Borec007 či Polobuh1. Na tuto značku má řidičům stačit pár tisíc

  19:48aktualizováno  19:48
Lojza123, Jedlicka, 1234567 od příštího roku už nemusí být jen přezdívky z internetu, ale i značky na autech. Ministerstvo dopravy před pár dny odeslalo ministrům novelu zákona, která umožní ozdobit auta i motorky registračními značkami na přání.

Nyní mají "hezké" kombinace na autech například politici, již brzy budou k dispozici všem. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Už příští rok tak bude mít každý možnost za pár tisíc korun přizpůsobit značku auta svému vkusu. Když bude dost rychlý.

"Novela zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích od nás odešla tento týden, vláda už ji má k dispozici. Samozřejmě ovšem záleží na ministrech, kdy normu projednají," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Resort předpokládá, že zákon, který umožní pořízení registrační značky na přání, projde legislativním procesem v létě. Předpis má začít platit půl roku po schválení, je totiž například třeba zavést nový registr vozidel, ten současný by značky na přání nezvládl. V praxi tak personalizované tabulky na autech a motorkách budou někdy na začátku příštího roku.

Značky na přání

Registrační značky na přání budou k dispozici nejspíš na začátku roku 2013. Bude na nich sedm až osm znaků. Povolené jsou libovolné kombinace číslic a písmen. Zvláštní znaky jako @ nebo * jsou tabu, stejně jako diakritika. Povolená také nebudou sprostá slova nebo kombinace znaků s rasistickým podtextem.

"Značky budou vázané na konkrétního člověka a budou se vydávat na celý život. Za každou tabulku se bude platit pět tisíc korun. Nově bude také možné si na auto pořídit třetí tabulku, která se může hodit především cyklistům, kteří dozadu montují držáky na kola," vypočítává mluvčí.

Značky i po změně stále musí být unikátní, takže v celé ČR může jezdit jen jeden Agent007 a jen jeden Polobuh1. "Platí zkrátka pravidlo, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Největší nápor logicky očekáváme hned po spuštění systému," předpovídá Martin Novák.

"Doživotní" značky se ani trochu nezamlouvají pojišťovnám. "Domníváme se, že princip trvalého přidělení SPZ konkrétní osobě by výrazně zkomplikoval identifikaci vozidel a zvýšil by administrativní náročnost," tvrdí výkonný ředitel České kanceláře pojistitelů Jakub Hradec.

Tyto výhrady ovšem Novák striktně odmítá. "Auta mají sloužit lidem a ne naopak," říká mluvčí resortu dopravy. A zároveň upozorňuje, že značky se sice budou vydávat na celý život, ale to rozhodně neznamená, že si je nějaký vykuk pořídí a pak si s nimi vyzdobí verandu na chalupě.

Co na to policie?

Dopravní policie ústy mluvčí Veroniky Hodačové vzkazuje, že jí značky na přání nevadí, v některých případech mohou naopak mužům zákona i usnadnit práci. "Pro nás je zásadní, že značení aut bude stále unikátní. Ale je fakt, že některé značky mohou lidem snáz uvíznout v paměti než současné náhodné kombinace," míní Hodačová.

Pokud totiž majitel auto odhlásí, má tři měsíce na to, aby si tu svou tabulku připevnil na nové vozítko. "Za tři sta korun si v mezičase může již pořízenou značku uschovat. Pokud v tomto termínu nezaregistruje nový vůz, nárok na konkrétní značku zaniká a je opět k dispozici zájemcům," upozorňuje ministerstvo.

Novela myslí i na ty, kteří už mají v hlavě nápad, ale dočasně jim schází deset tisíc potřebných k ozdobení jejich samohybu. Za pětistovku bude totiž možné si vyhlédnutou kombinaci čísel a písmen na čtvrt roku zarezervovat.

Úředníci doufají, že novela zarazí korupci, která nyní bují, aby se někteří lidé dostali k "sexy" značkám, známým jako kmotrovské. Vyinkasované peníze za unikátní tabulky zůstanou obci, která personalizovanou značku vydá.

Slováci za značky na přání utržili miliony eur

Zatímco v Česku si řidiči na značky na přání musí počkat ještě několik měsíců, na Slovensku se už personalizované tabulky vydávají řadu let - od roku 2000.

"Loni jsme vydali 2 334 takových značek, v předchozích letech to bylo mezi 2 000 a 2 200 registračními značkami ročně. Řidiči za každou tabulku platí 165 eur (přibližně čtyři tisíce korun)," vypočítává mluvčí slovenského policejního prezidia Michal Slivka.

"Frajerské" značky navíc představují vítanou vzpruhu pro slovenský státní rozpočet, protože za ně řidiči zaplatili už 7 300 000 eur  (asi 180 milionů korun). Značky na přání se podle Slivky na Slovensku osvědčily. "To potvrzuje i fakt, že k systému nejsou ze strany lidí žádné připomínky," tvrdí Slivka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Další z rubriky

Zoopark ve Zvoli musí ukončit chov pum, veterináři mu neprodlouží povolení

Ze zooparku ve Zvoli u Prahy utekla puma americká. Na snímku druhý chovaný...

Veterináři neprodloužili povolení pro chov pum v zooparku ve Zvoli u Prahy. Podle zjištění Státní veterinární správy...

VIDEO: Mříže a nerez. Kóje nové záchytky v Jihlavě připomínají pitevnu

Nová protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě. Má na dveřích a oknech mříže a...

Kraj Vysočina buduje za osmnáct milionů korun novou protialkoholní záchytnou stanici, jedinou v kraji. Stavba má ale...

Exprimátor Přerova zemřel na lyžích, politiky se vzdal i kvůli sportu

Přerovský politik Vladimír Puchalský.

Bývalý primátor Přerova Vladimír Puchalský ve čtvrtek zcela nečekaně zemřel. V čele města stál do loňských komunálních...

Najdete na iDNES.cz