Řidič neručí za připoutání dospělého spolujezdce, rozhodl Ústavní soud

  11:55aktualizováno  11:55
Řidič podle Ústavního soudu nemá povinnost zajistit, aby se dospělý spolujezdec připoutal bezpečnostním pásem. Musí však dbát na to, aby byly připoutané malé děti. Ústavní soudci to uvedli v nálezu ke stížnosti muže, který byl odsouzen za dopravní nehodu, při níž zahynul jeho bratr. Samotnou stížnost ovšem soud zamítl.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: HZS Zlínský kraj

Před soud se stěžovatel D. P. dostal kvůli autonehodě, kterou jako řidič způsobil pod vlivem alkoholu. Kvůli nepřiměřené rychlosti se auto převrátilo na střechu. Při nehodě zemřel nepřipoutaný spolujezdec. Řidič a další pasažér vyvázli s lehčími zraněními.

V roce 2016 dostal muž u olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě pravomocně tři roky nepodmíněně a zákaz řízení na pět let. Podle soudů muž porušil zákaz řízení, řídil pod vlivem návykové látky a uznaly jej vinným z usmrcení z nedbalosti.

Proti tomu se D. P. bránil ještě dovoláním k Nejvyššímu soudu. Napadal zejména podle něj nepřiměřeně tvrdý trest, avšak neúspěšně. Připomněl rovněž, že soudy nezohlednily zavinění spolujezdce, který by neutrpěl smrtelná zranění, pokud by se připoutal.

Nejvyšší soud (NS) dovolání odmítl s tím, že údajná nepřiměřenost trestu není dovolacím důvodem. „V obecné rovině platí, že řidič je povinen zajistit bezpečnost přepravované osoby a povinností této osoby je naopak být za jízdy připoutána na sedadle bezpečnostním pásem,“ podotkl navíc NS. Následně podal odsouzený muž stížnost k Ústavnímu soudu.

Šofér porušil jiné povinnosti, proto může být potrestán

Judikatura Nejvyššího soudu byla podle ústavních soudců dosud rozpolcená. Civilní a trestní kolegium měly odlišné názory. Podle ÚS je judikatura Nejvyššího soudu, že povinnost připoutání spolujezdců je primárně tíží řidiče, v rozporu se zákonem o pozemních komunikací.

Zákon totiž neukládá žádnou povinnost řidiči, pokud cestující odmítnou řídit se jeho pokyny. V případě silniční kontroly platí pokutu za nepřipoutání se spolujezdec.

„Stěžovatel byl před předmětnou dopravní nehodou a v jejím průběhu řidičem standardního osobního motorového vozidla a oba jeho spolujezdci byli dospělými plně svéprávnými osobami. Jak tedy vyplývá z výše uvedeného, na stěžovatele žádná zvláštní povinnost zajistit připoutání se zesnulého nedopadala,“ uvedl ÚS ve svém nálezu.

Kontrolujete jako řidič, zda jsou vaši spolujezdci připoutaní?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. května 2018. Anketa je uzavřena.

Ano 2409
Ne 578

Podle soudce zpravodaje Jaroslava Fenyka sice nese zodpovědnost za případnou škodu na zdraví především nepřipoutaný spolujezdec, ovšem jen v situaci, kdy řidič neporuší jinou svou důležitou povinnost. Pokud například jede nepřiměřenou rychlostí, může být za tragickou nehodu souzen a potrestán. To je právě případ řidiče D. P.

I když mu ústavní soudci dali za pravdu, že neměl povinnost zajistit připoutání spolujezdce, na výsledku trestního řízení to podle ÚS nic nemění.

„Stěžovatel věděl, že řídí vozidlo ve stavu vylučujícím způsobilost (podnapilost), že projíždí zatáčku vyšší než povolenou rychlostí a že zesnulý není připoután bezpečnostním pásem. Musel tak počítat s tím, že při tomto způsobu jízdy hrozí nehoda, k níž skutečně z uvedených příčin došlo,“ sdělil ÚS.

Nepřipoutaný cestující je při nehodě velkým nebezpečím pro zbytek posádky

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Seznamka na Twitteru. Andrej Babiš sdílí nabídky na seznámení

Na oficiálním twitterovém účtu Andreje Babiše se v sobotu začaly hojně objevovat příspěvky, ve kterých se lidé...

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

Aby ženy i ve vězení zůstaly matkami. Pomoci jim má zvláštní program

Pro ženy je odloučení od potomků mnohem větší utrpení než pro muže, své o tom vědí trestankyně z ženské věznice v...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz