Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Rathův kraj znovu začal vybírat poplatky v nemocnicích

  • 36
Středočeský kraj ode dneška mění systém úhrady regulačních poplatků za pacienty. Přechází na obměněný plzeňský model, kdy pacient poplatek nejdříve zaplatí a poté případně žádá o jeho vrácení. O kompenzaci mohou nově požádat i pacienti soukromých zařízení, nikoliv pouze krajských nemocnic.

Nový systém je podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) plně v souladu s doporučením Evropské komise. Podle EK je vracení poplatků jen části pacientů porušením práv občanů. Středočeský kraj je posledním, který ještě úhradu poplatků nezrušil.

Ostatní regiony včetně Plzeňského kraje, jehož systémem se středočeské hejtmanství inspirovalo, od této praxe upustily. Rath to přisuzuje tomu, že v ostatních regionech byli sociální demokraté údajně pod tlakem svých koaličních partnerů. Ve středních Čechách vládne jednobarevná menšinová vláda ČSSD.

Hejtmanství dosud investovalo do hrazení poplatků kolem 120 milionů korun. Rath podle zkušeností z Plzeňského kraje soudí, že nový systém už nebude tolik zatěžovat krajskou pokladnu. Do konce letošního roku by kraj mohl místo plánovaných 30 až 35 milionů korun vydat na poplatcích jen zhruba pět milionů. Počítá se totiž s tím, že většina pacientů o zpětné proplacení poplatků nepožádá.

Původně se uvažovalo o tom, že o úhradu poplatku budou moci žádat jen sociálně slabí, nakonec ale dostali tuto možnost všichni. Bylo by totiž obtížné zkoumat poměry jednotlivých žadatelů a hejtmanství by se muselo spokojit s jejich čestným prohlášením, vysvětlují představitelé kraje.

Jak nechat platit kraj

1. Nejprve zaplatit

V kladenské, benešovské a mladoboleslavské nemocnici jsou pro placení k dispozici automaty. "Máme tu celkem tři. Dva na drobné, jeden na bankovky," vysvětlila ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. Ve zbylých krajských nemocnicích - tedy v Kolíně a Příbrami automaty nejsou.

"O jejich nákupu uvažujeme. Zatím mohou pacienti poplatek zaplatit například na hlavní recepci v novém pavilonu C, kde dostanou i doklad. Jsou tu nejvytíženější ordinace, jako je chirurgie a ortopedie. V případě, že v nemocnici pacient leží, platí až při odchodu," řekla Monika Boušková z příbramské nemocnice.

Kdo u sebe nebude mít na poplatek peníze, vystaví mu fakturu. "Tu je však nutné do osmi dnů zaplatit," upozornil ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel.

2. Zaplatili jste. Co dál?

Lístek, který pacient po zaplacení poplatku získal, odevzdá v ordinaci lékaři. "Ten ho přiloží k dokumentaci a na vyžádání vydá doklad o zaplacení," řekla Pancová.

Kdo bude chtít peníze od kraje vrátit, musí si tento dokument uchovat. V případě, že půjde jen o třicet korun nebo podobně nízkou částku, pacientovi se vyplatí počkat, až takových dokladů od lékaře shromáždí víc. Má větší šanci, že jeho žádost radní schválí.

3. Vyplnění žádosti

Aby pacient získal peníze za poplatky zpět, musí nejprve vyplnit formulář, který pak spolu s jednotlivými doklady o zaplacení odešle na kraj. Úředníci žádosti shromáždí a jednou za čtvrt roku je předloží radním ke schválení.

"Podklad pro žádost visí jak na webových stránkách kraje, tak na stránkách jednotlivých nemocnic," řekla Alžběta Bublanová z krajského úřadu. Ti, kteří internet nemají, mají možnost formulář získat přímo v nemocnicích. "U nás si je mohou vyzvednout v pokladně," uvedla ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

4. Vrácení peněz

Pokud radní pacientovi žádost schválí, kraj mu peníze vrátí do dvou měsíců. Buď je pošle na účet, nebo má pacient tři měsíce od schválení na to, aby si obnos vyzvedl v pokladně úřadu. Informace o schválených žádostech budou uveřejňovány na webových stránkách kraje.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video