Studium na VŠ: co musíte udělat, než zasednete do posluchárny

  8:20aktualizováno  8:20
Na učení dojde později. Dříve než nastoupíte na vysokou školu, zařiďte si vše potřebné, abyste zbytečně neutráceli za bydlení, dopravu, jídlo, knihy... V přehledu najdete osm věcí, které musíte udělat, ještě než zasednete do posluchárny.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Zajděte si na studijní oddělení pro potvrzení o studiu

Rodiče ho budou potřebovat kvůli slevě na dani, případně pro přídavky na děti. Nechte si potvrdit také dokumenty pro slevy na jízdném, využijete je ve městech i v dopravě mezi nimi. Vyřiďte si také studentskou univerzitní ISIC kartu na slevy – například v Plzni rovnou zaručuje i zlevněné jízdné v MHD.

2.Kupte si předplatní časovou jízdenku na MHD

Ve všech velkých městech, kde jsou vysoké školy, si můžete koupit předplatní studentské jízdenky na městskou hromadnou dopravu, minimálně měsíční, případně i na delší časové období. Rozhodně se to vyplatí, protože na jednotlivé jízdné studenti žádné slevy nemají a platí běžný tarif pro dospělé.

Příloha pro rodiče a studenty

Komerční speciál: přehled vysokých škol, středních škol i jazykovek

Pro srovnání, v Praze stojí jedna přestupní jízdenka 32 korun pro dospělého i studenta, zatímco měsíční pro dospělého je za 550 a pro studenta za 260 korun. V Brně je to 550 a 275 korun. Pozor, abyste tuto slevu dostali, musíte donést potvrzení o studiu.

3.Nezapomeňte na slevy na dálkovou dopravu

Pokud do univerzitního města dojíždíte třeba jednou týdně autobusem, rovněž si vyřiďte finanční úlevu. Coby studenti můžete u autobusových dopravců získat zhruba čtvrtinovou slevu. Při dojíždění vlakem v rámci integrované dopravy kolem velkých měst si k předplatní jízdence na MHD kupte potřebný počet vnějších pásem. Na slevy na delší vzdálenosti se vám u Českých drah vyplatí In-karta – roční na slevu 25 procent stojí pro studenty 250 korun.

4.Obejděte si knihovny a studovny

Jako studenti máte přístup do mnoha studoven a knihoven, obejděte si je, abyste zjistili, jak se vám bude učit a pracovat, může tam být větší klid než na kolejích, běžné tu bývá wi-fi připojení zdarma. Knihovny umožňují i kopírování studijních materiálů. Některé podklady se navíc dají studovat jen tam, domů je nepůjčují. Pak se může hodit, když má knihovna otevřeno nonstop.

5.Opatřete si učebnice a skripta

Sledujte nástěnky na fakultách nebo webové burzy – třeba www.bazarucebnic. cz, knihy.bazos.cz, www.burzaucebnic.net – dá se na nich koupit spousta publikací z druhé ruky. Vlastní burzy mívají i jednotlivé školy, pražské ČVUT například na adrese skripta.sh.cvut.cz.

PRŮVODCE VYSOKOŠKOLÁKA najdete v úterní MF DNES: brigády, aplikace pro usnadnění studia a kdy musí studenti platit daně a pojištění

Není těžké je najít pomocí vyhledávače. Mnohé studijní materiály se dají sdílet po registraci na webu www.primat.cz, kde se platí místními kredity. Ty student dostane, když na server na oplátku něco nahraje. Na stránce je i mnoho užitečných tipů a kontaktů od studentů z vyšších ročníků, navíc tam bývají pozvánky na spoustu akcí, včetně večírků. Tento portál poskytne hodně informací také těm, kdo o vysoké škole teprve uvažují.

6.Přihlaste se do menzy, ať jíte levněji

Na jídlo můžete chodit do studenských menz, jako posluchači vysokých škol budete platit méně než strávníci z ulice. Je přitom jedno, do jaké menzy zajdete. Jsou však mezi nimi velké rozdíly v kvalitě, informace najdete na webech univerzit: UK Praha – www.ukacko.cz, MU Brno – lemur.mu. Hodnocení si přečtete také na blogu www.vyvarovna.cz.

7.Založte si bankovní účet a platební kartu

Pokud student ještě nemá vlastní bankovní účet a k němu platební kartu, je nástup na vysokou školu rozhodně okamžikem, kdy by si je měl zřídit. Jako plnoletý si vše může obstarat sám. Banky nabízejí speciální studentské účty se slevami na vedení konta, výběry z bankomatů a podobně. Pozor však, v zájmu bank je uvázat si klienty navždy a dostat z nich co nejvíce peněz, proto i studentům s minimálními příjmy nabízejí půjčky, které je snadné získat, ovšem o to hůře se budou splácet.

8.Zajistěte si bydlení, pokud je ještě nemáte

Většina studentů, kteří budou na univerzitu dojíždět, už zažádala u své fakulty o kolej. Je to nejlevnější ubytování – za měsíc se platí od dvou tisíc korun výše.

ISIC karta

Pořízení univerzitní ISIC karty stojí 300 korun. Ideální je vyřídit si kombinovaný školní studentský průkaz, který je zároveň ISIC kartou. Slouží nejen na slevy, ale i jako identifikační karta při vstupu do školy nebo menzy, k obsluze kopírek ve škole... Platí ve 127 zemích, na více než 125 000 místech, z toho na 2 700 v Česku.

Pokud bydlíte příliš blízko, nemuseli jste však uspět. Pak se ptejte na správě jiných kolejí, mnohde nemají plno (volné kapacity hlásí třeba server UK https://rehos.cuni.cz/crpp). Hodnocení tohoto typu ubytování najdete na webu www.kolejroku.cz.

Pokud kolej nechcete nebo na ni nemáte nárok, zkuste si v několika lidech pronajmout byt, cena se nebude zásadně lišit. Nemáte-li momentálně s kým, najděte si parťáky na webu, například na www.chcispolubydlici.cz. Když si pronajmete ve čtyřech lidech byt 2+1 nebo 2+kk v Praze, zaplatíte každý kolem tří tisíc korun měsíčně, v Brně dva až tři tisíce korun, v ostatních velkých městech bude cena podobná. Jestliže budete chtít byt pro sebe, bude i u garsonky cena nejméně dvoj-, ale spíš trojnásobná.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Víte, že tady se spí? Praha chce krotit hlučné turisty kampaní a průzkumem

Noční turismus v centru Prahy

Kdo v noci ruší spící Pražany? Odpověď na tuto otázku snad přinese průzkum, který se bude v dalších týdnech konat mezi...

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Najdete na iDNES.cz