stát, že řidič jede po hlavní silnici, ale není mu z vedlejší dána přednost,“ nastiňuje Budský, „dojde k nárazu, a on nebo někdo ze spolujezdců nemá pás, tak v tomhle případě se může dovodit, že hlavní příčinou zranění je absence pásu a ne to nedání přednosti“.

Nedání přednosti pak může být klasifikováno pouze jako přestupek a řidič jedoucí po hlavní silnici například nebude mít nárok vymáhat po něm odškodnění za zranění. „Není to jen ta pokuta, ale i v případě nehody se to může všechno otočit. Doporučuji: zapínat se, zapínat se, zapínat se,“ vyzývá Budský.


Nepřipoutaný spolujezdec platí pokutu

Že za své připoutání zodpovídá spolujezdec sám, naznačovala i praxe policie. „Pokutován je vždycky spolujezdec. Řidič je odpovědný samozřejmě jen za to, aby se připoutaly děti,“ řekl MF DNES šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Mezi lidmi často kolují mýty o nutnosti poutat se v autě. Například názoru, že na krátké vzdálenosti není nutné se připoutat, odporují statistiky, podle nichž se více než polovina dopravních nehod odehraje při jízdě na vzdálenost do čtyřiceti kilometrů od místa bydliště či parkování auta. Bezpečnostní pásy také nenahradí airbag. Naopak bez pásu je airbag nebezpečný, protože tělo může být nárazem odmrštěno nesprávným směrem.

Odborníci vyvracejí i fámu, že těhotné ženy se připoutat nemusí. Přesto existují výjimky, kdy pás není nutné použít. Týkají se například couvání, policistů a záchranářů ve službě. Výjimku může udělit i lékař ze zdravotních důvodů. Zákon také nepostihuje řidiče veteránů, které byly vyrobené bez pásů.

Nepřipoutaný cestující je při nehodě velkým nebezpečím pro zbytek posádky:

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Premiér Babiš slíbil, že na summitu EU navrhne opatření vůči Turecku

Premiér Andrej Babiš na summitu Evropské unie v závěru týdne přednese návrh na přijetí společných evropských opatření...

Češi ozvláštňují tetris challenge vtípky, vězeňská služba přibalila psa

Spoutaný vězeň leží na zemi, vedle něj se rovněž ve vodorovné poloze nachází několik zakuklenců a taky pes. Kolem jsou...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz