Přispějte nám na opravu Karlova mostu, vyzvala Praha ministerstvo

  16:30aktualizováno  16:30
Spor o kvalitu opravy Karlova mostu v Praze přerostl ve vleklou výměnu názorů mezi městem coby vlastníkem mostu a ministerstvem kultury. Naposledy se magistrát rozzlobil kvůli tomu, že úřad nepřijal argumenty, kterými město způsob rekonstrukce obhajovalo. Praha navíc ministerstvo vyzvala, aby se na opravě finančně podílelo.

Firmy, kterých se kvůli opravám na mostě dotkla kritika ministerské inspekce, poslaly na ministerstvo kultury stížnost. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Praha považuje většinu výtek inspekce za formální až formalistickou. "Z pohledu reálné opravy kulturní památky nemají žádný praktický význam," konstatoval mluvčí metropole Jiří Wolf.

Inspekce ve své zprávě ale poukazovala nejen na formální nedostatky, ale třeba i na konkrétní postup při vyřazování kamenů ze zábradlí. - čtěte Opravy Karlova mostu neprobíhají řádně, trvá na svém inspekce

"Praha Karlův most opravuje s maximální péčí a šetrností," trvá na svém mluvčí Wolf s tím, že se závěry inspekce vlastník mostu nesouhlasí od počátku.  

PROHLÉDNĚTE SI FOTKY MOSTU PŘED A PO OPRAVĚ

Snímky památkové inspekce, které dokumentují stav před rekonstrukcí a po ní, najdete zde

Praha rovněž připomíná fakt, že most byl v minulosti už několikrát opravován. "Značná část prvků mostu už nemá s původní historickou stavbou nic společného. Snažíme se zachovat každý funkční historický prvek mostu, ale nemůžeme vrátit čas a vytvořit znovu původní Karlův most," řekl iDNES.cz Wolf.

Město na závěr vyslalo vzkaz: "Pokud je zájem ministerstva kultury na opravě Karlova mostu opravdový a nespočívá ve vyhledávání formálních nedostatků opravy, mělo by zvážit spolufinancování opravy této kulturní památky." Mluvčí Wolf upřesnil, že nyní rekonstrukci mostu platí pouze město Praha.

Taková výzva ale ministerstvu kultury, které trvá na tom, že vlastník zanedbal zákonnou přípravu oprav, připadá absurdní. "Kdokoli, kdo porušuje zákon, by mohl říct: pomáhejte mi financovat sankce," sdělil iDNES.cz za ministerstvo mluvčí Jan Cieslar.

ČÍM ARGUMENTUJE PAMÁTKOVÁ INSPEKCE, NAJDETE ZDE

Jako logické naopak připadá spolufinancování ministerstvem Pavlu Kameníkovi, mluvčímu společnosti SMP, která opravy na Karlově mostě provádí. "Kritika mluví o tom, že by se most měl opravovat restaurátorským způsobem. To je ale jiná cenová i časová relace, argument o spolufinancování opravy je celkem logický," prohlásil.

Společnost SMP patří spolu se zástupcem vlastníka, firmou Mott MacDonald, k těm, kteří v úterý zaslali na ministerstvo kultury stížnost kvůli protokolu památkové inspekce.

"Cítíme se poškozeni. Ve stížnosti upozorňujeme na logické nesrovnalosti i na to, že některé naše argumenty nebyly brány v potaz," řekl iDNES.cz Kameník. Konkrétnější být nechtěl, neboť chce dát prostor k reakci druhé straně, tedy ministerstvu.

Nabízí se otázka, zda by nebylo na místě, aby památku takového významu vlastnil stát. Na to Jiří Wolf zareagoval: "Nezáleží na tom, kdo most vlastní, ale aby zůstal zachovaný pro příští generace."

Podobný pohled má i sdružení Klub za starou Prahu. "I jiný vlastník než stát se může o památku starat dobře," řekla iDNES.cz Kateřina Bečková z občanského sdružení. "To, že památku vlastní stát, automaticky nezaručuje nejlepší péči."

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Stát svěřuje děti násilníkům. Případ týraných vnoučat odhalil díru v zákoně

Pohřešovaná Valerie (vlevo) a její obviněná babička Soňa K. u soudu 4. 3. 2019

Jednašedesátiletá Soňa K., která stojí před soudem kvůli drastickému týrání vnoučat, z nichž jedno se navíc už dlouho...

Ministryně Benešová: Novela o státních zástupcích může začít platit dřív

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová hovoří s novináři po schůzce se...

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) se nebrání tomu, aby novela zákona o státním zastupitelství vstoupila v...

Města se připravují na tropy. Chystají kropení chodníků i tzv. treegatory

Technické služby kropí kvůli horku ulice Zlína.

Česko čeká tropický týden. Na některých místech se podle meteorologů teploty vyšplhají až na 37 stupňů. Na vedra se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz