Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. září 2021 Andrea

Terezín je varování před nenávistí. Teď hrozí ta náboženská, řekl Zeman

  11:20
V Terezíně se koná každoroční tryzna za oběti nacismu. Prezident Zeman vystoupil s projevem, v němž prohlásil, že někdejší nacisty zřízený terezínský koncentrační tábor je varováním před nenávistí. Rasovou a třídní nenávist může podle Zemana nyní vystřídat nenávist náboženská ve formě radikálního islámu.

Na Národním hřbitově v Terezíně ma Litoměřicku se 17. května konala Terezínská tryzna. Hlavní projev na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce přednesl prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

Pravidelně se konající terezínské tryzny se zúčastnila řada vrcholných českých politiků, od prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky přes ministry a zákonodárce po předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.

„Všichni chápeme Terezín jako varování před nenávistí. Tehdy to byla nenávist rasová, která rozdělovala lidi na herrenvolk a untermenschen. Ale zažili jsme i nenávist třídní a v současné době k nám od jihu přichází vlna nenávisti náboženské,“ uvedl v úvodu svého projevu prezident Miloš Zeman.

Ke třídní nenávistí Zeman poznamenal, že i ta vedla k budování koncentračních táborů. „A vzpomínám si na fotografii jednoho z nich, kde bylo napsáno Prací ke svobodě. Arbeit macht frei. Možná, že toho komunistického politruka ani nenapadlo, jak opakuje nacistické heslo,“ řekl český prezident.

Především však narážel na agresivní tažení tzv. Islámského státu, který kontroluje rozsáhlá území v Iráku a Sýrii, vraždí civilisty a na obsazeném území nastolil diktaturu teroru.

Největším spojencem nenávisti je lhostejnost, míní prezident

Zeman podotkl, že největším spojencem nenávisti je podle něj lhostejnost. „Němci možná začali přemýšlet v roce 1944, když už bylo pozdě. My bychom měli přemýšlet a zbavit se lhostejnosti už teď,“ prohlásil prezident.

Boj proti islamistům

Západ a arabské země nejsou tváří v tvář Islámskému státu zcela nečinné. Jejich nálety islamisty zbrzdily v rozšiřování území. Zřejmě i díky bombardování se kurdským bojovníkům, které Západ včetně České republiky vyzbrojuje a kteří se v boji proti islamistům osvědčili, podařilo udržet město Kobani před islamistickou ofenzívou.

Do rozsáhlé pozemní kampaně se nicméně nikomu, ani západním spojencům, nechce. Ostatně prezident USA Barack Obama, jenž nechal stáhnout americké vojáky z Iráku - podle kritiků předčasně, čímž v zemi s nedobudovanou státní správou a bezpečnostními složkami vzniklo mocenské vakuum - by obnovením velkých pozemních operací fakticky přiznal naprostý krach své blízkovýchodní politiky.

Americké elitní komando Delta Force v sobotu nad ránem zasadilo úspěšný úder, když při překvapivém výsadku z vrtulníků a konvertoplánů Osprey zabilo jednoho z vůdců islamistů Abú Sajjáfa a desítku islamistů. Sajjáfovu manželku převezlo k výslechům a osvobodilo osmnáctiletou Jezídku, kterou islamisté podle Pentagonu drželi v otroctví. Byl to první podobný útok od začátku útoků na Islámský stát (podrobněji o tom čtěte zde).

Náboženská nenávist podle něj dělí lidi do skupiny věřících a do skupiny nevěřících, kam patří i ti, kdo vyznávají jinou víru než ideologové ‚Islámského státu‘. „Jaký je rozdíl mezi upalováním člověka v železné kleci nebo uřezáváním hlav koptských křesťanů zaživa a plynovými komorami?“ položil řečnickou otázku.

Připomněl tak vraždu jordánského pilota Maáze Kasásby, který se po sestřelu svého letounu ocitl v zajetí islamistů. Ti ho upálili právě v Zemanem zmíněné železné kleci a z vraždy pořídili propagandistický klip. V případě tohoto letce nicméně dokonce nešlo ani o jinou víru, jako o válečný zločin - Kasásba, stejně jako bojovníci ‚Islámského státu‘, byl sunnitský muslim. Muslimy jsou ostatně i Kurdové, kteří proti islamistům bojují.

V závěru svého projevu - nikoliv poprvé - vyzval Zeman k úderům proti islamistům. „Přál bych si, abychom našli odvahu zbavit se lhostejnosti a strachu a neříkat, že u nás ještě o nic nejde (...) Chtěl bych vyzvat k aktivní obranné akci proti základnám teroristického Islámského státu a jeho poboček, v nichž se možná už dnes cvičí ti, kdo mohou napadnout teroristickými útoky naši zemi. Chtěl bych vyzvat, abychom právě při uctění památky mrtvých z Terezína nedopustili další mrtvé, další oběti. Abychom už nikdy nedopustili nový Terezín,“ řekl prezident.

Terezínem prošlo 155 tisíc lidí

Terezín byl za války předním zařízením nacistické represe proti Čechům a sehrál roli sběrného a tranzitního tábora v případě genocidy českých Židů (okrajově na něj v tomto rozhovoru vzpomínal i jeden z přeživších holokaustu Felix Kolmer).

V tzv. Malé pevnosti provozovalo gestapo věznici pro politické vězně, v Hlavní pevnosti bylo v listopadu 1941, dva měsíce po příchodu Reinharda Heydricha do protektorátu, zřízeno židovské ghetto. Podle webu Holocaust.cz jím celkem prošlo na 155 000 mužů, žen a dětí, z nichž 35 000 z nich nalezlo smrt přímo v Terezíně, dalších 83 000 vězňů po deportaci z Terezína zahynulo ve vyhlazovacích táborech, v pracovních táborech a za pochodů smrti v závěru války.

Text projevu prezidenta Miloše Zemana v Terezíně

Všichni chápeme Terezín jako varování. Varování před nenávistí - tehdy to byla rasová nenávist, která rozdělovala lidi na herrenvolk a untermenschen - ale zažili jsme i nenávist třídní a v současné době k nám od jihu přichází vlna nenávisti náboženské.

Největším spojencem nenávisti je podle mého názoru lhostejnost. Nikoliv hrstka aktivních kolaborantů, ale velká část lidí, která nevnímá, co se kolem nich děje, a probudí se až příliš pozdě.

Chtěl bych citovat výrok, který možná nikdy nebyl pronesen, možná je jen literární fikcí, ale dokonale tuto lhostejnost vystihuje: ‚Když zavírali Židy, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl Žid. Když zavírali komunisty, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl komunista. Když zavírali sociální demokraty, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl sociální demokrat. Když zavírali katolíky, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl katolík. A když zavírali liberály, neprotestoval jsem, protože jsem nebyl liberál. A když si přišli pro mě, nezbyl už nikdo, kdo by proti tomu protestoval.‘

Dovolte, abych vám připomněl, jako ilustraci pozdního probuzení, jednu scénu z filmu Michaila Romma Obyčejný fašismus. Tam jsou dva záběry, první asi z roku 1942, na hajlující obecenstvo při Goebbelsově projevu, a druhý z roku 1944, kdy patrně totéž nebo podobné obecenstvo zamračeně mlčí a komentátor ústy Miroslava Horníčka říká: podívejte se, oni začali přemýšlet.

Němci možná začali přemýšlet v roce 1944, když už bylo pozdě, my bychom měli přemýšlet a zbavit se lhostejnosti už teď.

Třídní nenávist rovněž vedla k budování koncentračních táborů. A vzpomínám si na fotografii jednoho z nich, kde bylo napsáno ‚Prací ke svobodě‘. Arbeit macht frei. Možná, že toho komunistického politruka ani nenapadlo, jak opakuje nacistické heslo. A dnes, jak už jsem již řekl, se setkáváme po nenávisti rasové a nenávisti třídní s náboženskou nenávistí, která opět dělí lidi do dvou skupin, do skupiny věřících a do skupiny nevěřících, kam patří samozřejmě i ti, kdo vyznávají jinou víru než ideologové Islámského státu.

Jaký je rozdíl mezi upalováním člověka v železné kleci nebo uřezáváním hlav koptských křesťanů zaživa a plynovými komorami? Můžete namítnout, že zatím jsou oběti Islámského státu daleko méně početné než oběti nacismu. Ano, ale zatím. A jak dlouho ještě?

Kromě toho, jeden podstatný rozdíl tady je. Nacismus své vyhlazovací tábory utajoval, umisťoval je do odlehlých oblastí. Osvětim, Majdanek, Sobibor, Treblinka a další. Islámští teroristé své sadistické krutosti zveřejňují na profesionálních videonahrávkách a chlubí se jimi.

Reagovat na tento pokus o návrat do středověku pouhými demonstracemi, pouhými protestními manifestacemi, zdaleka nestačí. Zejména když si uvědomíme, že vůdce Islámského státu Bagdádí vyzval nedávno všechny muslimy, aby se k němu připojili. Když si uvědomíme, že tisíce mladých Západoevropanů se dobrovolně hlásí mezi džihádisty, třebaže mají jiné kulturní kořeny.

Přál bych si tedy, abychom našli odvahu zbavit se lhostejnosti, zbavit se strachu, neříkat, že u nás ještě o nic nejde, protože nejsme New York, nejsme Londýn, nejsme Madrid, nejsme Paříž, nejsme Kodaň. Ale když budeme zbabělí, možná jednou budeme.

Chtěl bych vyzvat k aktivní obranné akci proti základnám teroristického Islámského státu a jeho poboček, v nichž se možná už dnes cvičí ti, kdo mohou napadnout teroristickými útoky naši zemi. Chtěl bych vyzvat, abychom právě při uctění památky mrtvých z Terezína nedopustili další mrtvé, další oběti, abychom už nikdy nedopustili nový Terezín. Děkuji vám za pozornost.

Autor:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Maláčová: Zabraňme destruktivní koalici ANO s ODS, nechceme privatizaci Česka

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Feri potají sundal kondom, pak řekl, že už je to jedno. Vyšetřují ho jiní

Vyšetřování bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, který je podezřelý ze sexuálního násilí, se protahuje. Policie se...

Bydlíme u Okamury. Dům má zvláštní, s lidmi se nedruží, říkají sousedé

Bydlí v netradičním obydlí, v sousedství se příliš neprojevuje a před domem ho obléhají novináři. Tak vidí sousedé...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bartoš: S muslimskou Evropou problém mám, Francie mi změnila názor

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu řekl, že s muslimskou Evropou má problém, protože se ukázalo například ve...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Lidé se zdráhají i otevřít autolékárničku a pomoci, líčí zdravotnice

„Paní v tom černém tričku, pojďte mi pomoct. A vy v modré košili, volejte záchranku,“ říká zdravotnice Hana Komínková z...

Sbírka Dne proti rakovině startuje. Do ulic vyjdou lidé se žlutými kytičkami

Na nádory ledvin, močového měchýře a prostaty se zaměří letošní ročník českého Dne proti rakovině. Už ve středu 29....

Cíl nesplněn, očkovaných je málo. Vědci se přou, jak daleko je kolektivní imunita

Premium Denně se nechá naočkovat už jen několik jednotek tisíc lidí, prvodávkařů je naprosté minimum. Očkuje se prakticky...

Zemanovy hry s BIS. Jak prezident zjistil, že je Hrad odposloucháván?

Premium Před měsícem přišel prezident Miloš Zeman s třaskavým odhalením, že jeho blízké spolupracovníky odposlouchává...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...