Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tvNa Václavském náměstí se odpoledne po 16. hodině sešli jak propalestinští podporovatelé, tak i lidé s izraelským vlajkami. Mezi nimi byla například i ministryně obrany Jana Černochová. Obě skupiny oddělovaly policejní zátarasy.
To že akce skončila bez incidentů, na sociální síti X potvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, policie zasahovat nemusela. Opětovně se Rakušan ohradil proti požadavku preventivně akci zakázat, legislativa podle něj takový postup neumožňuje.
„Skutečný demokrat unese i prezentování postoje, s nímž nesouhlasí. Jediným limitem je zákon. Policie bude samozřejmě rizikové akce dál sledovat a důsledně řešit případy, kdy by došlo k jeho porušení,“ uvedl.
Po demonstraci došlo k výměně názorů mezi zastánci Izraele a Palestiny. „Palestina mohla být Monte Carlo Blízkého východu. Kde jsou ty miliony, které šly na humanitární pomoc,“ křičela podporovatelka Izraele. Žena reagovala na slova jednoho z účastníků, který řekl, že Hamás je nejefektivnější organizace, která má podle něj nejlepší prostředky k vytvoření míru. Na situaci dohlížel antikonfliktní tým.
Evropa by měla podporovatele Hamásu deportovat, shodují se Zdechovský a Konečná |
„To, co se stalo před týdnem, je samozřejmě něco, co nemůže nechávat slušného člověka chladným a nemůže to ani nechávat nikoho z nás na pochybách, kdo je tady v právu,“ komentovala Černochová. Na adresu propalestinských demonstrujících uvedla, že každý má právo vyjádřit svůj názor. „Na druhou stranu mě mrzí, že podobná demonstrace s palestinskými vlajkami nebyla už v neděli, ale jiná v tom smyslu, že by se Palestinci a lidé podporující Palestinu distancovali od hnutí Hamás. Tomu bych rozuměla a to by jim pak dávalo legitimitu, že hovoří o civilních obětech,“ doplnila.
Na akci promluvili i lidé palestinského původu, kteří popisovali svoje osobní zkušenosti s násilím ze strany izraelského státu a životními podmínkami v Pásmu Gazy. Promluvil rovněž český novinář a aktivista Jakub Patočka, který hovořil o vztahu české společnosti k izraelsko-palestinskému konfliktu. Plně se podle něj projevil v souvislosti s aktuálními událostmi.
Patočka odsoudil útok Hamásu a projevil účast rodinám izraelských obětí, ovšem nedělat totéž v případě zabitých Palestinců je podle něj politika dvojího metru. „Jsme nyní svědky zřejmě největšího výronu českého rasismu od doby odsunu českých Němců,“ řekl. Dodal, že česká veřejnost podle něj není nějak z podstaty rasistická, jen je fatálně neinformovaná o všech aspektech situace, za což podle něj může i jednostranné reportování ze strany médií.
Pro každého vlaječka
Pořadatelé demonstrace rozdávali účastníkům malé palestinské vlaječky. Někteří měli také palestinské šátky nebo transparenty s nápisy, jako například „Svoboda Palestině“, „Sionismus je terorismus“ nebo „Mír na Blízkém východě.“ Demonstranti mimo jiné uctili oběti konfliktu minutou ticha a při ukončení shromáždění zazpívali palestinskou hymnu. Organizátoři v závěru oznámili, že nikdy nebudou mlčet a plánují další setkání.
„Free, free Palestine,“ skandovali demonstrující po projevu jedné z účastnic, která je druhou generaci palestinské rodiny žijící v Čechách.
„Věříme ve svobodu Palestinců a tímto se k tomu chceme vyjádřit. Chceme zakázat jakékoli symboly Hamásu. Je to poklidná pieta,“ řekli organizátoři. Ti mimo jiné vyzvali účastníky k podpisu petice, ve které vyzývají ministra Lipavského k apelování na Izrael.
Protest Palestinců v Praze zakázat nemůžeme, řekl Rakušan. Označil ho za rizikový |
„Já jsem přišel, protože dochází k válečným zločinům, k zabíjení civilistů na obou stranách. Je to strašné. Přál bych si, aby Česká republika udělala něco pro to, aby to přestalo,“ vysvětluje účastník Ondřej Altman.
„Přišla jsem vyjádřit solidaritu s civilními oběťmi Izraele i Palestiny,“ říká Sára, která se před několika dny vrátila z Jeruzaléma, kde byla na dovolené. Dodává, že útoky na Gazu neschvaluje.
Riziková akce
Pražský magistrát podle svého mluvčího Víta Hofmana akci vyhodnotil jako rizikovou, takže na místě jsou přítomni úředníci, kteří ji mohou rozpustit. Demonstraci pořádá občanská iniciativa Ne naším jménem! – Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě.
Policisté v celém Česku podle dřívějších informací policie na síti X hlídají po útoku Hamásu na Izrael preventivně židovské památky a další objekty. Informace o aktuální hrozbě se zatím neobjevily, ale spolupracují s dalšími bezpečnostními sbory a sledují například i sociální sítě kvůli možným nenávistným projevům.
Za Izrael! Za Palestinu! V ulicích světových metropolí to při protestech vře |
Izrael mohutnými nálety a ostřelováním Pásmy Gaza reaguje na útoky ozbrojenců z radikálního hnutí Hamás, které si minulou sobotu vyžádaly přes 1 300 životů. Řada těl mrtvých Izraelců nese podle Reuters stopy mučení či znásilnění. Některá měla useknuté ruce, nohy nebo sťatou hlavu. Izraelské útoky na Gazu mají podle dnešního vyjádření palestinského ministerstva zdravotnictví přes 2 300 obětí.