Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Chystá se nový zákon pro makléře. Bez vzdělání a pojištění se už neobejdou

  19:00
V České republice zatím neexistuje zákon, který by reguloval práci realitních makléřů. Realitním makléřem se tak může stát téměř každý. Změnit to má nový zákon, podle kterého budou muset mít makléři vysokoškolské vzdělání či potřebnou kvalifikaci. Nová legislativa také počítá s tím, že makléři budou muset uzavřít pojištění.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Momentálně se práce obchodníků s domy a byty řídí jen občanským a obchodním zákoníkem. A přestože se může zdát, že je realitní makléř prestižním povoláním, v České republice se dobré pověsti netěší. 

Ukázal to průzkum společnosti Zdraví nemovitost, podle kterého téměř 80 procent Čechů hodnotí práci makléřů negativně. Makléři jsou podle výsledků nepoctiví, nedávají klientům pravdivé informace. 

Právě tuto skutečnost by měl změnit nový zákon o realitním zprostředkování, který má dát této profesi jasná pravidla. „Asociace realitních kanceláří České republiky o zpřísnění podmínek pro výkon zprostředkovatelských služeb usiluje již od svého založení v roce 1991. Z tohoto pohledu je jistě jasné, že si také myslíme, že je zákon potřebný,“ uvedl generální ředitel ARK ČR Jan Borůvka.

„Je nezbytně nutné regulovat aktivity, při kterých jde často o celoživotní úspory rodin a majetek, který je nezbytné ochránit. Vždyť potenciální hodnota nemovitostí, které se každý rok zobchodují na realitním trhu, se může pohybovat až okolo 300 miliard korun. Proto je dobře, že se ministerstvo snaží prosadit legislativní rámec,“ uvedl pro iDNES.cz prezident RE/MAX David Krajný.

Ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Kláry Dostálové předloží vládě návrh zákona o realitním zprostředkování v pondělí 21. ledna. Podobu nové legislativy připravuje stát už několik let. Po projednání zákonu jej bude čekat další legislativní proces v Parlamentu. Pokud zákon schválí poslanci i senátoři, začne platit od začátku roku 2020.

Stát se makléřem nebude zcela jednoduché

„Máme nejvíce realitních makléřů v rámci okolních států, máme jich například dvakrát tolik než Polsko,“ uvedla tento týden na odborné realitní kanceláři Dostálová. Hlavní příčinou je zejména skutečnost, že v České republice se může stát realitním makléřem praktický každý. 

Stačí mu k tomu živnostenský list. Jeho vydání je podmíněno plnou svéprávností a bezúhonností. Vzdělání ani jiná kvalifikace v současné době není nutná. Tím se Česko řadí do malé skupiny evropských zemí, která vstup makléřů na trh nijak nereguluje. 

„Z živnosti volné se stane živnost vázaná, což s sebou nese kvalifikační předpoklady jednotlivých makléřů. Nejdůležitější je dodat tomuto oboru prestiž,“ doplnila ministryně. Připojila také svůj argument, že lidé očekávají vysokou míru profesionality u makléře, kterému svěřují své finanční úspory.

Makléř bude muset mít podle chystané legislativy vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Ti, kteří nesplňují ani jedno z výše uvedených pravidel, získají živnostenský list po absolvování zkoušky odborné způsobilosti. Zkouška má část týkající se stavebního práva, oceňování nemovitostí a daní. Dohled na splnění podmínek bude mít pod palcem živnostenský úřad.

„Předkládaný zákon ukládá zprostředkovatelům povinné pojištění profesní odpovědnosti. Dále například ukládá povinnost písemného smluvního vztahu s klientem. Návrh nastavuje formou změny živnostenského zákona kvalifikační předpoklady pro výkon zprostředkovatelské činnosti. To jsou nepochybně silné stránky zákona, které ocení spotřebitelé i zprostředkovatelé,“ popsal Borůvka.

Zákon také počítá s pojištěním zprostředkovatele realitního obchodu. Podle legislativy musí být po celou dobu výkonu své činnosti makléř pojištěn pro případ, že by svému klientovi způsobil škodu, a to nejméně 1,75 milionu korun. Pokud se nepojistí, riskuje udělení pokuty až jeden milion korun.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v ČR ke konci loňského roku 14 602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Neoficiální odhady počítají až s 25 000 realitních zprostředkovatelů. Podle dat Evropské rady realitních profesí připadalo v roce 2016 na jednoho makléře 727 obyvatel. V Německu, které je v tomto žebříčku na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší.

Nová pravidla zavádí také možnost výhradního realitního zprostředkování, kdy prodávající může svěřit svou nemovitost jen jedné realitní kanceláři, a to maximálně na dobu šesti měsíců. V současné době takové zprostředkování není omezeno a exkluzivní prodej si makléři často nastavují ve smlouvách na dobu neomezenou. V případě porušení smlouvy pak prodávajícímu hrozí pokuty za porušení takto nastavené smlouvy.

Smíšené pocity

Podle ředitele portálu Reality.iDNES.cz Petra Makovského by nicméně realitní zákon mohl být více ambiciózní. V současné podobně prý nepostihne všechny makléře a rozsah pojištění by podle něj mohl být širší. Nicméně samotnou myšlenku regulace vítá, obdobně jako další realitní kanceláře. 

Výhrady proti nové podobě legislativy však realitní kanceláře také mají. V zákoně podle nich chybí ochrana proti úpadku nebo zavedení kauce. „Domníváme se, že současný návrh zákona dostatečně nereflektuje situaci na realitním trhu. Bohužel je příliš vágní, podmínky jsou v něm nastavené obecně,“ uvedl Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentra Reality. Podle něj může navíc současná podoba zákona zapříčinit zdražení makléřských služeb. 

„Samozřejmě nemůžu věštit z křišťálové koule, ale určitě se nedomnívám, že by mělo zavedení zákona zdražit služby realitních makléřů. Musíme si uvědomit, že je tady spousta takzvaných garážových makléřů, kteří to nedělají jako svoje povolání. A tam přesně zákonem cílíme. Aby realitní makléři byli pojištěni, měli kvalifikaci a měli to jako povolání,“ řekla tento týden na odborné realitní konferenci ministryně.

Podle Krajného z RE/MAX je však dobré si uvědomit, že cílem zákona není a ani nemůže být řešení všech potencionálních problémů na realitním trhu.

„Na každém zákonu by se daly hledat nedostatky, ale v obecné rovině lze říci, že pokud bude zákon o realitním zprostředkování schválen v aktuální verzi, tak to lze hodnotit jako začátek procesu, který povede ke kultivaci realitního prostředí,“ doplnil Borůvka.

Autor:

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

KOMENTÁŘ: Prezident Pavel a historická křivda. Vrátí se Lichtenštejnům majetky?

Premium Prezident Petr Pavel při návštěvě USA lehce naťukl téma starého sporu mezi Českem a rodem Lichtenštejnů o jejich...

Vláda navrhuje schodek 252 miliard. Stát koupí firmu provozující plynovody

Návrh rozpočtu České republiky na příští rok se schodkem 252 miliard korun jednomyslně schválila vláda Petra Fialy....

Školní uniformy na vzestupu. Zkoušejí je ve Francii, mají je některé české školy

Premium Francouzský ministr školství na začátku školního roku uvedl, že země začne testovat nošení školních uniforem....

KOMENTÁŘ: Haló, tady zašifrovaný Rakušan. Proč je hrozbou pro celou vládu

Premium Proč je šifrovaný telefon Víta Rakušana problém? A proč musí hnutí STAN i celá vláda tento problém zamést pod koberec?...

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...