Noční bouřky zabily muže, vyhnaly děti z tábora, trhaly střechy i stromy

  6:48aktualizováno  15:35
Prudké noční bouřky si vyžádaly jednu oběť. V Jeřmanicích na Liberecku zemřel 64letý muž u svého domu. Kvůli rozvodněné Smědé muselo být evakuováno přes 80 lidí. Několik železnic v Čechách je stále uzavřených kvůli popadaným stromům a podemletí tratě.

Silná bouřka se v pondělí večer přehnala přes Jihlavu. U autobusového nádraží polámala silný strom. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Bouřky s prudkými lijáky a silným větrem zasáhly večer a v noci zejména sever a východ Čech. Během noci do sedmé hodiny ranní hasiči vyjížděli 1500krát, to je stonásobně více než obvykle, uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Nejhorší situace byla zřejmě v Libereckém kraji. Na Frýdlantsku a na některých stanicích v Jizerských horách v bouřkách spadlo nárazově až 100 milimetrů srážek, uvádí povodňový portál Libereckého kraje.

V Jeřmanicích na Liberecku v noční bouřce zemřel 64letý muž. "Zemřel poté, co prováděl protipovodňová opatření kolem domu," popsala krajská mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Muž se snažil ochránit svoji zahradu před rozvodněným potokem.

"Muže 20 minut nikdo neviděl, pak ho našli ve strouze," uvedl krajský ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík. Zdravotníci tak původně vyjeli k tonutí, příčinou smrti ale byl podle krajské mluvčí záchranné služby Lenky Markovičové zřejmě infarkt. Záchranáři se zhruba půl hodiny pokoušeli muže neúspěšně resuscitovat.

Bouřka na Náchodsku vytopila několika domů

"V Raspenavě a Hejnicích musely být kvůli rozvodněné říčce Smědé evakuovány dětské tábory a autokemp, celkem to bylo asi 80 lidí," uvedl frýdlantský starosta Dan Ramzer ve vysílání Radiožurnálu.

Velitel hasičů v Raspenavě Josef Hanzl upřesnil, že ze tří táborů evakuovali děti do místní sportovní haly. "Evakuace probíhala bez problémů a pro některé děti to byl zážitek. Dopoledne se do táborů vrátí," upřesnil Hanzl v České televizi.

Celkem bylo podle mluvčí libereckých hasičů Zdenky Štrauchové evakuována 84 lidí, z toho 60 dětí.

Raspenavský starosta Pavel Lžičař později v ČTK upřesnil, že jen na obecním majetku jsou škody odhadem za 50 milionů korun. Voda také zaplavila sklepy a přízemí asi třiceti ze 600 domů v třítisícovém městě v podhůří Jizerských hor.

Hasiči v kraji vyjížděli k jedné události za druhou. "Nejčastěji šlo o popadané stromy, které na několika místech kraje zatarasily silnice," doplnila Štrauchová.

Fotogalerie

K čerpání vody pak byli voláni například do Doks nebo Turnova, kde před panelovými domy měli metr vody. Na Jablonecku zasahovali v panelovém domě, který měl na střeše tolik vody, až tekla do chodby i výtahové šachty.

Kolem půl druhé ráno vyjeli hasiči na záchranu muže, který stál ve Frýdlantu na mostě a vyhrožoval skokem do vody. Skočil, ale zhruba po 500 metrech ho zpětný proud vynesl do náhonu, kde bylo pouze po kolena vody. Odtud pak sám vylezl.

Kvůli vydatným srážkám se zvedly hladiny potoků i větších vodních toků – 3. stupně povodňové aktivity bylo například dosaženo na Mohelce v Hodkovicích nad Mohelkou, 2. stupně na Smědé ve Frýdlantu.

Na druhém stupni povodňové aktivity, tedy pohotovosti, byla ráno také Lužická Nisa, jejíž hladina stoupla od půlnoci o metr a půl a od rána klesá.

V Jablonci nad Nisou byly ráno a dopoledne tisíce domácností bez teplé vody. Prudký příval přeháněk potrhal parovod poblíž průmyslového areálu v jabloneckých Rýnovicích. "V lokalitě Mšeno v poteče teplá voda ve Mšeně až v odpoledních hodinách," uvedla mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Přívalové deště zatopily i fotbalový stadion v Liberci a ohrozily důležitý čtvrteční zápas mezi domácím Slovanem Liberec a švýcarskými hosty z FC Curych (více čtěte ZDE).

Přechod silných bouřek v noci z pondělí 29. července 2013 na úterý 30. července...

Přechod silných bouřek v noci z pondělí 29. července 2013

Přechod silných bouřek v noci z pondělí 29. července 2013 na úterý 30. července...

Přechod silných bouřek v noci z pondělí 29. července 2013

Přechod silných bouřek v noci z pondělí 29. července 2013 na úterý 30. července...

Přechod silných bouřek v noci z pondělí 29. července 2013

Následky bleskových povodní zastavily i vlakovou dopravu po celé České republice a v Německu. Ačkoliv se během dne některé tratě vrátily do běžného provozu, několik je stále uzavřených. Především se jedná o tratě vedoucí do Brna, Kolína, České Třebové a Českých Budějovic. Podle webu Českých drah by většina tratí měla být zprovozněna dnes do půlnoci. 

Kvůli padlým stromům je přerušen provoz také na několika silnicích nižších tříd, a to převážně v Jihomoravském kraji. 

Na Vysočině padaly stromy a shořela stodola

Bouřka potrápila i Vysočinu. Tamní hasiči evidují téměř tři sta výjezdů. "Od půl sedmé večer se hasiči v našem kraji  nezastavili. Nejvíce událostí jsme zaznamenali na Jihlavsku, nejméně naopak na Třebíčsku. Celkový počet událostí se od pozdního odpoledne do šesté hodiny ráno vyšplhal na 300 (denní průměr výjezdů se přitom pohybuje okolo 25)," sdělila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Silné bouřky řádily také na Vysočině

Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy ze silnic. Některé komunikace zůstaly na Vysočině po pádu stromů zcela neprůjezdné. Ve Žďáru nad Sázavou padl strom na zaparkované auto. Strom také spadl v kempu u Řásné na Jihlavsku na chatku. "Při události se lehce zranila jedna osoba," dodala mluvčí. V průběhu večera a noci hasiči vyjížděli také k pěti požárům. V Meziboří na Žďársku hořel strom, v Chotěboři sloup vysokého napětí. V Lažínkách u Moravských Budějovic shořela po půlnoci stodola s dílnou.

V Pardubicích zavalil strom člověka a vítr bral střechy domů

Velmi silné bouřky se nevyhnuly ani Pardubickému kraji. Hasiči zasahovali zejména u popadaných stromů, zatopených sklepů a utržených střech i spadlých drátů elektrického vedení. "Vyprošťovat ale museli také vzhledem k výpadkům elektrického proudu lidi z výtahů," doplnila mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Střecha, kterou utrhl silný vítr, dopadla na rychlodráhu v obou směrech u Rosického nádraží v Pardubicích. Části střechy dopadly i na nadjezd.

Vítr vzal i střechu chléva v Sobětuchách na Chrudimsku. Uvnitř bylo přibližně deset ovcí a koza. "Při cestě k zásahu hasiči ještě vyprostili jedno vozidlo z příkopu a odstraňovali spadlé stromy," dodala  Horáková. V Chrudimi ve Vlčnovské ulici utrhl silný vítr střechu z panelového domu. Ta zablokovala silnici a část střechy hrozilo dalším pádem. Dešťová voda zatékala do celého panelového domu. Lidé z domu museli odejít.

Pardubičtí hasiči likvidovali i vyvrácený strom, který spadl na jednoho člověka u koupaliště Cihelna. "Hasiči se museli přes několik spadlých stromů k uvízlé osobě dostat. Naštěstí došlo pouze k poranění od spadlých větví," poznamenala Horáková.

Likvidovali také požár trafostanice v Litomyšli. Tam v noci hořela i bioplynová stanice. Oheň nejspíš poškodil nízké napětí a ve stanici shořely instalace a řídicí jednotky. "Musíme co nejdřív zjistit škody. Nevím, jestli požár poškodil i kogenerační jednotky. Odstávkou denně přicházíme o desítky tisíc korun," vypočetl pro ČTK Václav Klejch ze Zemědělského družstva chovatelů a pěstitelů Litomyšl, které stanici provozuje.

Paradoxní situace nastala v některých částech Pardubic, když proud vypadl už půl hodiny před příchodem bouřky. V pondělí zhruba v 19. hodin se zastavily trolejbusy a zhasnulo i velké nákupní středisko Afi Palác. Ačkoliv v Pardubicích ještě bylo 30 stupňů a bezvětří, nakupující i pasažéři museli opustit prostory obchodního centra a trolejbusů kvůli počasí. "Výpadek skutečně souvisel s bouřkou, museli jsme zavřít některé obchody i kavárny. Nefungovaly v nich logicky žádné elektrické přístroje," uvedla mluvčí Afi Paláce Pardubice Daniela Pulcová.

Příčinou předčasného ukončení dodávky proudu bylo to, že před 19. hodinou dostala zásah bleskem trafostanice nedaleko Hradce Králové. "Kvůli tomu vypadly všechny výměníky v Pardubicích a tím pádem jsme měli trakci bez proudu. Zastavily se trolejbusy po celém městě. Odstávka trvala zhruba hodinu," doplnila mluvčí pardubického dopravního podniku Petra Brunová.

V Praze voda zatopila stanici metra Můstek

"V Královéhradeckém kraji byla nejvážnější situace na Hradecku a Náchodsku," uvedla mluvčí hasičů Martina Žahourková. Vydatný déšť například zaplavil sklepní prostory hotelu Alessandria v Hradci Králové a sklepy domů v několika dalších ulicích. Voda po prudkém dešti zatopila také přízemí jednoho z pavilonů náchodské nemocnice, silný vítr poškodil střechu domu v Bílé ulici v Náchodě. V obci Pohoří na Rychnovsku

Silný vítr před bouřkou na Brněnsku pokácel strom a ten se zřítil na autobus zaparkovaný u železničního nádraží v Zastávce u Brna (o události více čtěte ZDE).  Na jižní Moravě měli kvůli bouřce třiadvacet výjezdů.

Po zásahu blesku vzplály ve Středočeském kraji v Petrovicích na Příbramsku stodola se zemědělskými stroji a uskladněným uhlím a střecha na rodinného domu na Benešovsku, informovala Zaoralová.

I hasiči v Ústeckém kraji kvůli noční bouřce odstraňovali spadané větve a čerpali vodu, například z výtahové šachty v Podbořanech, či ze sklepa hospody v Ústí nad Labem. "Na většině míst, kde bylo požadováno čerpání, voda sama opadla," poznamenal krajský mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Během noci a rána vyjížděli hasiči Olomouckého kraje ke dvěma desítkám událostí. "Ve většině případů se na linku tísňové pomoci obraceli lidé s žádostí o odstranění spadaných stromů," popsal mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák. Dodal, že nejvíce událostí registrují na Šumpersku. 

Hodinu před půlnocí narazil vlak u Domašova nad Bystřicí do stromu spadlého do kolejiště. Na Šumpersku pak silný vítr vzal část plechové střechy, jinde zase část stromu spadla na zaparkované auto. Nikdo nebyl zraněn.

V průběhu pondělního večera a noci zasahovali jihočeští hasiči v souvislosti s bouřkou přibližně u 150 událostí, nejčastěji likvidovali popadané stromy. "Bouřka spojená se silným větrem a místy i kroupami se přehnala pouze přes část území kraje, hasiči měli napilno na Českobudějovicku, Jindřichohradecku a především na Táborsku. Konkrétně evidujeme nejvíce zásahů v Týně nad Vltavou, na Dačicku a v Táboře," doplnila mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Na několika místech kroupy a silný déšť poničily střechy domů. Komplikace podle Matějů nastaly i na dálnici D3 u Tábora, kde vozovku zasypalo listí a větve, u Sudoměřic u Tábora pak hasiči z dálnice odklízeli spadlou ceduli.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

Konec lesů, jak je známe. V některých krajích už ani nejsou smrky k těžbě

Zdevastované lesy v okolí Želivky. Tmavou barvu mají usychající borovice.

České lesy čelí největší dosavadní kalamitě. Mohou za to smrkové monokultury, ale i státní dotace. Dříve husté lesy,...

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz