Sucho ohrožuje letní vodáckou sezonu, řeky jsou na historickém minimu

  0:02aktualizováno  0:02
Pokud brzy nezaprší, čeká vodáky špatný rok. Oblíbenou kratochvíli desetitisíců Čechů ohrožuje sucho a jím způsobené nízké stavy vody v řekách. Splavné jsou pouze větší toky, všechny z nich registrují úbytek zájemců. Vodáci přesto zůstávají optimisté a věří, že srážky ještě přijdou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

A přestože jsou správci českých řek opatrní v odhadech nadcházející sezony, zaznívají z jejich slov velké obavy. „Když nezaprší, tak nic hezkého vodáky letos nečeká. Nemáme žádný přítok jako ostatní státy, tak musíme čekat na srážky a ty letos prakticky nejsou,“ říká mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Ačkoliv je konec května, množství vody v řekách a potocích připomíná situaci, která nastává až uprostřed horkého léta.

Letos tak budou podle Chmelaře mít vodáci v Povodí Moravy jistotu kromě Baťova kanálu, kde je dostatečná hloubka, pouze na dolních úsecích největších řek – Moravy nebo Dyje.

Podobně vidí situaci i ostatní správci řek. „Nedá se očekávat, že by horní úseky řek byly v létě sjízdné,“ potvrzuje Hana Bendová z Povodí Labe. Lepší situaci očekává jen na dolním toku Jizery, ten ale není vodáky příliš oblíben.

Varování zní i z místa, kde mají na starosti většinu atraktivních řek, od Povodí Vltavy. „Stavy na řekách jsou podprůměrné, zejména tam, kde nejsou žádné přehrady,“ říká Hugo Roldán z Povodí Vltavy.

Nejvíce postižené suchem jsou podle něj právě vodácky atraktivní řeky – Otava, Lužnice nebo Sázava. Podle Roldána nemůže povodí vodákům ani pomoct třeba odpouštěním z přehrad, žádné významné nádrže jako na Vltavě zde nejsou. „Pomůže jen déšť, příkladem může být Berounka, kde zapršelo a situace se zlepšila,“ dodává Roldán. Vodákům tak zbude jediná jistota, Vltava. Tam splavnost garantuje stálý odtok z přehradní nádrže Lipno.

Nejméně vody za sto let

Slova vodohospodářů potvrzují i meteorologové. V polovině května byla podle nich většina českých řek na podprůměrných hodnotách, na 10 až 70 procentech květnového průměru.

Řada řek, například Sázava, Lužnice, Nežárka, Bečva nebo Morava, dosáhla 11. května nejnižších hodnot za celou dobu pozorování. „U větších řek přitom časové řady sahají sto let do historie, například na Sázavě se měří od roku 1911,“ říká Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

I přes špatné prognózy meteorologů a správců povodí ohledně množství vody v řekách během letní sezony neztrácejí vodáci víru, že se sezonu ještě podaří zachránit.

V Česku je sucho jako ve vrcholném létě. A pršet hned tak nebude

Před dvěma lety se oblíbený úsek horní Vltavy v Národním parku nemohl splouvat jen jediný den, loni tam bylo suchých dnů už čtyřicet. Podle mluvčího Národního parku Šumava Jana Dvořáka nelze odhadovat, jaká bude sezona letos, kolik bude v řece vody. „Je to ve hvězdách. Teď se zaplaťpánbůh splouvat ještě může,“ říká Dvořák.

Na řece meandrující Šumavou platí řada omezení včetně povinné registrace nebo zákazu splouvání při nízkém stavu řeky. „Zájem o rezervaci je pořád stejný. Víkendy jsou plné, přes týden se volná místa najdou – pondělky, úterky,“ říká Dvořák. Správa parku reguluje počet vodáků na Vltavě nad Lipnem, kvůli ochraně přírody.

Pomůže jen déšť

Vodákům na Berounce nebo Ohři pomohly deště z konce minulého týdne. „Vody je dostatek. Týden před dešti řeka sjízdná nebyla. Ale teď se zase hladina navýšila a nějakou dobu to asi vydrží,“ říká spolumajitel půjčovny lodí TeRi na Ohři Rizan Badalli.

Horší než na českých řekách je situace na Moravě, třeba na řece Dyji. „Zatím to vnímáme, že je tak o čtvrtinu menší zájem. Protože touhle dobou jsme měli vloni už víkendy všechny plné, teď nám v půjčovně zůstává přibližně čtvrtina lodí, které tady máme k dispozici,“ popisuje vedoucí vodáckého centra Znojmo David Gros situaci. Vše bude podle něj záviset na aktuálním počasí a stavu vody. „Vodáci jsou většinou optimisté, “ dodal.

Tím, co ovlivňuje provoz na řece, je také počasí. Když je pěkné, teplé počasí, lidé jsou ochotni dřít lodě o dno a přenášet je přes suché úseky. Za špatného počasí je to naopak. „Když je ošklivo, tak ani větší stav vody zájmu nepomůže,“ říká spolumajitelka půjčovny lodí Berounka Barbora Kraumanová.

Loni se na Vltavě u jezů tvořily kolony raftů a kánoí:

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz