Regulace makléřů na obzoru. Dostálová představila realitní zákon

  13:20aktualizováno  14:31
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na tiskové konferenci informovala o projednávání dlouho očekávaného zákona o realitním zprostředkování, který by měl zavést přísnější podmínky pro realitní makléře. Na vládu by měl zamířit 21. ledna.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. | foto: ČTK

„Realitní zákon jde na vládu 21. ledna, následovat bude legislativní proces ve Sněmovně,“ uvedla Dostálová na 4. odborné realitní konferenci. Podněty k zákonu chce řešit ve spolupráci s odborníky z realitního trhu, aby zákon vyhovoval jak realitním makléřům, tak spotřebitelům.

„Z živnosti volné se stane živnost vázaná, což s sebou nese kvalifikační předpoklady jednotlivých makléřů. Nejdůležitější je dodat tomuto oboru prestiž,“ řekla Dostálová. Zopakovala svůj argument, že lidé očekávají vysokou míru profesionality u makléře, kterému svěřují své finanční úspory.

Kromě ministryně se tiskové konference účastnil také generální ředitel realitní kanceláře Next Reality Robert Hanzl a výkonný ředitel portálu Reality.iDNES.cz Petr Makovský. 

„Realitní zákon vítáme, nicméně za nás by mohl být ambicióznější,“ komentoval návrh zákona Hanzl. Podle něj v současné podobě nepostihne všechny makléře a rozsah pojištění by mohl být širší. Regulaci vítá také Makovský.

I ostatní realitní kanceláře vesměs vítají, že se podle nich tolik potřebná regulace vůbec přichystala. Mají však řadu výhrad. V zákoně podle nich chybí například ochrana proti úpadku nebo zavedení kauce. Podle některých se vysoký počet makléřů příliš nesníží.

„Máme nejvíce realitních makléřů v rámci okolních států, máme jich například dvakrát tolik než Polsko,“ podotkla Dostálová.

„Domníváme se, že současný návrh zákona dostatečně nereflektuje situaci na realitním trhu. Bohužel je příliš vágní, podmínky jsou v něm nastavené obecně,“ míní Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentra Reality. Podle něj může navíc současná podoba zákona zapříčinit zdražení makléřských služeb.

Realiťák roku

Na konferenci došlo také k vyhlášení vítězů prvního ročníku soutěže Realiťák roku. Na prvním místě se ve hlavní kategorii umístil Zbyněk Hloušek. Makléř provozuje na pražském Jižní Městě pod svým jménem realitní kancelář.

Soutěž, jejíž ambicí bylo představit široké veřejnosti makléře, kteří svoji práci vykonávají profesionálně, organizoval Realitní vzdělávací institut ve spolupráci s portálem Reality.iDNES.cz a proběhla pod záštitou ministryně Dostálové a Hospodářské komory hlavního města Prahy.

Autor:

Nejčtenější

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Musíme chovat více zvířat. To zachrání půdu, říká šéf agrární komory

Šéfagrárník a majitel holdingu Rabbit Zdeněk Jandejsek.

Šéf Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek v rozhovoru pro MF DNES říká, že to čeští zemědělci s chemií nepřehánějí. Přesto...

Prstenec drahoty. Růst cen nemovitostí se z Prahy přelévá do okolí

Bydlení v projektu Byty Jesenice zajistí moderní život v blízkosti centra Prahy...

Sny o vlastním bydlení se mnoha obyvatelům hlavního města dál komplikují. Populární řešení z posledních let v podobě...

Jarní mrazy zničily pětinu úrody ovoce, ovocnáři prodělají 200 milionů Kč

Sklizeň jablek.

Letošní úroda ovoce v sadech bude kvůli jarním mrazům meziročně nižší asi o 21 procent. Ztráta ovocnářů kvůli poklesu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz