Protonové centrum vydírá, tvrdí VZP. Nehorázná lež, brání se zařízení

  12:51aktualizováno  16:29
Spor mezi největší tuzemskou zdravotní pojišťovnou a pražským soukromým zařízením, které nabízí léčbu rakoviny, graduje. Všeobecná zdravotní pojišťovna v pondělí centrum napadla s tím, že ji vydírá. A to u léčby desetileté dívky s nádorem na mozku. Zástupci centra výtky pojišťovny ostře odmítli se slovy, že je to lež. Dívku prý už léčí.

Ilustrační foto | foto: idnes videoiDNES.cz

„Ozařování by v pondělí měla v Protonovém centru v Praze zahájit desetiletá pacientka. Lékaři jí zjistili nádor na mozku a protonovou terapii doporučili jako nezbytnou. Bohužel ale není jisté, jestli se pražské centrum o školačku postará. Minulý týden totiž začalo VZP vydírat - za ozařování dívky chce dvakrát tolik, než si účtovalo před pár měsíci,“ uvedla v tiskové zprávě Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

Zároveň podotkla, že léčbu dívce uhradí. Bude stát 1,8 milionu a podle VZP chce Protonové centrum v Praze (PTC) částku předem.

Cena protonu

Za jednu frakci, tedy jednu ozařovací dávku, si Protonové centrum v Praze podle VZP naúčtovalo u desetileté pacientky 55 tisíc korun. V minulosti tato cena dle pojišťovny činila 26 tisíc korun. Loni na podzim ji centrum navýšilo, podle VZP jednostranně, na 39 tisíc korun

Pacienti většinou potřebují desítky dávek. U každého se ale počet ozařovacích frakcí liší. Zároveň se liší cena pro dospělého a dítě. Například u britského chlapce Ashyi Kinga, který se v PTC léčil loni (více čtěte zde), vyšlo 30 ozařovacích dávek podle PTC na 1,8 milionu. Jedna tedy stála 60 tisíc korun.

„To, že nezačne s léčbou desetileté dívky dřív, než bude mít peníze od VZP na účtě, obhajuje tím, že mu pojišťovna údajně dluží 2,8 milionu korun za péči o předchozí klienty. Ve skutečnosti jde ale o částku, která vznikla loni na podzim předem neoznámeným zvýšením ceny u šesti pacientů (z 26 na 39 tisíc korun za ozáření). O úhradu této částky VZP s PTC stále vede spor a vyzvala jeho zástupce k jednání,“ uvedla VZP.

PTC se proti tvrzení VZP ohradilo. „Není pravdou, že PTC požaduje za ozařování dvakrát tolik, než si účtovalo před pár měsíci. Pokud pan ředitel (VZP) Kabátek doteď nepochopil, že ceny za léčbu dospělého pacienta a dítěte se celosvětově liší díky náročnosti léčby dětského pacienta, je to pouze dalším důkazem jeho nekompetence. Už v říjnu 2014 byl vyrozuměn, že cena pro nesmluvní partnery za léčbu dospělého činí 39 723,45 Kč za den ozařování a za dětského pacienta 55 200 Kč za den ozařování. Na předvánoční schůzce ředitel Kabátek řekl, že nemá mandát k jednání a prakticky tak smlouvu jako již několikrát odmítl,“ uvedla v pondělí odpoledne v reakci marketingová manažerka PTC Jana Kulhánková.

„I bez faktické úhrady za malou pacientku vzalo PTC dítě do péče již v pátek 13. března 2015. Útoky VZP na vedení PTC jsou nehorázné a mají bulvární charakter,“ dodala. „Dlouhodobé odmítání, nečinnost v jednání o smlouvě a nyní i komunikační hyenismus je důkazem neschopnosti a arogance vedení největší pojišťovny,“ napsalo v ostrém prohlášení PTC.

Dívka má nádor na mozku

Dívka, kterou PTC podle svého vyjádření již léčí, je školačka z Prahy. Její zdravotní problémy podle VZP začaly loni v listopadu. „Vyvrcholily před měsícem - tehdy jí v motolské nemocnici zjistili nádor na mozku. Následovala operace a pár dní poté i rozhodnutí, že děvčeti může dát šanci jen protonové záření,“ popsala pojišťovna. 

Fakultní nemocnice Motol iDNES.cz potvrdila, že pacientku na léčbu její lékaři odeslali. „Je to tak. Posílali jsme desetiletou dívku na protonové ozařování. Její léčba by měla začít tento týden,“ sdělila mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

Typy radioterapie

  • Kobaltové záření - nejlevnější varianta, v Česku je postupně vytlačována, ale v Evopě se stále používá
  • Beta, elektronové záření - nyní nejrozšířenější, používá ho Cyberknife či stereotaktická radioterapie
  • Protonové záření - v tuto chvíli je provozuje jen soukromé zařízení v Praze (čtěte, jak léčba vypadá a o co v ní jde). 

Po doporučení lékařů se VZP rozhodla dívku neodeslat do Mnichova, kde by podle ní protonová léčba vyšla mnohem levněji, ale do pražského soukromého centra. „Dívka musí současně s ozařování prodělávat chemoterapii, fyzioterapii a být v péči neurologa a ergoterapeuta. S léčbou bylo třeba začít rychle, proto už v doporučení komplexního onkologického centra v Motole, které léčbu indikovalo, bylo doporučeno PTC,“ popsal mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý, proč zvolili u své klientky Česko a ne Německo.

PTC však vidí důvod volby pražského centra namísto německého jinde: „Vedení VZP po celou dobu tvrdí, že má zajištěnu protonovou léčbu pro všechny pacienty, kteří ji potřebují, a to v Mnichově. Případ školačky z Prahy je dalším důkazem toho, že celou dobu VZP lže,“ uvádí centrum v reakci.

Neplatná miliarda?

VZP má s PTC letité spory. Pojišťovna mimo jiné u soudu napadla smlouvu o smlouvě budoucí, kterou za VZP podepsal někdejší nucený správce Antonín Pečenka.

Smlouva centru zaručovala platby ve výši jedné miliardy korun ročně, ačkoliv na veškeré ozařování jde v Česku zhruba 2,1 miliardy korun. Potíž je v tom, že protonová léčba je dražší, a za peníze tedy lze odléčit méně pacientů než klasickými metodami.

Za tento krok je Pečenka už více než rok stíhaný (více čtěte zde), obžaloba ale zatím nepadla a Pečenka v minulosti pochybení v podobě střetu zájmu odmítl.

Obvodní soud pro Prahu 6 zatím o platnosti smlouvy nerozhodl. VZP ale už loni obdržela verdikt arbitrů, který tvrdí, že smlouva není platná (více čtěte zde), nicméně VZP musí vyčkat i na rozhodnutí soudu v Praze 6.

Obě strany jednaly o jiné smlouvě, na ní se ale zatím nedohodly. Ostatní zdravotní pojišťovny podle zdravotnického zařízení už smlouvy s ním mají.

Protonová léčba není v Česku standardně hrazena. O jejím individuálním nasazení rozhodují vždy onkologové, byť centrum stálo o to, aby léčbu mohlo pacientům předepisovat ono samo. Ministerstvo zdravotnictví připravuje podobu, ve které by chtělo tuto léčbu zanést do sazebníku výkonů. Kolik frakce bude stát, zatím není definitivně jasné, MF DNES loni upozornila, že jedna frakce by mohla vyjít zhruba na 19 tisíc korun (více čtěte zde).

VZP indikované pacienty posílala především do mnichovského centra, kde je dle ní léčba levnější. Některé nemocné ale nechala léčit i v Praze (více o jejím rozhodnutí čtěte zde).

Podívejte se do protonového centra:


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz