Konec omezení kouření, nízké daně, bez eura a 35 tisíc učitelům, slibuje ODS

  10:59aktualizováno  12:15
Pokud ODS bude moci po volbách ovlivňovat vládu, zasadí se o trvalou výjimku, aby Česko nemuselo přijímat euro, zruší plošný zákaz kouření v restauracích, zasadí se o nižší daně a učitelům slibuje průměrný plat minimálně 35 tisíc korun. I to občanští demokraté napsali do svého volebního programu nazvaného Silný program pro silné Česko.

Program strana zveřejnila na své sobotní programové konferenci v Národním domě na Vinohradech. Obsahuje 190 konkrétních kroků, podle ODS „pro lepší život“.

Fotogalerie

„ODS je první strana, která představuje konkrétní program pro volby. Lidé si zaslouží víc, zaslouží si nižší daně,“ řekl lídr strany Petr Fiala. „Naší strategií je zlepšit občanům život,“ uvedl na konferenci.

Straníci se podle něj sešli, aby představili program, který pomůže zastavit „levicově-populistickou vládu“ a koblihový marketing, jak řekl v narážce na vládu Bohuslava Sobotky a hnutí ANO.

„Voliče prý program nezajímá, k volebnímu úspěchu není potřeba, dokonce snad může být překážkou. Voličům prý stačí jen pár líbivých hesel vymyšlených marketingovými agenturami a slib, že se budou mít všichni lépe. Moje zkušenost i naše přesvědčení je jiné,“ napsal Fiala do programu.

Společné zdanění manželů i příspěvek na penzi rodičům

Jedním z pilířů programu občanských demokratů jsou nízké a jednoduché daně. Strana počítá se společným zdaněním manželů, zavedením patnáctiprocentní sazby z hrubé mzdy místo danění superhrubé mzdy či s možností posílat jedno procento ze sociálního pojištění jako příspěvek na důchod přímo svým rodičům nebo prarodičům v penzi.

ODS zdůrazňuje, že zdanění hrubého příjmu zvýší všem zaměstnancům - tedy nejen těm s vyššími příjmy - plat o sedm procent. Danění superhrubé mzdy, které teď strana slibuje zrušit, zavedla přitom právě koaliční vláda Petra Nečase za účasti ODS a TOP 09, když byl ministrem financí Miroslav Kalousek. „Přišel čas snížit daně a zvýšit platy,“ uvedl na konferenci předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura.

Volební lídři ODS

Praha - Jana Černochová
Středočeský - Jan Skopeček
Jihočeský - Jan Zahradník
Plzeňský - Ilona Mauritzová
Karlovarský - Jan Bureš
Ústecký - Karel Krejza
Liberecký - Petr Beitl
Královéhradecký - Ivan Adamec
Pardubický - Simeon Karamazov
Vysočina - Jan Tecl
Olomoucký - Michal Zácha
Jihomoravský - Petr Fiala
Zlínský - Stanislav Blaha
Moravskoslezský - Zbyněk Stanjura

Strana chce také zavést slevu na pracující manželku nebo manžela ve výši 12 tisíc korun v případě péče o nezaopatřené dítě. O dvě procenta plánuje strana snížit povinné odvody ze mzdy hrazené zaměstnavateli a daň z přidané hodnoty vrátit ke dvěma sazbám - a to ve výši 10 a 19 procent. Pro neplátce DPH bude strana chtít možnost platit paušální daň.

„Zrušíme elektronickou evidenci tržeb,“ oznámila za velkého potlesku přítomných první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. EET prosadila současná levostředová vláda a evidence tržeb je podle ministra financí Babiše klíčovým opatřením proti omezení daňových úniků. Právě o EET tak může být po volbách velký boj, pokud by strany po nich uvažovaly o vzniku pravostředové vlády. Zatím to nevypadá, že by byl mezi Babišem a ODS v této věci možný kompromis.

ODS chce zlikvidovat i další Babišův hit - povinná kontrolní hlášení. Slibuje zrušit limity výdajových paušálů pro živnostníky i plošný zákaz kouření v restauracích, který začne platit na konci května. Ve volebním programu ODS výslovně slibuje, že provozovatelé restaurací si budu moci svobodně zvolit, zda chtějí provozovat kuřácké, nebo nekuřácké zařízení. Strana do volebního programu také napsala, že zruší nejméně dvacet procent regulací, zákonů a vyhlášek.

Fiala varoval před spoluprací ČSSD či ANO s komunisty

„Hlas pro sociální demokraty může být hlasem pro komunisty ve vládě,“ řekl v sobotu Fiala. Varoval i před jednobarevnou vládou hnutí ANO, protože pro lídra hnutí Andreje Babiše je parlament jen „žvanírna“. Stejně tak Babišovi, pokud se tak v případě vítězství ve volbách rozhodne, nikdo v ANO nezabrání, aby spolupracoval s komunisty.

I proto budou podle lídra občanských demokratů podzimní volby zásadní. „Ve skutečnosti budou o tom, jestli Česká republika spadne na úplné dno. Jsme připraveni zabránit tomu, aby spadla na úplné dno jednobarevné populistické vlády nebo vlády s účastí nebo podporu komunistů,“ řekl Fiala.

Mezi dalšími volebními sliby strany jsou vysokorychlostní internet na celém území České republiky, zrušení povinné inkluze i „pamlskové vyhlášky“, omezující prodej některých potravin ve školách či zvýšení výdajů na armádu na dvě procenta HDP do šesti let. Právě takovou výši armádních výdajů po Česku požaduje Severoatlantická aliance a nyní členy NATO na tuto povinnost upozorňuje americký prezident Donald Trump, protože většina členů aliance to neplní.

Ve zdravotnictví se strana zasadí o obnovení stropu pro odvody zdravotního pojištění na úrovni čtyřnásobku průměrné mzdy či o princip DRG, tedy za stejnou péči stejná úhrada.

„Je tu opět silná ODS, která chce silné a sebevědomé Česko,“ řekla první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. Sebevědomím byl naplněn projev Fialy i její. „Skončil čas sebemrskačství,“ řekla Udženija. A Fiala zase tvrdil, že zatímco Babiš sní a premiér Sobotka spí, tak ODS pracuje.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Charanzová vede ANO do voleb. Jourovou chce Babiš opět jako eurokomisařku

Europoslankyně Dita Charanzová povede kandidáttku ANO do Evropského parlamentu.

Hnutí ANO povede do voleb do Evropského parlamentu Dita Charanzová. Na sněmu ANO to oznámil premiér a předseda vládního...

Ředitelé škol se vybírají podle sympatií, ministerstvo to chce změnit

Devět obcí se spojilo, aby zachránilo základní školu ve Strýčicích.

Ministr školství Robert Plaga se dostal do sporu se zástupci obcí a měst. Byl by rád, kdyby jeho úřad do budoucna mohl...

Najdete na iDNES.cz