Sucho ohrožuje letní vodáckou sezonu, řeky jsou na historickém minimu

  0:02aktualizováno  0:02
Pokud brzy nezaprší, čeká vodáky špatný rok. Oblíbenou kratochvíli desetitisíců Čechů ohrožuje sucho a jím způsobené nízké stavy vody v řekách. Splavné jsou pouze větší toky, všechny z nich registrují úbytek zájemců. Vodáci přesto zůstávají optimisté a věří, že srážky ještě přijdou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

A přestože jsou správci českých řek opatrní v odhadech nadcházející sezony, zaznívají z jejich slov velké obavy. „Když nezaprší, tak nic hezkého vodáky letos nečeká. Nemáme žádný přítok jako ostatní státy, tak musíme čekat na srážky a ty letos prakticky nejsou,“ říká mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Ačkoliv je konec května, množství vody v řekách a potocích připomíná situaci, která nastává až uprostřed horkého léta.

Letos tak budou podle Chmelaře mít vodáci v Povodí Moravy jistotu kromě Baťova kanálu, kde je dostatečná hloubka, pouze na dolních úsecích největších řek – Moravy nebo Dyje.

Podobně vidí situaci i ostatní správci řek. „Nedá se očekávat, že by horní úseky řek byly v létě sjízdné,“ potvrzuje Hana Bendová z Povodí Labe. Lepší situaci očekává jen na dolním toku Jizery, ten ale není vodáky příliš oblíben.

Varování zní i z místa, kde mají na starosti většinu atraktivních řek, od Povodí Vltavy. „Stavy na řekách jsou podprůměrné, zejména tam, kde nejsou žádné přehrady,“ říká Hugo Roldán z Povodí Vltavy.

Nejvíce postižené suchem jsou podle něj právě vodácky atraktivní řeky – Otava, Lužnice nebo Sázava. Podle Roldána nemůže povodí vodákům ani pomoct třeba odpouštěním z přehrad, žádné významné nádrže jako na Vltavě zde nejsou. „Pomůže jen déšť, příkladem může být Berounka, kde zapršelo a situace se zlepšila,“ dodává Roldán. Vodákům tak zbude jediná jistota, Vltava. Tam splavnost garantuje stálý odtok z přehradní nádrže Lipno.

Nejméně vody za sto let

Slova vodohospodářů potvrzují i meteorologové. V polovině května byla podle nich většina českých řek na podprůměrných hodnotách, na 10 až 70 procentech květnového průměru.

Řada řek, například Sázava, Lužnice, Nežárka, Bečva nebo Morava, dosáhla 11. května nejnižších hodnot za celou dobu pozorování. „U větších řek přitom časové řady sahají sto let do historie, například na Sázavě se měří od roku 1911,“ říká Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

I přes špatné prognózy meteorologů a správců povodí ohledně množství vody v řekách během letní sezony neztrácejí vodáci víru, že se sezonu ještě podaří zachránit.

V Česku je sucho jako ve vrcholném létě. A pršet hned tak nebude

Před dvěma lety se oblíbený úsek horní Vltavy v Národním parku nemohl splouvat jen jediný den, loni tam bylo suchých dnů už čtyřicet. Podle mluvčího Národního parku Šumava Jana Dvořáka nelze odhadovat, jaká bude sezona letos, kolik bude v řece vody. „Je to ve hvězdách. Teď se zaplaťpánbůh splouvat ještě může,“ říká Dvořák.

Na řece meandrující Šumavou platí řada omezení včetně povinné registrace nebo zákazu splouvání při nízkém stavu řeky. „Zájem o rezervaci je pořád stejný. Víkendy jsou plné, přes týden se volná místa najdou – pondělky, úterky,“ říká Dvořák. Správa parku reguluje počet vodáků na Vltavě nad Lipnem, kvůli ochraně přírody.

Pomůže jen déšť

Vodákům na Berounce nebo Ohři pomohly deště z konce minulého týdne. „Vody je dostatek. Týden před dešti řeka sjízdná nebyla. Ale teď se zase hladina navýšila a nějakou dobu to asi vydrží,“ říká spolumajitel půjčovny lodí TeRi na Ohři Rizan Badalli.

Horší než na českých řekách je situace na Moravě, třeba na řece Dyji. „Zatím to vnímáme, že je tak o čtvrtinu menší zájem. Protože touhle dobou jsme měli vloni už víkendy všechny plné, teď nám v půjčovně zůstává přibližně čtvrtina lodí, které tady máme k dispozici,“ popisuje vedoucí vodáckého centra Znojmo David Gros situaci. Vše bude podle něj záviset na aktuálním počasí a stavu vody. „Vodáci jsou většinou optimisté, “ dodal.

Tím, co ovlivňuje provoz na řece, je také počasí. Když je pěkné, teplé počasí, lidé jsou ochotni dřít lodě o dno a přenášet je přes suché úseky. Za špatného počasí je to naopak. „Když je ošklivo, tak ani větší stav vody zájmu nepomůže,“ říká spolumajitelka půjčovny lodí Berounka Barbora Kraumanová.

Loni se na Vltavě u jezů tvořily kolony raftů a kánoí:

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vzduch z Afriky je suchý, silné bouřky nepřijdou, říkají meteorologové

Výkopový dělník se ochlazuje při práci v centru Brna. (26. června 2019)

Středa má být nejteplejším dnem od začátku roku. Vedro zavinil horký vzduch proudící z Afriky, řekl v Rozstřelu...

Udělal jsem mnoho užitečného, řekl Staněk a přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

K císaři Karlovi IV. se ve Sněmovně přirovnal ministr kultury Antonín Staněk. „Po celé České republice je spousta měst...

Chaos ČSSD. Místopředseda Veselý mluví o žalobě na Zemana, Hamáček ji popírá

Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček po setkání s europoslankyní...

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš dostane podle místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého od šéfa strany Jana Hamáčka dopis,...

Najdete na iDNES.cz