Randění v časech koronaviru bylo složitější, než kdy dříve. Políbení přes...

Randění v časech koronaviru bylo složitější, než kdy dříve. Políbení přes roušku není ono. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jaký respirátor použít? Lidem stačí látkové roušky, běžným lékařům FFP2

  • 152
Podle ministerstva zdravotnictví je důležité vědět, jaký druh respirátoru používat. Běžně lidem stačí jednorázové nebo látkové roušky, naopak nejvyšší třída respirátorů FFP3 je určena pro pracovníky infekčních klinik nebo urgentních příjmů. Používání speciálních ochranných pomůcek na nesprávných místech může vést k plýtvání.

Pro kontakt zdravotníků s koronavirem nakaženými pacienty stačí podle doporučení ministerstva zdravotnictví většinou respirátor střední třídy FFP2. Nejvyšší třída ochrany FFP3 je třeba při procedurách, kde vzniká aerosol. Ten se tvoří například při zavádění dýchací podpory. 

„Respirátory nebo polomasky na úrovni FFP3 je doporučováno používat také pracovníkům čističek odpadních vod, kteří se pohybují v blízkosti technologií provozu s výskytem vodních par,“ uvedlo ministerstvo.

Respirátor FFP3 mají používat také pracovníci infekčních klinik, urgentních příjmů nebo zdravotnické záchranné služby, uvedlo ministerstvo. Zubním lékařům podle úřadu stačí respirátor střední třídy doplněný štítem. Původně ale resort označoval i vrtání zubů za rizikovou činnost, při níž vzniká aerosol s kapénkami.

Se stejným respirátorem mohou zdravotníci k více pacientům, pokud mají stejnou diagnózu. Nesmí ho ale mezitím sejmout, pomůcka nesmí být poničená či znečištěná. Pokud mají nemocnice možnost sterilizace pomůcek, může být respirátor FFP3 použitý až třikrát.

Respirátory střední třídy nebo srovnatelné čínské N95 jsou podle ministerstva vhodné pro ostatní zdravotníky - praktické lékaře, ambulantní specialisty nebo lékárníky. „Dále jsou tyto respirátory vhodné pro zdravotnický personál na odběrových místech,“ uvádí se v doporučení ministerstva.

Vhodné jsou podle dokumentu také pro prodavače, řidiče MHD, hasiče, policisty nebo vojáky, kteří jsou v častém styku s veřejností. Sloužit by měly také lidem v takzvaných čistých provozech v potravinářském průmyslu.

Respirátor FFP3

Respirátor FFP2

Respirátor FFP1

Ostatním lidem včetně pracovníků v průmyslu nebo běžných potravinářských výrobách stačí podle ministerstva jednorázové nebo látkové roušky či respirátory třídy FFP1. U pomůcek s výdechovým ventilem ministerstvo upozorňuje, že je třeba je zalepit nebo zakrýt další rouškou.

Používání speciálních ochranných pomůcek na nesprávných místech může mít podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha za následek jejich nedostatek. „Současně je důležité klást důraz na správné nasazování a sundávání, včetně likvidace,“ upozornil Vojtěch.

Typové profese a činnosti pro použití respirátorů
Respirátor třídy FFP3  nebo GB19083 u pomůcek z ČínyOchrana 99 procent. Potřebuje ho zdravotnický pracovník JIP s ventilovanými pacienty, personál infekční kliniky, personál uvnitř rizikové zóny s možným výskytem kontaminovaného aerosolu a pracovník laboratoře COVID-centra. 
Respirátor třídy FFP2 (nebo N95/KN95/GB19083) Potřebuje ho zdravotník na urgentním příjmu, zdravotnický pracovník na běžném oddělení, praktický lékař, ambulantní specialista, lékárník, potravináři v tzv. čistých provozech, řidiči, pokladní, pracovníci s častým kontaktem s klienty, armáda, policie a hasiči s častým kontaktem s veřejností.
Respirátor třídy FFP2 - 940 (nebo N95/KN95/GB19083) + ochranný štítPotřebuje ho zdravotnický pracovník na odběrovém místě vzorků a zubní lékař.
Rouška nebo respirátor FFP1 Potřebuje ho armáda, policie, hasiči, pracovníci v energetice, pracující v administrativě, průmyslu, lesnictví, zemědělství, potravinářství a běžná veřejnost.

Roušku je podle doporučení třeba nasazovat tak, aby zakrývala ústa a nos. Uvázaná by měla být pevně, aby byla mezera mezi tváří a rouškou co nejmenší.

„Přední části roušky se během nasazování a snímání nedotýkejte. Při snímání roušky se nedotýkejte její přední části, uvolněte ji vzadu za šňůry či gumičky a sejměte ji,“ uvedlo ministerstvo s tím, že po manipulaci s rouškou je třeba si umýt ruce. Za novou je třeba roušku vyměnit, když je vlhká.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video